درود بر شما، برای شرکت در گفتگوها و مشاهده کامل مطالب کافی است در این سایت عضو شوید.
برای عضویت اینجا کلیک کنید
با سپاس
مدیریت
صفحه 3 از 13 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 121


Like Tree141Likes

موضوع: و این قصه همچنان ادامه دارد.......

 1. #1
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  شرق:لیلا برای فرار از جامعه روی درخت رفته. شب‌های متوالی بدن نحیفش را بالا کشیده. با یک‌لا ملحفه در سرمای پاییزی تهران کز کرده روی شاخه‌های نه‌چندان مطمئن، از ترس آزارواذیت؛ تجربه‌ای هولناک که بارها‌وبارها دچارش شده؛ بی‌صدا، بی‌فریاد با زخم‌های عمیق بر تن و روحش.
  کلا چهارماه طول کشیده؛ چهارماه که از دختر 15ساله خانه تبدیل شود به مادر ناشنوا در چهارمین روز ترک شیشه و هرویین؛ در سرپناه شبانه زنان معتاد و کارتن‌خواب.
  سعی می‌کنند با ایماواشاره او را متوجه سوال‌هایم کنند. خودش اما صدایش درنمی‌آید که تنها دست‌هایش می‌چرخند و آواها از دهانش خارج می‌شوند؛ گنگ‌ومبهم. می‌فهمم خانه‌شان شهریار بوده است؛ پدرش نقاش، مادرش خانه‌دار. پدرش در اثر یک تصادف می‌میرد، مادرش سه‌ماه بعد سکته می‌کند و در آن زمان لیلا تنها در خانه بوده و صدایی نداشته به اورژانس زنگ بزند. هرچه با برادرهایش تماس می‌گیرد جواب نمی‌دهند تا مادر جلو چشمانش جان می‌دهد. قصه‌اش به اینجا که می‌رسد، اشک‌هایش سرازیر می‌شود؛ اشک‌هایی که خیال بندآمدن ندارند. کسی را یارای تسلایش نیست. غمش در کنار درد و بیقراری چهارمین‌روز ترک هرویین و شیشه برای مادری 35کیلویی که چهارماهه هم باردار است، طاقت‌فرساست.
  پروانه؛ دختر بهبودیافته‌ای که اولین‌بار لیلا را به سرپناه شبانه «تولد دوباره» آورده، با هیجان می‌گوید: «خودم فیلمش را دیدم، تو کوچه اوراقچی‌ها خوابیده بود از ترسش. دم‌دمای صبح بوده انگار. فیلمش را گرفته بودند. خودم فیلمش‌رو دیدم علنا. ببین مردم این منطقه چه‌جوری هستن؟ تو تاریک‌روشن هوا ازش تو خواب فیلم‌گرفته بودن. دنبال سوژه‌ن دیگه.»
  صداها درهم گم می‌شوند. هرکس چیزی می‌گوید. لیلا با سه‌تا برادرش زندگی می‌کرده است. یکی متاهل است و دوتا مجرد. برادر را که ادا می‌کند، دوانگشت دودستش را به نشانه پیوند در هم گره می‌زند. ادای فرار را با دوانگشت در حال حرکت درمی‌آورد. ادای کتک و زاری را که درمی‌آورد، انگشت‌هایش را بر صورتش می‌کشد. «دریا» ایماواشاره‌هایش را ترجمه می‌کند: «برادرهایم زیاد من را کتک می‌زدند. برادرم به من شک کرد.» ادای بریدن مو را درمی‌آورد. «موهایم را برید. کتکم زد.» شکی که حاصلش فرار لیلا از خانه بوده و این، نقطه آغاز تراژدی زندگی دخترک می‌شود؛ کتکی که هنوز هم گویا آثارش روی بدنش هست: «زمانی که آمد اینجا جای ضرب‌وشتم روی بدنش هنوز باقی مانده بود. با سیم کتکش زده بودند و گوشت بدنش کنده شده بود.» اولین‌بار چطور آمدی «شوش» لیلا؟ اولین‌بار را با یک نشانش می‌دهد. کسی او را آورده و اینجا وسط میدان «شوش» رها کرده. چه کسی؟ معلوم نیست. «شوش» را می‌تواند ادا کند. شینی بلند. اینجا همین حوالی «لوکیشن» لابد قصه است؛ قصه‌ای با انبوهی سیاهی‌لشکر، اراذل‌واوباش، معتادان و زنان خیابانی «شوش».
  اولین کام را چه‌زمانی گرفته معلوم نیست. سر درددلش باز شده، کاری به سوال‌های من ندارد. قصه خودش را روایت می‌کند. در پارک؛ حیران و سرگردان می‌چرخیدم. التماس می‌کردم. کف دست‌هایش را به نشانه‌ای التماس برهم می‌گذارد. سرش را خم می‌کند. چشمانش همان زاری التماس را دارند. «گشنم بود؛ خواهش کردم به من غذا بدن. در خونه مردم‌رو زدم گفتم سردمه اجازه بدین بیام تو... . با سیلی‌ زدن تو صورتم و گفتن برو. برو از اینجا.»
  مسوول سرپناه می‌گوید: «یک‌ماه اول لیلا را در یک خانه نگه داشته بودند و از او سوءاستفاده می‌کردند.»
  اینها را که می‌گوید، پروانه به حرف می‌آید که: «تو اون خونه بوده که میم‌ میره اونجا و باهاش آشنا میشه. ساقی بوده مواد می‌برده اونجا. بعد هم دلش سوخت که اونجا ازش سوءاستفاده می‌کردن از اون خونه آوردش بیرون. موادش را براش نگه می‌داشت. ولی کاری کرد که مواد نکشه. چون تو اون خونه معتادش کرده بودن. من از روزی که دیدمش تو «شوش» بود. یک موقع کاری چیزی داشت گشنه‌اش بود یا هرچی من و مهدی بهش کمک می‌کردیم. تا اینکه میم‌ گیر کرد، میم را بردند کمپ و این موند تو خیابان.»
  پروانه لابه‌لای اشک‌های روان لیلا ادامه می‌دهد، ضجه‌هایش: «شب اول بعد از رفتن میم موند تو خیابون اما فرداشبش که دیدم این‌جوریه آوردمش اینجا. تو این منطقه باید یکی بالای سر آدم باشد اگه نباشه همه می‌خوان همه‌جوره سوءاستفاده کنن. منم دیدم اینطوری شد، می‌خوان ازش سوءاستفاده کنن. جایی جز اینجا بلد نبودم خدایی. زمان ما این خوابگاه و اینا نبود که ما به این بدختی افتادیم. جاومکان نداشته باشه مصرف‌کننده هم باشه به‌عنوان اینکه بیا جا بدیم بهت، مواد بدیم بهت، آخرش به سوءاستفاده ختم میشه. من خودم سنم یکم از این بالاتر بود این تجربه‌هارو کردم. این نمی‌تونه از خودش دفاع کنه زبون نداره نمی‌تونه داد بزنه.»
