پس از لغو اعزام پاروزنان به مسابقات قهرمانی جهان
قایقران المپیکی ایران می‌گوید فدراسیون قایقرانی برای اعزام تیم ملی آب‌های آرام به رقابت‌های قهرمانی جوانان و زیر 23 جهان کم‌کاری کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رقابت‌های قایقرانی قهرمانی جوانان و زیر 23 سال جهان تا چند روز دیگر در کانادا برگزار می‌شود اما پاروزنان آب‌های آرام ایران به دلیل عدم صدور روادید نمی‌توانند در این مسابقه‌ها پارو بزنند. این مسابقه‌ها که انتخابی المپیک جوانان در سال 2014 نیز بود برای ایران از دست رفت. پیش از این در بین پاروزنان به آرزو حکیمی اشاره می‌شد که شانس مدال جهانی داشت. او در دوره گذشته مسابقه‌ها با فاصله‌ای کمی به مقام چهارم رسید و در این دوره به دنبال مدال بود اما این فرصت ارزشمند از دست رفت. حکیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا از این اتفاق ابراز ناراحتی کرد و گفت اگر وضعیت قایقرانی به همین شکل ادامه پیدا کند ورزش را رها خواهد کرد.

مشروح گفت‌وگوی ایسنا با آرزو حکیمی را در ادامه می‌خوانید:

* رقابت‌های قهرمانی جهان هم از دست رفت.

خیلی ناراحت هستم. چهار سال از بهترین روزهای زندگی‌ام را در اردو بودم تا بتوانم نتیجه بگیریم. دو سال پیش که در آلمان چهارم شدم فهمیدم می‌توانم به مدال جهان برسم. تایم‌هایی که ثبت می‌کردم نشان می‌داد می‌توانم در 500 متر قهرمان شوم و در 200 متر سهمیه المپیک جوانان بگیرم. می‌توانستم در این مسابقه‌ها مدال بگیرم. روزهای سختی را در این مدت گذراندم تا به مدال جهانی برسم اما این اتفاق نیفتاد.

* برنامه‌های تمرینی‌ات آنقدر بود که به قهرمانی جهان برسی؟

من در این مدت زیر نظر آقای یولداش در ازبکستان تمرین می‌کردم. در کنار قهرمانان جهان بودم و شرایط خوبی داشتم. واقعا پیشرفت کرده بودم و می‌توانستم مدال بیاورم. نمی‌دانم چرا این اتفاق افتاد. نمی‌دانم فدراسیون چطور اینقدر ساده از این موضوع عبور کرد. نمی‌دانم چطور می‌توانند پاسخگو باشند.

* حالا تصمیم شما چیست؟

همه می‌دانیم کسب مدال جهانی در رده بزرگسالان دشوار است. ما کاپ‌های یک، دو و سه را نیز از دست دادیم. متاسفانه فدراسیون تنها در اندیشه رقابت‌های آسیایی است و خیلی ساده قهرمانی جهان را از دست داد. اصلا به رقابت‌های جهانی فکر نمی‌کنند. می‌توانستیم در کانادا پارو بزنیم و جز من دیگر ملی‌پوشان نیز آماده بودند. خیلی ناراحت هستم و اگر همین روال ادامه پیدا کند شخصا از قایقرانی کنار می‌روم و درسم را ادامه خواهم داد. من به عنوان یک ورزشکار تنها به آسیا فکر نمی‌کنم. به دنبال میدان‌های بزرگ هستم.

* حالا با این شرایط احتمال موفقیت در مسابقات آسیایی برایت وجود دارد؟

من از نظر بدنی وضعیت خوبی دارم. زمان‌های خوبی ثبت کرده‌ام. اردوها نیز ایده‌آل بوده و قطعا در قهرمانی آسیا مدال خواهم گرفت اما رقابت و مدال جهانی چیز دیگری است. من اگر در 200 متر جزو 9 نفر اول می‌شدم سهمیه المپیک جوانان را به دست می‌آوردم.

* دلیل این اتفاق چه بود؟

فدراسیون می‌توانست تیم را راهی کانادا کند اما کم‌کاری کرد. می‌گویند تلاش کردیم اما ویزا ندادند. من 50 روز در ازبکستان تمرین کردم تا به کانادا بروم. آقای دنیامالی هزینه‌های تمرین من در ازبکستان را تامین کرد که این نشان می‌داد حضور ملی‌پوشان درمسابقات قهرمانی جهان برایش اهمیت دارد اما فدراسیون نتوانست کاری انجام دهد. باز هم جا دارد از آقای دنیامالی تشکر کنم که حداقل به فکر ورزشکاران هست.

* شنیده می‌شود فدراسیون به دلیل برخی مشکلات دیگر روادید را بهانه کرده است. درست است؟

من چیزی درباره مشکل مالی نشنیده‌ام. با این حال دو ماه در ازبکستان برای موفقیت و کسب افتخار برای ایران تمرین می‌کردم که به من حقوق ندادند.

* گفته می‌شود فدراسیون اگر از طریق امارات برای روادید کانادا اقدام می‌کرد، کارش سریع‌تر انجام می‌شد، درست است؟

من هم شنیده‌ام اما به طور دقیق نمی‌دانم. تنها می‌دانم فدراسیون از طریق ترکیه اقدام کرده بود.

* در مدتی که در اردوی ازبکستان بودی فدراسیون پیگیر فعالیت‌هایتت بود؟

فدراسیون شماره‌ای از من نداشت تا پیگیری کند. این چیزها مهم نیست مهم قهرمانی جهان بود که از دستمان رفت. واقعا ضربه بزرگی به قایقرانی و من زده شد. اگر وضعیت به همین شکل باشد من ترجیح می‌دهم درسم را بخوانم.

* هم‌اکنون در اردوی ملی هستید. بعد از رفع تعلیق قایقرانی شرایط روحی ملی‌پوشان چطور شد؟

واقعا آن حالت بد از بین رفت اما این اتفاق دوباره همه را ناراحت کرد. نمی‌دانم فدراسیون چطور توانست آنقدر ساده از آن بگذرد. همه ملی‌پوشان آماده بودند. فدراسیون می‌توانست شرایط اعزام را مهیا کند. انگار مسابقات آسیایی اهمیت بیشتری از قهرمانی جهان دارد. کسی به فکر نبود و کسی تلاش‌های ما را ندید. این همه سختی و دشواری را تحمل کردم اما همه چیز خراب شد.

* بعد از این که شما به ازبکستان و محسن شادی به چین رفتید فدراسیون انتقادهایی به شما وارد دانست که بی‌خبر به اردوی برون مرزی رفتید. آیا این موضوع صحت دارد؟

من گفته بودم که می‌روم. همان زمان که نامه‌ام را که تقریبا همان نامه مرخصی بود به فدراسیون دادم همه چیز مشخص بود. بعد از آمدنم نیز فدراسیون گزارش کار من را دید و از وضعیتم جویا شد. من برنامه‌های خوبی در ازبکستان داشتم. صبح و عصر تمرین می‌کردم و همه چیز خوب بود. هم‌اکنون نیز شرایط بدنی‌ام خوب است و تنها از نظر روحی و روانی مشکل دارم. زیر نظر آقای اقلیمی کارم را ادامه می‌دهم تا ببینم وضعیت چه می‌شو