يكي از مهم‌ترين عواملي كه دختران بايددر هنگام ازدواج در نظر بگيرند، شغل همسر آينده‌شان است. نوع كار یک مرد بر زندگي مشترک تاثير زيادي دارد و به همین دلیل، هنگام خواستگاري شغل و میزان درآمد، جزء مهم‌ترين سئوالاتي است كه پرسيده مي‌شود. داشتن شغل مناسب لازمه‌ي هر ازدواجي است، چرا که می‌تواند بر میزان هزینه‌های زندگی مشترک تاثیر بگذارد. هرگاه پسري به سن ازدواج برسد و شغل مناسبي داشته باشد يكي از مهم‌ترين موانع ازدواجش از سر راه برداشته مي‌شود، چرا که بدون كسب درآمد، شروع زندگي مشترك کاری بسیار دشوار است. نوع شغل هم در بقای زندگی مشترک، اهميت زيادي دارد. شغل باید مفید و در شان خانواده باشد و درآمد از راه حلال كسب شود. پول درآوردن به هر قيمت، شاید آسان، ولی روش درستی براي زندگي مشترك نيست.
 
ویژگی شغلی همسر آینده
 
مدت زمان كار كردن مرد در زندگي مشترك تاثيرزيادي دارد. مرد بايد فرصت اين را داشته باشد كه مدت زماني را به زندگی شخصی‌اش اختصاص دهد و وقتش را صرف خانواده نماید نه اینکه تمام زندگی خود را وقف کار و فعالیتش کند. بعضي مشاغل، آنقدر خسته‌كننده‌اند كه ديگر براي مرد خانواده فرصتي نمي‌گذارد كه به خانواده‌اش رسيدگي كند. برخي از مشاغل ماموريتي هستند. مثلا فرد مجبور است در طي سال چند ماهي را دور از خانواده بگذراند. تحمل اين‌گونه مشاغل براي هر زني ميسر نيست. با در نظر گرفتن این ویژگی‌های می‌توانید در هنگام انتخاب بهتر تصمیم بگیرید و شرایطی را بپذیرید که مطابق شیوه‌ی زندگی شماست.
 
این خطرات را می‌پذیرید؟
 
شغل‌هايي هستند كه پرخطر به حساب مي‌آيندمثل مشاغل نظامي. كارهايي مانند گروه‌هاي امداد و نجات نیز همیشه مخاطره‌آميز هستند و استرس زيادي را به خانواده تحميل مي‌كنند. ممكن است دختري كه قصد ازدواج دارد، دوست داشته باشد همسرش آتش‌نشان باشد. او بايد تمام جوانب اين شغل را در نظر بگيرد و بتواند تمام خطرات و استرس‌ها را تحمل كند. دوست داشتن يك شغل كافي نيست، بايد اطلاعات كامل از آن شغل داشت و خود را براي معايبي كه اين شغل دارد آماده كرد.
 
در شغل‌هاي پرخطر ممكن است فرد در حين كار،مجروح شود يا براي هميشه عضوي از بدنش را از دست دهد. اگر همسر، خود را براي اين‌گونه مشكلات آماده نكرده باشد، ممكن است با بوجود آمدن بحرانهای اینچنینی، تحمل خود را از دست داده و کانون زندگي از هم بپاشد. هر دختري بايد توانايي‌هاي خود را براي تحمل شغل همسرش در نظر بگيرد.
 
لحظه‌های بی‌همسری
 
مشاغلي هستند كه مختص شيفت شب مي‌باشند.مانند پزشكي، پرستاري يا بعضي از شغل‌هاي نظامي. براي بعضي از خانم‌ها تنها ماندن در شب سخت است و غيرقابل تحمل. بنابراين هنگام ازدواج بايد به اين مسائل توجه داشته باشد تا بعداً با همسر خود دچار اختلاف نشوند. شما باید از ویژگی‌های مثبت و منفی چنین مشاغلی به خوبی آگاه باشید تا در آینده نسبت به آن دچار مشکل نشوید. سعی کنید به طور منطقی این مسئله را با خود حل کرده و سپس برای انتخاب همسر تصمیم‌گیری کنید.
 

و در پایان اینکه دختران جوان باید بدانندپاسخ مثبت گفتن به تقاضای ازدواج هر مرد با شغلی که دارد می‌تواند تاثیری مستقیم بر زندگی شخصی و اجتماعی خانواده‌ی کوچک آنها و حتی تربیت فرزندانشان بگذارد. پس، بهتر است در این مرحله، دقت و تامل کافی را داشته باشند که بعد از ازدواج، شاید دیگر پشیمانی سودی نداشته باشد!