  صدای گریه لیلا در اتاق می‌پیچد. نفسش‌ لابه‌لای هق‌هق‌ها گیر می‌کند. زن‌های خوابگاه او را در آغوش می‌کشند تا کمی آرام‌تر شود. دستش را می‌گیرم. تازه یادم می‌افتد که کودک است و دستان کودکی‌اش را گرفته‌ام؛ کودکی که در چهارماه پیش و لابه‌لای دردها جامانده. انگشتانش ظریف و کوتاهند، نقطه‌هایی از لاک‌نقره‌ای روی دست‌هایش جامانده.
  دریا در جست‌وجو ی راهی برای آرام‌کردنش با ایماواشاره و صدا می‌گوید: «لیلا اول خدا، انگشت را می‌گیرد به سمت آسمان. رو می‌کند به ثریا اون مادر، من خواهر این‌ها همه دوست.»
  «قلبم می‌زند.» با مشتی که روی سینه‌اش می‌گیرد، این را می‌گوید. هرزمانی‌که یاد پدر و مادرش می‌افتد، این‌شکلی می‌شود. لیلا به لرزه می‌افتد. نبضش را می‌گیرند. آب‌قند بهش می‌دهند. پتو می‌پیچند دورش. روز چهارم ترک مواد است. هرویین و شیشه را با هم کنار گذاشته. دردهای فیزیکی هرویینش کنار رفته. الان بی‌قراری شیشه مانده.
  ثریا می‌گوید: «روز چهارم و روز هفتم سخت‌ترین روز‌های ترک شیشه است.» اینجا همه همدردند.
  دریا ادامه می‌دهد: «لیلا سه‌درد دارد؛ درد خماری و نسخی و درد بچه‌اش و درد سوم اینکه لال است و نمی‌تواند دردش را بگوید. کارهای بچه‌اش در حال پیگیری است، از طریق قوه‌قضاییه و پزشکی‌قانونی کشور. با پزشکی‌قانونی از طریق دادستانی در حال انجام است اگر دیر هم شود انجام می‌دهند.»
  پروانه تعریف می‌کند که: «من یک‌بار با قفل فرمون کتک خوردم سر این. یک‌بار اومدن ببرنش رفتیم دعوا با قفل‌فرمون مارو زدن.» ثریا پی حرفش را می‌گیرد که «آوردنش به مرکز به این راحتی نبود. خیلی‌ها اومدن اینجا دنبالش. تهدیدمون کردن. شیشه‌های مرکزرو شکستن. سنگ‌بارون‌کردن مرکزرو شبانه... مردای پارک خود ما رو هم تهدید کردن. همین بار دوم ساعت 5/1شب آوردیمش. چهارشب پیش برای بار دوم آوردیمش. بچه‌های اینجا از بیرون خط‌گرفتن، پروندنش. ترسونده بودنش که تحویل مامورا می‌دنت. میندازنت زندان. این بهونه بود که ببرن و ازش سوءاستفاده کنن. برای اینکه باهاش کاسبی کنن. بار دوم با مامور رفتیم پارک «شوش» برش گردوندیم. سه‌روز تمام منطقه‌رو زیرپا گذاشتیم که پیداش کنیم.»
  در این مدت چه بر لیلا گذشته بود؟ «حدود 15، 20روز بیرون بود. وضعیت جسمیش شبیه دفعه اولی بود که اینجا آوردیمش. تا مدت‌ها درگیر جراحت‌هایش بودیم.»
  «20روز پیش که فراریش دادند، برایش سمعک گرفته بودیم. داشتیم پیگیری می‌کردیم. فقط باید می‌بردیم بهزیستی قالب گوشش را می‌گرفتیم که متاسفانه آن موقع فراری‌اش دادند از مرکز.»
  قرصی به اصرار می‌دهند بخورد، حالا دیگر گریه لیلا تبدیل به مویه شده است.
  لیلا دست‌هایش را به حالت دعا می‌آورد بالا و چیزی می‌گوید. دریا تکرار می‌کند: «خدایا کمکم کن.»
  آزمایش «اچ‌آی‌وی» و «هپاتیت» او منفی بوده اما کم‌خونی دارد. 35کیلو وزنش است.
  اصالتا اهل شمال‌شرق ایران هستند. می‌رود عکس پدر و مادرش را می‌آورد. دوتا عکس 3در4، در قاب کوچک عکس‌ها، پدر و مادر جوانند و جدی. عکس مادرش را می‌گیرد کنار صورتش. می‌گوید شبیه مادرم هستم. با صورتی کشیده، لب‌های درشت و چشم‌های ریز مثل لیلا. از آرزوهای لیلا که می‌پرسم لبش به خنده باز می‌شود با همان زبان ایماواشاره. دست‌هایش را می‌گذارد روی گوش‌هایش و سرش را تکان می‌دهد و می‌خندد: «دوست دارم بازی کامپیوتری، هندزفری و سمعک داشته باشم. ساعت بزرگ طلایی داشته باشم. مثل ساعت معلمم.» دستش را می‌گذارد روی مچ دستش. ادای رقصیدن درمی‌آورد برای گفتن عروس‌شدن و با خوشحالی می‌فهماند دوست دارد عروس شود. «چون من پدر و مادر ندارم دوست دارم بچه به دنیا بیارم.» شکمش را بزرگ می‌کند. «مادر بچه‌م بشوم. شوهر داشته باشم که بابای بچه‌م شود. من بابا ندارم، بچه‌م بابا داشته باشد.»
  دوست دارد خانه بگیرد و هیچ مردی را به خانه‌اش راه ندهد. نشان می‌دهد که از چشمی در بیرون را نگاه می‌کند و مردان را راه نمی‌دهد. انگشت سبابه‌اش را به نشانه نه تکان می‌دهد. به ما تعارف می‌کند با دست‌هایش، «اما شما بیایید» انگشتانش را گره می‌زند: «شما دوستانم هستید.»
  در حال رفتنیم که سوگند می‌آید داخل. 17ساله و بسیار زیباست. یکی از زنان کارتن‌خواب او را آورده. دیشب را در پارک خوابیده است. مادرش را ماموران در حال حمل موادمخدر گرفته‌اند و صاحبخانه او را از اتاق نقلی‌شان انداخته بیرون. اعتیاد ندارد. کار دریا و ثریا ادامه دارد. این‌بار تلاش برای نگه‌داشتن سوگند در این سرپناه
  Pakdel، Arezoo، ariana و 2 نفر دیگر از این خوششان آمد.
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 2. تشکرکنندگان: 6 نفر


