امروزه تقریباً لوسترها به عنوان یكی از كالاهای مورد نیاز هر خانه‌ای شناخته می‌شوند. اما خرید یك لوستر مناسب برای منزل،‌گاهی بسیار سخت خواهد بود.

فضا و متراژ اتاق

پیش از خرید به فضا و متراژ اتاق نشیمن توجه کنید تا بتوانید لوستری متناسب برای این فضا خریداری کنید. برخی افراد ممکن است برای یک فضای کوچک، سراغ لوسترهای 7 شاخه یا بزرگ و چند لایه بروند. این کار موجب می‌شود تا فضای اتاق نشیمن و خانه‌تان کوچک به نظر برسد.


ارتفاع سقف


به ارتفاع سقف دقت کنید. اگر سقف خانه‌تان بلند است، می‌توانید سراغ لوسترهای آویزی بلند یا چند طبقه بروید. اما اگر سقف خانه‌تان کوتاه است باید مراقب باشید که کم ارتفاع‌ترین لوستر را انتخاب کنید تا با فضایی که در اختیار دارید، متناسب به نظر برسد.


وسایل روشنایی دیگر

پیش از آن که نوع لوستر را انتخاب کنید به چراغ‌های دیوارکوب و آباژورهای پایه‌داری که در فضای اتاق نشیمن از آن‌ها استفاده کردید توجه کنید. باید میزان نور اتاق تان را با کمک این 3 وسیله روشن کنید.


سنتی یا مدرن؟

اگر خانه‌تان را به سبک سنتی چیده‌اید، از انتخاب کردن لوسترهایی با جنس فلز یا چوب پرهیز کنید. انتخاب لوسترهای مدرن برای فضایی که به صورت سنتی چیده شده، چندان مناسب نیست. لوسترهای بلوری و کریستال به نظر بهترین انتخاب برای یک خانه سنتی هستند.


زوایای اتاق

اگر اتاق نشیمن شما زوایای زیادی دارد یا اسبابی که در آن استفاده شده پر از زاویه است، بهتر است از یک لوستر گرد و بدون زاویه برای تلطیف این فضا استفاده کنید.

انتخاب لوسترهای مدرن برای فضایی که به صورت سنتی چیده شده، چندان مناسب نیست. لوسترهای بلوری و کریستال به نظر بهترین انتخاب برای یک خانه سنتی هستند.


گچ بری و تزئینات سقف

در صورتی که سقف اتاق نشیمن شما گچ بری و تزئیناتی دارد بهترین گزینه برای انتخاب لوستر، یک مدل ساده و بدون شلوغی است زیرا انتخاب یک لوستر شلوغ در کنار تزئینات سقف باعث شلوغ به نظر رسیدن سقف اتاق می‌شود.


هم‌خوانی با وسایل دیگر

هم‌خوانی آباژورها با نوع لوستر نیز بسیار مهم است؛ در اتاقی که آباژورهای پایه دار یا رومیزی آن با پارچه‌هایی با طراحی مدرن وجود دارد باید از لوستری مدرن استفاده کرد که طراحی زیبا و منحصر به فردی داشته باشد.