یک محقق طب سنتي گفت: «رزماري و پونه کوهي حاوي ترکيباتي هستند که به درمان ديابت نوع 2 کمک مي‌کند.»

دکتر محمد فصيحی دستجردی در گفت‌وگو با سلامانه در توضيح اين مطلب که ديابت بزرگسالي در پي چاقي، کم‌تحرکي و مصرف غذاهاي پرنشاسته به وجود مي‌آيد، ادامه داد: «در طب سنتي مصرف گياهاني مثل گزنه و شنبليله و هندوانه ابوجهل، کنگرفرنگي، گياه دارويي گاليکا و... براي درمان ديابت نوع 2 توصيه شده است. اين گياهان به تدريج باعث لاغري شده و هم زمان قندخون را پايين مي‌آورند.»

فصيحي در عين حال تاکيد کرد: «فعاليت بدني بيشتر در کنار تغيير رژيم غذايي به درمان ديابت کمک مي‌کند. منظور از تغيير در رژيم غذايي نيز مصرف موادغذايي هستند كه به هضم بهتر نشاسته کمک مي‌کنند.»

وي در ادامه افزود: «به مبتلايان به ديابت توصيه مي‌شود به جاي برنج ساده از سبزي‌پلو، شويد، زيره يا سبوس همراه برنج استفاده کنند.»

دکتر فصيحي همچنين در رابطه با عوارض ديابت هشدار داد و گفت: «وقتي قندخون بالا مي‌رود پلاک‌هاي ريز باعث بسته شدن عروق مي‌شوند و بسته شدن عروق و عدم خونرساني دليل بسياري از مشکلات افراد مبتلا به ديابت مثل نابينايي يا از دست دادن حس در پاهاست.»


وي در پايان با اشاره بر اينكه در طب سنتي براي درمان گرفتگي‌هاي عروقي و سياهي سر انگشتان و بي‌حسي زالو و حجامت توصيه مي‌شود، اظهار داشت: «زالو از دهانش ماده‌اي ترشح مي‌کند که انعقاد خون را مختل مي‌کند. اين ماده در رگ در شعاع 40-50 سانتي‌متري پخش مي‌شود و عروق بسته را باز مي‌کند و محرک اعصاب محيطي است.»