 3. #21
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  سن زنان خیابانی

  Click here to enlarge مهدیه تقوی‌راد:
  زنان خیابانی؛ می شود این موضوع را ندید و درباره آن حرفی هم نزد یا به آهستگی از کنارش رد شد.

  اما چند وقتي است كارشناسان درباره افزايش زنان كارتن‌خواب و زنان خياباني هشدار مي‌دهند و مي‌گويند تا موضوع به شرايط بحراني نزديك نشده بايد فكري به حال آن كرد. آمار‌هاي غيررسمي حكايت از افزايش زنان كارتن‌خواب در تهران دارد كه هنوز هيچ سرپناهي براي آنها اختصاص داده نشده؛ زناني كه اگر فكري به حالشان نكنيم بعيد نيست پس از مدتي به جاي كارتن‌خواب ديگر خياباني ‌‌شوند. قرار است همزمان با دهه فجر و با حمايت سازمان بهزيستي در منطقه 14تهران نخستين مركز غيردولتي با كمك سازمان‌هاي مردم نهاد آغاز به‌كار كند تا شايد تعدادي از اين زنان آسيب ديده بتوانند به زندگي عادي خود برگردند. دكتر حبيب‌الله مسعودي فريد، مديركل امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به مطالعاتي كه درخصوص زنان كارتن خواب انجام شده به همشهري مي‌گويد: سن زنان كارتن‌خواب 20تا 40سال است و همين موضوع لزوم برنامه‌ريزي‌هاي دقيق براي بازپروري اين قشر را بيشتر مي‌كند.
  مسعودي فريد مي‌گويد:‌ رشد جمعيت شهرنشين‌ از ديگر علل افزايش آسيب‌هاي اجتماعي است، چرا كه در حال حاضر شاهد افزايش بالاي نرخ شهرنشيني هستيم. اين موضوع باعث شده تا افراد جديدي كه ساكن شهرها شده‌اند، شهروند نباشند؛ چرا كه از امكانات شهري تا‌كنون برخوردار نبوده‌اند و دسترسي به امكانات برابر را ندارند همين موضوع هم باعث ايجاد فقر قابليتي شده است.
  او درباره وضعيت سني زنان خياباني مي‌گويد: ‌آمارهاي مراكز بازپروري سازمان بهزيستي حكايت از اين دارد كه بيشترين تعداد زنان خياباني در سنين 25تا 30سال قرار دارند بيش از 50درصد زنان خياباني كه در تهرانند مهاجر هستند.
  مسعودي فريد در واكنش به برخي ادعا‌ها مبني بر پايين آمدن سن زنان خياباني مي‌گويد: هر چند برخي از اين زنان عنوان كرده‌اند كه شروع كارشان در سن 19سالگي بوده است، اما اين موضوع به اين معني نيست كه بگوييم سن روسپي‌گري خيلي پايين آمده است. زنان با اين سن، فراواني قابل توجه چنداني ندارند. آمار در اين حوزه بسيار مهم و قابل تحليل است. گاهي افرادي كه مسئوليت و اطلاع كافي ندارند، با اعلام و انتشار آمار غيرواقعي موجب نگراني در جامعه مي‌شوند.
  وي درباره مراكز نگهداري از اين افراد مي‌گويد:‌ سازمان بهزيستي 24مركز را در كل كشور و 2مركز را در تهران براي بازپروري اين افراد اختصاص داده؛ ضمن اينكه مراكز مداخله در بحران نيز به‌عنوان مراكز پيشرو در اين اقدام كمك حال و خط مقدم سازمان بهزيستي هستند كه تعداد زيادي از اين افراد كه خودمعرف نيستند توسط اين مركز و اورژانس اجتماعي به مراكز بازپروري معرفي مي‌شوند.
  اما تمام اقدامات سازمان بهزيستي كشور در نگهداري اين زنان خلاصه نمي‌شود. زنان خياباني براي ورود به اين مراكز غربالگري شده و بايد حتما مورد تأييد قوه قضاييه قرار بگيرند. اين اقدام به‌دليل ممانعت از ورود زنان مجرم به اين مراكز است. مسعودي فريد مي‌گويد:‌زناني كه وارد مراكز بازپروري سازمان مي‌شوند در نخستين اقدام غربالگري شده و اگر بيماري خاصي داشته باشند مداوا مي‌شوند.
  به گفته وي، يكي از مهم‌ترين كلوني‌هاي بيماري ايدز و هپاتيت در دنيا مربوط به معتادان تزريقي و زنان خياباني است و كشور ما هم از اين قاعده مستثنا نيست به همين دليل اگر اين بيماري در بين مراجعه‌كنندگان تشخيص داده شود اقدامات درماني بلافاصله براي آنها آغاز مي‌شود. مسعودي فريد تأكيد مي‌كند:‌ در زنان خياباني كه از طريق مراجع قضايي و انتظامي به مراكز سازمان بهزيستي معرفي مي‌شوند، «اعتياد» در خانواده، «طلاق» و نابساماني خانواده و «زندگي در محله‌هاي آسيب‌خيز» از عوامل مؤثر ر بروز روسپي‌گري بوده و شهرهاي بزرگ و مهاجرپذير، شهرهايي هستند كه آمار زنان خياباني در آنها بيشتر است.

  • بودجه براي توانمندسازي

  براساس برآوردهاي اوليه يك محاسبه كارشناسي شده، براي هر مددجو 15ميليون تومان به‌صورت سالانه نياز است تا بتوان حداقل توانمند‌سازي‌ را براي هر فرد انجام داد، اما اگر اين زنان احتياج به وديعه مسكن و اشتغال داشته باشند اين هزينه بيشتر از اين مقدار مي‌شود.
  دكتر مجيد ابهري جامعه شناس دلايل فرار دختران از خانه را چنين توضيح مي‌دهد: علل خانوادگي اين امر مي‌تواند داشتن خانواده‌هاي پرتنش، آزار جسمي و جنسي و‌ اعتياد در خانواده باشد. از عوامل اجتماعي نيز مي‌توان به افزايش سطح انتظارات افراد نام برد، به‌عنوان مثال نوع امكانات و زندگي كه صدا و سيما در سريال‌هايش نشان مي‌دهد سبب نوعي نارضايتي در بين افراد مي‌شود، توقع‌ها را بالا برده و منجر به فرار از خانه مي‌شود.
  براساس آمار بيش از 70درصد از اين دختران به خانواده بازمي‌گردند، اما مشكل عمده، ‌پذيرش خانواده است، چرا كه اغلب خانواده‌هاي اين افراد بدسرپرست و ناسازگار هستند و بايد خدمات تخصصي براي ساماندهي آنها ارائه كرد
  اما نظر خودم
  اون چیزی که من دور وبر خودم میبینم و می شنوم با این نوشته ها زمین تا اسومن فاصله داره و حرف اخر

  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟

  Arezoo و ariana از این خوششان آمد.
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 4. تشکرکنندگان: 2 نفر


 5. #22
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس، پژوهشی را با عنوان «ازدواج موقت و تاثیر آن بر تعدیل روابط نامشروع جنسی» منتشر کرده که در خلال این گزارش، آمارهای قابل تاملی در زمینه آسیب‌های اجتماعی در کشور منتشر شده است.

  به گزارش «عبرت» در یکی از این آمارها از جمله آمده است که سن روسپی‌گری در ایران به ۱۵ سال رسیده است.
  در این گزارش آمده است:‌ «در برخی تحقیقات انجام‌گرفته از یک جامعه آماری آمده است که بر اساس اظهارات کارشناسان در سال ۱۳۸۸ در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ (۱۳۴۰ و ۱۳۵۰) سن روسپی‌گری بالای ۳۰ سال بود اما اکنون روسپی‌گری به ۱۵ سال به‌ بالا رسیده است.»
  موضوع سرفصل بعدی این گزارش تعرضات جنسی است: «اعضای هیات‌ علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تحقیقی به روش کمی و پرسشنامه در میان صدها زن جوان بین ۱۵ تا ۳۵ سال در مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران در مورد تعرض جنسی به آنان از نوع نگاه‌های معنادار، متلک‌های زننده و … انجام داده‌اند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که ۵/۷۲ ‌درصد در مقابل نگاه‌های معنادار، ۵/۶۲ ‌درصد در مقابل متلک‌های زننده و ۵/۱۲ ‌درصد از زنان در مقابل لمس اعضای بدن سکوت می‌کنند. این‌ها در حالی است که بیش از ۶۰‌ درصد از زنان سابقه این نوع تعرضات جنسی را داشته‌اند.»

