[align=center][rtl]Click here to enlarge
[/rtl][/align]
[rtl]درخت چوب پنبه نوعی بلوط است و نام علمی آن Quercus robur می باشد که تا ۲۰متر طول پیدا می کند و پوست اول آن بعد از ۲۵سال کنده می شود. آن گاه پس از هر 9 سال باز مي توان پوستش را بار ديگر همين گونه جدا كرد. «بلوط چوب پنبه اي» حدود 100 سال عمر مي كند. پس مي بينيد با آن كه براي كندن پوست آن بايد مـدت نسبتاً طولاني صبر كرد، ولي در برابر، عمر درخت چنان بلند است كه چوب پنبه هاي فراواني در اختيار ما قرار مي دهد.[/rtl]
[rtl]چوب پنبه ای که ما سر بطریها می گذاریم . با به عنوان پارکت کف اطاق و آرپارتمان فرش می کنیم نه یک ترکیب صنعتی و یا سنتز بلکه یک فرآورده کیاهی است و از پوست درختی موسوم به بلوط چوب پنبه ای بدست می آید.[/rtl]
[rtl]بلوط چوب پنبه ای که در زبان لاتین کوئرس سوبر گفته می شود، جزو درختان همیشه سبز و از تیره بلوطهاست.[/rtl]
[rtl]درخت چوب پنبه به یک روایت پوستش را در قرن قبل نیز به بازار می بردند. به بیان دیگر در هزاران سال پیش نیز شناخته شده بود و مورد بهر برداری قرار می گرفت.[/rtl]
[rtl]از آنجا که پوست در خت چوب پنبه حالت انعطاف پذیری امپرمآبلی داست یعنی آب را از خود عبور نمی داد در قدیم از آن به عنوان در شیشه شراب و عطر، و سایر مایعات از این قبیل استفاده می کردند. از سوی دیگر چوب پنبه هوا را هم از خود عبور نمی دهد.
سال ۱۹۳۹در فرانسه طی یکی از حفاریهای باستانشناسی، چند بطری شراب متعلق به قرن سوم قبل از میلاد پیدا شد که درشان را با چوب پنبه مسدود کرده بودند.
شراب شناسانی که شرابهای دوهزار ودویست ساله و کهنه شده را امتحان کردند، نظر دادند که آنها کماکان حالت شرابی داشتند ولی بر اثر مرور زمان طعم نسبتا شیرینی پیدا کرده بودند.


بافت سلولی چوب پنبه به گونه ای است که هوا را از خود عبور نمی دهد. حرارت را در خود نگه می دارداز این رو در ترموسها مصرف می شود. حالت اکوستیکی دارد یعنی صدا را می خورد و منعکس نمی سازد، زنگ نمی زند // اکسید نمیشود// در مقابل آب و رطوبت مقاومت دارد، وزنش از آب سبکتر است، هرگز نمی پوسد، نسوز است، کپک نمی زند و برق را به دشواری عبور میدهد.
چوب پنبه بخاطر مزایای بر شمرده اش مصارف صنعتی بسیار پیدا کرده است. و از جمله از آن برای ساختن چوبهای پرس شده و پارکت و لینولئوم، ترموس و صداگیر دیواری و پاشنه کفش و تخت کفش و ورقهای مخصوص بسته بندی و جلیقه شنا و جلیقه نجات و عایق بندیهای هواپیما و اتومبیل و صدها مورد دیگر استفاده می کنند. چوب پنبه در سواحل غربی دریای مدینترانه می روید و بیش از نیمی از محصول چوب پنبه دنیا را در کشور پرتغال و نیم دیگر در کشور اسپانیا و مراکش و تونس و الجزایر و فرانسه و ایتالیا تامین می نمایند.
فصل شكافتن پوست بلوط براي تهيه ي چوب پنبه در ماه هاي ژوئيـه و اوت يعني در فصل تابستان است. نخست شكافي در پايين درخت و سپس شكافي هم در بالاي آن، يعني درست زير رستن گاه شاخه ها، پديد مي آورند. سپس از بالا و پايين چندين شكاف ديگر هم بر بدنه درخت مي اندازند تا بتوان به كمك اهرم، به راحتي پوستش را بر آورد. از يك درخت معمولي حدود 25 كيلو چوب پنبه به دست مي آيد. شكافتن پوست بلوط چوب پنبه نه تنها آسيبي به اين درخت وارد نمي آورد بلكه برايش مفيد هم هست. پس از جـدا سازي پوست از درخت و خشكانيدن اش، براي زدودن اسيدهايش آن را مي جوشانند. سپس دوباره پوست را خشك كرده به صورت تخته هاي پهني به سراسر جهان صادر مي كنند.
مناطق کاتالونی // اسپانیا//، مراکش، جنوب فرانسه، جزیره کرس و ساردین و سیسیل // ایتالیا//، تونس و الجزایر.
اولین محصول درخت که گفتیم // پرده بکارت// در عرف کارشناسان درخت چوب پنبه// نر// و پوستهای بعدی // ماده// تلقی می شوند. چوب پنبه یکی از سبکترین موادی است که در دسترس ما قرار دارند وزن مخصوص آن ۲۰۴/۰گرم بر سانتی متر مکعب است.
از تفاله چوب پنبه لینولئوم و ماده ای موسوم به چوب پنبه سنگین نیز ساخته می شود.[/rtl]