  همچنین در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به تحقیقات دیگری که در سال ۱۳۸۷ از چند دانشگاه دولتی در تهران انجام گرفته عنوان می‌شود که «از یک جامعه آماری ۱۹۸۴ نفر (دختر و پسر) ۸/۸۱‌ درصد از دانشجویان موافق با گفتگوی دوستانه با جنس مخالف بوده‌اند.»
  در همین راستا سعید مدنی جامعه‌شناس هم می‌گوید میزان تحصیلات روسپیان تازه نسبت به گذشته بالا رفته است

  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟

  Arezoo و ariana از این خوششان آمد.
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 6. تشکرکنندگان: 3 نفر


 7. #23
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  در نزد اغلب ما ایرانیان نان برکت سفره و یکی از اصلی‌ترین و ماندگارترین اجزای آن محسوب می‌شود.

  بر اساس آمارها مردم ایران یکی از بالاترین سرانه‌های مصرف نان را به خود اختصاصی داده‌اند و باز بر پایه همین آمارها کمتر ایرانی پیدا می‌شود که حداقل در یکی از وعده های غذایی خود از نان استفاده نکند و حتی اگر سبک زندگی خانوده به گونه‌ای باشد که نان کم مصرف نمایند، باز این اصرار را دارند که هر چند به اندازه یک قرص نان بر سر سفره موجود باشد.


  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، اهمیت نان در فرهنگ عمومی بدان پایه است که ما ایرانی‌ها به نان سوگند یاد می‌کنیم. اغلب ما اگر در گذرگاهی ببینیم که نانی به زمین افتاده است، حتماً نان را برداشته و احتمالاً پس از بوسیدن در جایی دور از گذر مردم قرار می‌دهیم.

  ‌تا پیش از دوران مدرن حتی در مناطق شهری نیز کار پخت و پز نان از جمله وظایف زنان بود و در منزل انجام می‌شد، اما به نظر می‌رسد این غذای کامل امروز مورد برخی بی‌مهری‌ها قرار گرفته و این را از صحبت‌های مردم می‌توان فهمید.

  «محمد عبداللهی» از ساکنان قدیمی شهر ایلام به خبرنگار ایسنا گفت: در سال‌های گذشته بوی نان تازه نانوایی‌ها نه تنها یک کوچه بلکه کوچه‌های مجاور را فرا می‌گرفت، اما امروز با وجود کثرت نانوایی‌ها بوی نان در کوچه‌ها نمی‌پیچد و اصلا نان بوی خود را از دست داده است.

  «فریدون منوچهری» یک شهروند ایلامی هم اظهار کرد: در گذشته که مواد غذایی این قدر متنوع نشده بود، نان و چایی در برخی وعده‌ها، مخصوصا صبحانه برای خانواده‌ها دلچسب بود، اما امروز نه نان به تنهایی غذای کاملی است و نه به انسان رمق می‌دهد.

  یک خانم خانه‌دار هم به ایسنا گفت: نانی که ما از نانوایی‌ها می‌گیریم، نرسیده به خانه بیات می‌شود.

  «بهمن» جوانی که کار خرید ضایعات را انجام می‌دهد و در کنار آن نان خشک هم می‌خرد، اظهار کرد: در برخی کوچه پس کوچه‌های شهر مردم گونی گونی نان خشکه می‌فروشند و به گفته‌ی یکی از این فروشندگان نان را با این نیت می‌خرند و چون زود خشک می‌شود، آن را به خریداران می‌دهند.

  «مصطفی» هم از برخی بی‌نظمی‌ها در برخی نانوایی‌ها گلایه کرد و گفت: هر چند برخی نانوایی‌ها مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، اما نانوایی‌های خوبی در شهر ایلام وجود دارد که ارزش در صف ماندن و منتظر شدن را دارند.

  «وحید درویش‌نژاد» هم از صف‌های جداگانه‌ی زن و مرد در نانوایی‌های ایلام انتقاد کرد و گفت: کم نیستند شهروندانی که خانوادگی از کنار نانوایی می‌گذرند و اگر صف خانم‌ها خلوت بود زن خانواده برای گرفتن نان پیاده می‌شود و اگر صف مردانه خلوت بود، مرد خانواده اقدام به خرید نان می‌کند که عادلانه نیست و باید مانند همه جای کشور نانوایی‌ها دارای یک صف باشند.

  یک شهروند هم گفت: مدتی است دچار یبوست شدید و ناراحتی معده شده‌ام و پزشک خوردن نان سبوس‌دار را توصیه کرده است، اما هنوز نان سبوس‌دار واقعی را پیدا نکرده‌ام.

  در همین راستا در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا، منطقه ایلام، میزگردی به منظور بررسی کیفیت و مسائل مرتبط با نان و نانوایی‌ها برگزار شد.  «یزدان‌بخش پورنصرت» مسئول بهداشت محیط شهرستان ایلام در این میزگرد اظهار کرد: در کیفیت نان یک سری پارامترهای بهداشتی شامل بهداشت فردی متصدیان و صنوفی که با نان سرو کاردارند و بهداشت فیزیکی محیط و لوازم و اسباب کار تاثیر دارد، اما آنچه به صورت روتین در آزمایش‌ها بررسی می‌شود، وضعیت پی‌اچ آرد به‌عنوان یکی از پارامترهای کیفیت نان است.

  وی ادامه داد: از دیدگاه بهداشتی چنانچه پی‌اچ نان بالاتر از ۶٫۲ باشد این نان از نظر کیفی زیر سؤال است و چنان چه از این میزان بیشتر باشد، مشکوک به استفاده از جوش شیرین، تخمیر ناکافی و یکسری نقص‌های دیگر است.

  چرا بوی نان در کوچه‌ها نمی‌پیچد؟

  این کارشناس‌ارشد مهندسی عمران محیط‌زیست با بیان اینکه کیفیت نان بستگی به کیفیت گندم دارد، تصریح کرد: کیفیت گندم هم بستگی به نوع گندم دارد و گندم دروم نوع موردنظر این محصول برای تهیه آرد باکیفیت است و ضرورت دارد گندم ما هم ضعیف باشد و هم قوی، تا آرد با گلوتن متوسط تولید کنیم.

  پورنصرت با طرح این سؤال که چه پارامترهایی در کیفیت نان دخیل هستند؟ تصریح کرد: این اشتباه است که نوع گندم و امتزاج آن را نادیده بگیریم و به دنبال نان باکیفیت باشیم، پس گندم باکیفیت، آرد کامل می‌دهد و نان باکیفیت نتیجه‌ی این دو مقدمه است.

  وی ادامه داد: ما وقتی گندم را برداشت می‌کنیم، نباید سریعاً تبدیل به آرد شود و در اختیار نانوایی‌ها قرار گیرد، بلکه حداقل باید سه ماه در سیلوهای مکانیزه نه در سیلوهای محل دپو کردن گندم، با هدف هوادهی، قارچ‌زدایی و قرار گرفتن رطوبت آن در حالت ایده‌آل ذخیره و بعد از آن تحویل کارخانه آرد داده شود.

  مسئول بهداشت محیط شهرستان ایلام گفت: در این مرحله اگر دوست داریم نان ما یک نان خوشمزه و معطر باشد، باید یکسری نکات را رعایت کنیم، خیلی‌ها معتقدند که دلیل نپیچیدن بوی نان چند کوچه آن ورتر استفاده از کودهای شیمیایی است که درست نیست، بلکه معطر بودن نان بستگی به میزان سبوس‌گیری از آن و فاصله تخمیر آرد دارد، چون در گذشته کدبانوی خانه سرصبح آرد را با آب و نمک مخلوط می‌کرد و حداقل بعد از سه ساعت آن را به نان تبدیل می‌کرد که معطر و خوشمزه بود‌.

  پورنصرت با بیان اینکه دریافتن اهمیت تخمیر در دانستن فرایندی است که در این مرحله انجام می‌گیرد، تصریح کرد: در این مرحله قند گندم تبدیل به الکل و دی‌اکسید کربن می‌شود که معطر شدن نان نتیجه‌ی این فرایند است، متأسفانه هم‌اکنون این فرایند انجام نمی‌گیرد، چون گندم ما در حد نیاز در سیلوهای استاندارد نگهداری نمی‌شود و نوع گندم و امتزاج آن‌ها نیز در این فرایند دخیل است.

  رنگ رخساره خبر دهد از سّر درون

  وی تصریح کرد: گونی‌های زرد داخل نانوایی‌ها نشاند دهنده‌ی میزان سبوس‌گیری گندم به میزان ۱۸ درصد است و بارها در جلسه شورای بهداشت تذکر داده‌ایم که میزان سبوس‌گیری از گندم بسیار بالاست و بارها تأکید کرده‌ایم کسی که می‌خواهد در مورد کیفیت نان مردم تصمیم بگیرد، باید آناتومی گندم را بداند، چون ما هر چه صحبت کنیم هرچند هم کاربردی باشد، فایده‌ای ندارد.

  کارشناس ارشد مهندسی عمران محیط‌زیست با بیان اینکه تمام خاصیت گندم مربوط به لایه آلورون، پوسته و جوانه‌ی گندم است، تصریح کرد: در سبوس‌گیری که متأسفانه بالای ۱۸ درصد است حتی یک درصد آندوسپرم را هم برداشت می‌کنیم درحالی‌که خداوند این نعمت غنی را در اختیار ما گذاشته، اما با تصمیم‌گیری‌های نادرست جامعه را از آن بی‌نصیب می‌کنیم.

  کارشناس مسئول بهداشت محیط‌زیست شهرستان ایلام ادامه داد: مردم و حتی مسئولان به دلیل ناآگاهی نان سفید را می‌پسندند که ارمغان آن فقر آهن، یبوست، بواسیر، قند خون و چربی است و بررسی آمار نشان می‌دهد هر فرد ایرانی در سال ۱۲۰ کیلوگرم آرد مصرف می‌کند، اما مصرف هر اروپایی‌ها در سال ۷۰ کیلوگرم است، یعنی هرچند سه برابر استاندارد جهانی مصرف داریم، اما آردی را مصرف می‌کنیم که خاصیت‌ آن را گرفته‌ایم و از طرفی با کمبود گندم مواجهیم و این محصول را وارد می‌کنیم، درحالی‌که در صورت مصرف درست اصلاً نیازی به واردات نداریم، پس باید به‌جای واردات آموزش دهیم.

  وی با تأکید بر اینکه میکروارگانیسم‌ها و قارچ‌ها در لایه‌ی بیرونی یا پوسته‌ی گندم هستند و اگر ۲ تا ۵ درصد سبوس‌گیری کنیم، به سلامت جامعه کمک کرده‌ایم، تصریح کرد: اگر هر فرد بالغ روزانه نان باکیفیت و آب مصرف کند، هیچ‌گونه میکروبی متوجه او نمی‌شود و اندام تنومند گذشتگان ریشه در مصرف نانی داشت که سرشار از zn بود، چون امروز متأسفانه پوسته و آلورون گندم را می‌گیریم و به حیوانات می‌دهیم، آن‌ها فربه می‌شوند و ما انسان‌ها فقط مغز گندم را که نشاسته و مضر است، مصرف می‌کنیم.  کارشناس مسئول بهداشت محیط‌زیست شهرستان ایلام گفت: وقتی گندم به دست آسیابان داده می‌شود، آرد تولیدی باید حداقل سه هفته در انبارهای کارخانه‌ی آرد بماند تا رطوبت و گلوتن آن ایده آل شود، نه اینکه سریع به دست مصرف‌کننده برسد و از طرف دیگر بعد از اینکه آرد تحویل خبازان داده شد، فرایند تخمیر باید ۲ تا ۳ ساعت طول بکشد.

  دستگاه‌هایی که بیشترین ضربه را به نان مردم زده‌اند

  پورنصرت بابیان اینکه متأسفانه در سال‌های گذشته تبلیغات زیادی برای مجهز کردن خبازی‌ها به دستگاه‌های جدیدی صورت گرفت که بیشترین ضربه را به نان مردم زده‌اند، تصریح کرد: هر چه وسایل سنتی‌تر باشد خباز مجبور است خمیر را بیشتر نگه دارد و فرایند تخمیر بهتر رخ می‌دهد، اما متأسفانه این مراحل در نانوایی‌های ما سریع اتفاق می‌افتد و نان هم سریع بیات می‌شود، به‌گونه‌ای که وقتی نان در یخچال گذاشته می‌شود، به سیمان تیپ ۵ تبدیل می‌شود و با پتک نمی‌شکند.

  وی داشتن علم و آگاهی متصدیان نانوایی‌ها را گامی مهم در کیفیت‌بخشی به نان عنوان و تصریح کرد: دستگاه‌هایی که ۲۰ تا ۳۰ ثانیه نان را پخت می‌کنند، بیشترین ضربه را به سلامتی مردم می‌زنند چون نان باید در دو دقیقه پخت شود تا ۲۵ درصد اسید استیک باقی‌مانده متلاشی شود تا فلزات آزاد شوند و کم‌خونی برای مصرف‌کننده به ارمغان نیاورد، اما متأسفانه مراحل ذکر شده رعایت نمی‌شود و نتیجه‌ی آن این است که آمار بیماری‌های غیر واگیردار در استان و کشور بیداد می‌کند و بچه دبیرستانی‌های ما کیسه‌های از چربی را با خود حمل می‌کنند و مصرف نان باکیفیت ۶۰ تا ۷۰ درصد مشکلات سلامت جامعه را حل خواهد کرد.

  پورنصرت پراکندگی نامتناسب نانوایی‌ها در کوچه‌های شهر، آموزش خبازان از سیکل قانونی، ایجاد بانک کارگران نانوایی و در مجموع سروسامان بخشیدن به صنف را وظیفه‌ی اتحادیه نانوایان عنوان و تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از متصدیان نانوایی اعتیاد دارند و به اصول حرفه‌ای پایبند نیستند و بعضاً فیلتر سیگار در برخی نانوایی‌ها پیدا می‌شود.

  وی با تأکید بر اینکه نباید همه‌ی قصورها را گردن دولت بیندازیم، تصریح کرد: اگر هر کسی در هرجایی وظیفه‌ی خود را انجام دهد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.  «کامران سلیمان‌پور» مدیرکل غله استان در ادامه‌ی میزگرد بررسی کیفیت نان در ایلام، اظهار کرد: کیفیت نان به ماده اولیه، فرایند تبدیل آن به آرد و تخصص و مهارت در تمام مراحل برمی‌گردد و بنده از ابتدای مسئولیت تأکید کردم در کوتاه‌مدت باید مواد اولیه را درست کنیم و آرد باکیفیت را تحویل نانوا دهیم.

  زمان و مکان نگهداری گندم‌ در ایلام استاندارد است

  وی با بیان اینکه در پایه‌ی کیفی گندم مشکل زیادی نداریم، تصریح کرد: در مناطق گندم‌خیز استان یعنی مهران، دهلران و آبدانان نوع واریته‌های گندمی که کاشت می‌شود آیتم‌های موردنظر برای تولید نان باکیفیت را دارا هستند و در چند سال گذشته هم در زمینه‌ی مراکز ذخیره‌سازی کارهای خوبی انجام شده و ظرفیت استاندارد ذخیره‌سازی استان 200 هزار تن است، درحالی‌که مصرف استان درمجموع به ۸۰ تا ۹۰ تن می‌رسد، پس دغدغه‌ی نگهداری گندم به مدت سه ماه در یک محیط استاندارد کاملاً برطرف شده است.

  مدیرکل غله ایلام در تبیین این موضوع گفت: در این مناطق گندم در اواخر فروردین برداشت می‌شود و برای رعایت این فرایند بهداشتی گندم را شناسنامه‌دار کرده‌ایم و مشخص است چه گندمی در چه سیلویی و چه مدت انبارشده و آیا فعل‌وانفعالات شیمیایی موردنیاز در آن انجام گرفته است یا نه؟

  سلیمان‌پور ادامه داد: امتزاج واریته‌های گندم کاری فنی و آزمایشگاهی است که در طول یک ماه انجام می‌گیرد و گندم دهلران، آبدانان و صالح‌آباد را آزمایش و به درصد اختلال مناسب رسانده‌ایم و اگر در اینجا قبلا ضعف وجود داشت، هم‌اکنون حل شده است.

  وی با بیان اینکه هم‌اکنون که ۸ ماه از فرایند خرید گندم گذشته، موجودی سیلوهای استان 135 هزار تن است، یعنی این گندم فرایند طبیعی برای تبدیل به آردی باکیفیت را طی کرده است، ادامه داد: خط تولید یکی از کارخانه‌های استان کاملاً عوض شده و بخش‌هایی از دو کارخانه دیگر اصلاح و به‌روز شده است، اما برای تولید آرد ایده‌آل نیاز به کار بیشتر دارند.

  ایلام استان پنجم در تولید گندم باکیفیت

  مدیرکل غله ایلام ادامه داد: متأسفانه تا اردیبهشت‌ماه گذشته نانوایی‌های استان کار آزمایشگاه را انجام می‌دادند، به این مفهوم که کیفیت آرد در زمان خمیر بررسی می‌شد و اگر جواب نمی‌داد و صدای مردم درمی‌آمد، آردها برگشت می‌خورد، اما از اردیبهشت‌ماه به بعد ما با کمترین اعتراض منطقی مصرف‌کنندگان مواجه بوده‌ایم و مرکز پژوهش‌های غلات که مرجع حوزه گندم و غلات است، آرد ما را با بررسی آیتم‌های مختلف جزء ۵ استان برتر کشور معرفی کرده است، اما چه اتفاقی می‌افتد که نان ما کیفیت لازم را ندارد؟

  سلیمان‌پور ادامه داد: ما یک نقشه‌ی راه کیفیت داریم که ابلاغیه مقام معظم رهبری است که بند به بند مشخص است و بر این اساس موضوع مهارت نیروی انسانی را در قالب یک قرارداد متمرکز با فنی و حرفه‌ای داریم که به کیفیت این آموزش انتقاد وارد است. بر اساس این قرارداد تمام شاغلان واحدهای نانوایی باید طوری آموزش ببینند که بعد از ۵ سال هیچ کارگر غیرماهری نتواند در واحدهای نانوایی ما کار کند، اما چون الآن سطح درآمد نانوایی‌ها پایین آمده و برخی از صاحبان واحدها از کارگرهای فصلی بدون مهارت استفاده می‌کنند که در پایین آمدن کیفیت نان بی‌تاثیر نبوده است.  وی سرمایه‌گذاری دولت و اعطای تسهیلات بهسازی به نانوایی‌ها با ۱۰ درصد یارانه سود برای حل فناوری پخت را یادآور شد و تصریح کرد: نان ما نه‌تنها صنعتی نشده، بلکه شیوه‌ی سنتی خود را از دست داده است، چون یکسری دستگاه‌ها را وارد واحدها کرده‌ایم که کیفیت نان را سلب کرده‌اند.

  مدیرکل غله استان با تأکید بر اینکه آردی که تحویل نانوا می‌دهیم ازنظر آیتم‌های کیفی استاندارد است و میزان سبوس‌گیری آرد ستاره ۱۸ درصد را به کمتر از ۱۰ درصد تولید استان یعنی به حدود ۴۰۰ و خرده‌ای رسانده‌ایم.

  سلیمان‌پور با طرح این سؤال که چه اتفاقی افتاده است که امروز تلاش می‌کنیم میزان سبوس‌گیری را به ۱۵ و ۱۴ درصد برسانیم؟ ادامه داد: زمانی خیلی تلاش شد آرد را به ۱۲ درصد برسد، اما زمانی که در سال ۸۸ هدفمندی اجرا شد، هیئت‌وزیران مصوب کرد آرد ۱۵ درصد شود، چون مردم نان سفید را می‌پسندند و الآن اکثر آردهای تولیدی استان ۱۵ درصد بوده و جزء استان‌های خوب کشور در این زمینه است.

  نان یا فتیر!

  وی بر نقش فرهنگ‌سازی در آوردن دوباره نان سبوس‌دار به سفره‌های مردم تأکید کرد و گفت: واحدهایی بوده‌اند که با آرد کامل ۷ درصد پخت کرده‌اند اما ورشکست شده‌اند، چون مردم نان سفید را می‌پسندند و باید برای مردم فرهنگ‌سازی کرد که تیرگی نان دلیل بر عدم کیفیت آن نیست.

  مدیرکل غله استان ایلام با تأکید بر اینکه تا سبوس ما کامل نباشد ترکیبات آروماتیک و مواد معطر نان آزاد نمی‌شوند، ادامه داد: نانوایی‌های ما اکثراً نان درست نمی‌کنند، بلکه فتیر درست می‌کنند و مشکلاتی را برای سلامتی شهروندان به وجود آورده‌اند.

  سلیمان‌پور بحث فنی و تخمیر را دو مشکل اساسی در حوزه‌ی نان عنوان و تصریح کرد: نانوایی ما برای به دست آوردن سود بیشتر در کوتاه‌ترین زمان تعداد زیادی نان پخت می‌کند و برخلاف گذشته با بقیه مردم از خواب برمی‌خیزد و در ۳۰ دقیقه نان را مانند دستگاه فتوکپی تولید و به سر سفره‌های مردم می‌رساند، درحالی‌که فرایند تخمیر زمان‌بر است و پخت سریع نان به کیفیت آن ضربه می‌زند.

  وی اصلاح فرهنگ مردم درزمینه‌ی خرید و مصرف نان را ضروری دانست و تصریح کرد: نان بعد از بیرون آمدن از تنور باید به مقدار کافی سرد شود، اما در نانوایی‌های ما نان‌ها روی‌هم چیده می‌شوند و بعد از خرید در نایلون جا می‌دهند و قبل از اینکه به سفره برسد، بیات می‌شود.

  مدیرکل غله استان تأکید کرد: با تمام این اوصاف اوضاع نان ایلام فاجعه‌بار نیست و جزء استان‌های نیمه‌ی اول کشور در موضوع کیفیت نان هستیم.  تنها 12 درصد کیفیت نان به نانوایی‌ها برمی‌گردد

  «صادق پژوهان» رییس اتحادیه‌ی نانوایان استان ایلام در ادامه‌ی میزگرد بررسی کیفیت نان استان اظهار کرد: ۸۸ درصد کیفیت نان به نوع بذر و چگونه طی شدن مراحل کاشت، داشت و برداشت، نگهداری در سیلو، نوع آسیاب کردن و چگونگی نگهداری آرد بستگی دارد و ۱۲ درصد آن به کار نانواها برمی‌گردد.

  وی تصریح کرد: کیفیت گندم نواحی گندم‌خیز استان به‌استثنای هلیلان اگر درست اختلال، هوادهی و انبارگردانی شوند مطلوب است، اما آردی که به نانوایی‌های ایلام می‌رسد، شاید یک ساعت پیش آسیاب شده است و این را می‌توان هم از تاریخ آرد فهمید و هم می‌توان با لمس کردن تشخیص داد.

  همه‌ی کاسه کوزه‌ها را سر نانوایی‌ها نشکنید

  رییس اتحادیه‌ی نانوایان ایلام تصریح کرد: اگر تا رسیدن آرد به نانوایی‌ها در یک یا دو مرحله مشکل وجود داشته باشد، انعکاسش در نان خود را نشان می‌دهد و همه‌ی کاسه کوزه‌ها سر نانوایی‌ها می‌شکند و رسانه‌ها و مخصوصاً صداوسیما فقط روی نانوایی‌ها زوم می‌کنند، درحالی‌که برخی مشکلات به آردی برمی‌گردد که به نانوایی‌ها داده می‌شود.

  پژوهان با بیان اینکه نمی‌توان منکر سهل‌انگاری برخی واحدهای نانوایی شد، تصریح کرد: در ایلام روی کاغذ ۲۱۳ نانوایی وجود دارد که حداقل ۲۰۰ واحد آن‌ها فعال است و ۱۵۰ نانوایی نان باکیفیت تولید می‌کنند و حدود ۶۰ نانوایی اضافی است، به‌نحوی‌که اگر این ۶۰ واحد حذف شوند، کمبودی احساس نمی‌شود.

  وی با بیان اینکه همه‌ی نانوایی‌ها به‌اندازه کافی با رعایت ساعت کاری مصوب و متأسفانه با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند، تصریح کرد: زمانی که فرمانداری متولی شورای آرد و نان بود، قانون نظام صنفی رعایت نشد و در طول چند ماه نسنجیده چندین نانوایی اضافه شد و توجیه این بود که این کار موجب رقابت می‌شود و نتیجه این شد که امروز نانوایی ما راغب است در روز ۵۰ کیسه بپزد، اما بیش از سه کیسه جواب نمی‌دهد و از طرف دیگر با این شرایط درآمد آن کم می‌شود و با درآمد کم نمی‌توان کارگر خوب و ماهر جذب کرد.

  رییس اتحادیه‌ی نانوایان استان با اشاره به مصوبه‌ی دولت برای افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان، تصریح کرد: دولت اعلام کرد این ۳۰ درصد به خاطر افزایش دستمزد کارگران و حامل‌های انرژی و مشکلات دیگر است، اما مشخص نکرد ۴۶ درصد آرد گران شده و این گرانی ۳۲ درصد مخارج نانوایی‌ها را بالا برده است.


  پژوهان با بیان اینکه افزایش اخیر نرخ نان برای واحدهای نانوایی فاجعه‌بار بود، تصریح کرد: کارگران واحدهای نانوایی انتظار داشتند با این افزایش قیمت دستمزد آن‌ها بالا برود و چون از کل ماجرا بی‌خبر بودند، بعد از چندین سال کار از فعالیت خود دست کشیدند.

  وی با بیان اینکه ذائقه‌ی مردم نان سفید را می‌پسندد، گفت: غله و اتحادیه به تنهایی نمی‌توانند فرهنگ‌سازی کنند، رسانه‌ها باید با جدیت تمام پای بیایند و از طریق برنامه‌های ترویجی و زیرنویس برای مردم بیان کنند که سفیدی نان دلیل کیفیت آن نیست و مشکل دستگاه‌های پخت نان موضوعی کشوری است و ربطی به اتحادیه ندارد و در سال‌های گذشته فرمانداری واحدها را مجبور به خریدن دستگاه‌های 45 میلیون تومانی پخت نان کرد.

  وی در جواب خبرنگار ایسنا که درآمد منطقی برای کارگر و شاطر نانوایی چقدر است، گفت: هرچند کارگران نانوایی‌ها زحمات زیادی می‌کشند، اما ماهی 700 تا 800 هزار تومان کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌کند و شاطرهایی هم هستند که ماهی 2 میلیون تومان حقوق می‌گیرند اما با شرایط موجود واحدهای نانوایی توان پرداخت حقوق مکفی به کارگران خود را ندارند.

  اتحادیه نانوایان تاکنون اختیار نداشته است

  پژوهان با بیان اینکه برای آموزش نانوایان اقدام شده، اما متأسفانه آموزش‌ها ناقص و تنها تئوری است، تصریح کرد: تاکنون اتحادیه تحت‌الشعاع فرمانداری بوده و فرمانداری حرف اول و آخر را در موضوع نان می‌زد، اما این اتحادیه در حال گرفتن برخی اختیارات قانونی است که امیدواریم با همکاری دیگر متولیان بتوانیم در رفع این نارسایی‌ها گام برداریم.  مهمترین تخلفات نانوایی‌های ایلام

  در ادامه‌ی میزگرد ایسنای ایلام، با موضوع بررسی کیفیت نان «نعمت‌الله بیرانوند» مدیرکل تعزیرات حکومتی استان با قرائت آیاتی از سوره مبارکه‌ی "مطففین" اظهار کرد: از زمانی که قرار شد حداکثر ۳۰ درصد قیمت نان افزایش پیدا کند جرائمی مانند کم‌فروشی از حیث وزن و مقدار، گران‌فروشی، فروش آرد، جابجایی سهمیه، واگذاری پروانه به غیر به هر شکل ممکن، عدم حضور و تصدی تمام‌وقت صاحب پروانه در مغازه‌ی نانوایی به تعزیرات گزارش شده و این تخلفات تنها به تعهد خبازان و متصدیان برمی‌گردد نه نوع گندم و کیفیت آرد.

  وی تعطیلی خودسرانه نانوایی در ساعت کار، هر نوع تغییر غیرمجاز در نوع پخت که باعث افزایش قیمت شود، تبدیل خودسرانه نوع پخت و عدم مطابقت با پروانه، عدم عرضه نان مرغوب و بهداشتی، اضافه کردن کنجد در نان بدون درخواست مشتری، عدم نصب تابلو مشخصات نان، عدم اعلام زمان پخت و کشیک، اعلام نارضایتی مردم و واسطه‌گری و دلالی در امر خریدوفروش گندم، آرد سبوس و خمیرمایه از جمله‌ی دیگر تخلفات نانوایی‌ها دانست و تصریح کرد: این موارد تا زمانی که قانون رسیدگی به تخلفات آرد، نان و گندم در کمیسیون‌های هماهنگی فرمانداری رسیدگی می‌‍شد، شرایط رسیدگی خاص خود را داشت.

  خلأ قانونی که موجب تعدد واحدهای نانوایی شد

  مدیرکل تعزیرات حکومتی استان افزود: زمانی که اراده‌ی قانون‌گذار بر این شد که این وظیفه به تعزیرات حکومتی واگذار شود، در رسیدگی به این تخلفات خلأ داشتیم چون در همان تصویب‌نامه‌ای که این اختیارات را به تعزیرات می‌داد گفته شده بود، مطابق قانون ۸ نظام صنفی رسیدگی شود‌ که در این قانون گران‌فروشی و کم‌فروشی، تقلب، عرضه خارج از شبکه وجود داشت، اما عدم رعایت فاصله و تغییر نوع پخت نبود که خلایی را ایجاد کرد.

  بیرانوند با تأکید بر اینکه این خلأ موجب آغاز به کار برخی نانوایی‌ها بدون رعایت برخی موازین شد، تصریح کرد: چون گفته می‌شد آرد آزاد است، تصور می‌شد تأسیس نانوایی هم آزاد است، درنتیجه رقبایی برای نانوایی‌های باسابقه ایجاد شد و میزان درآمد را پایین آورد. این خلأ برای برخورد هم وجود داشت، برخی کارها هم بین نانوایی‌ها نهادینه شد چون فکر کردند، چون آردشان آزاد است تصور کردند هر نانی را که دوست دارند می‌توانند بپزند، اما طبق ماده ۶۸ قانون نظام صنفی ناظر بر ماده ۱۷ هرکدام از این جرائم قابل مجازات است و بار اول 200 هزار تومان، بار دوم 500 هزار تومان جریمه و در نهایت پلمب می‌شوند.

  وی با تأکید بر اینکه این صنف مهم باید برای کار خود ارزش قائل باشند، تصریح کرد: خوردن نان گندم در ایران 7 هزار سال قدمت دارد و در محاورات روزمره بر حرمت این نعمت اشاره می‌شود و قداست آن تا حدی است که خوردن آن را دلیلی بر صداقت و امانت‌داری عنوان می‌کنیم و اگر قطعه‌ای نان خشک را در خیابان بیابیم می‌بوسیم و در گوشه‌ای می‌گذاریم که به آن بی‌حرمتی نشود، بنابراین باید خبازی‌ها قداست این قوت لایموت مردم را حفط کنند و نهایت خوش‌سلیقگی را در پخت آن به کار گیرند.  نانوایی آن‌قدر قداست دارد که ...

  مدیرکل تعزیرات حکومتی استان ادامه داد: نان آن‌قدر قداست دارد که در محل پخت آن دخانیات استعمال نشود و مایع دستشویی همیشه در آن موجود باشد تا کارگر با طهارت به قوت لایموت مردم دست بزند و این قداست و حساسیت وظیفه اتحادیه نانوایان را سنگین‌تر می‌کند.

  بیرانوند از سرکشی به واحدهای نانوایی در روزهای دوشنبه و چهارشنبه‌ی هر هفته خبر داد و تصریح کرد: از زمان اضافه شدن قیمت نان از ۱۰ آذر ۹۳ تا ۲۷ دی‌ماه، ۸۶ عنوان تخلف از نانوایی‌ها گزارش شده که ۱۰۰ درصد آن مختومه و صاحبان واحدهای متخلف حدود 13 میلیون تومان جریمه نقدی شده‌اند.

  مدیرکل تعزیرات حکومتی استان ایلام این تخلفات را ۵۲ فقره کم‌فروشی، ۸ مورد گران‌فروشی، ۱۱ مورد اخفا و امتناع یا عدم عرضه، ۹ مورد عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، ۲ مورد تعطیلی خودسرانه، ۱ مورد فعالیت بدون پروانه، ۳ مورد عدم رعایت مقررات، دو مورد عدم نصب نرخ نامه اعلام و تأکید کرد: قسمت اعظم این تخلفات به نوع گندم و آرد بستگی ندارد بلکه به آموزش و نوع نگاه خبازان به شغل خود برمی‌گردد.

  بیرانوند با بیان اینکه مشتری نداشتن یک واحد نانوایی هم به فرایندهایی که کیفیت آرد را مشخص می‌کند برمی‌گردد و هم به فعالیت‌های هر واحدخبازی، تصریح کرد: اگر مشتری ببیند یک واحد نانوایی فاقد مایع دستشویی است و یا کارگر برای اینکه دستش به دستگاه برسد از کیسه‌های آرد به‌جای چهارپایه استفاده می‌کند، یا دیوار ترک برداشته و درِ نانوایی با کوچک‌ترین وزش بادی باز می‌شود و گردوخاک به محیط نانوایی وارد می‌شود، دیگر ذوقی برای خرید مستمر از این واحد پیدا نمی‌کند و این نانوایی تنها باید به مشتریان عبوری دل خوش کند و نانوایی از جمله اصنافی است که نمی‌تواند به مشتری عبوری قانع باشد، بلکه باید مشتری دائمی جذب کند تا کار تبلیغ را نیز برای او انجام دهد.

  دلیل تعزیراتی عدم پخت درست نان

  وی درباره عدم پخت درست نان تصریح کرد: یک دلیل پخته نشدن نان از نظر تعزیراتی این است که چون وزن چانه رعایت نشده است اگر حرارت کامل بخواهد به این مقدار خمیر کم و لایه‌ی نازک بخورد می‌سوزد و نانی درنمی‌آید، بنابراین حرارت کم می‌شود به حدی که خمیر تنها قالب پیدا می‌کند و از پختگی لازم برخوردار نیست.

  مدیرکل تعزیرات استان ایلام تأکید کرد: فروش اجباری نان کنجدی، اجبار مشتری به خرید نان سنگک هزار تومانی و کارگران بدون روپوش و کلاه را از دیگر تخلفات این صنف عنوان کرد و گفت: ریشه‌ی تداوم برخی از مشکلات مصلحت‌اندیشی مردم است و مردم اگر می‌بینند نانوایی محله نان بی‌کیفیت پخت می‌کنند، هم گزارش دهند و هم نخرند تا نانوایی‌ها سوءاستفاده نکنند و مجبور شوند، نان باکیفیت پخت کنند.  همه چیز با برخورد تعزیری و جریمه درست نمی‌شود

  «علی غیاثی» رییس بازرسی داخلی صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه‌ی این میزگرد اظهار کرد: بحث نظارت نان در برنامه‌ی پنجم توسعه، فصل پنجم، ماده ۱۱۰ در سال ۸۹ به وزارت بازرگانی اختصاص یافت، اما متأسفانه این قانون جامعیت لازم را برای برخورد با تخلفات ندارد.

  وی با بیان اینکه معاونت بازرسی اداره بازرسی و نظارت، ضابط این بخش است و مانند صنوف دیگر با این تخلفات برخورد می‌کند، تصریح کرد: دو روز در هفته گشت‌های مشترک با همکاری بهداشت و تعزیرات انجام می‌شود، اما نکته‌ای که باید مدنظر داشت این است که دستگاه‌های دولتی به تنهایی قادر به کیفیت‌بخشی به نان نیستند و خود مردم باید پای کار بیایند و این حق خود را مطالبه کنند.


  رییس بازرسی داخلی صنعت، معدن و تجارت استان تأکید کرد: مردم از طرفی نان مطلوب از نانوایی‌ها می‌خواهند و از طرف دیگر آیا مردم به نانواها اجازه می‌دهند عملیات تخمیر انجام شود یا عجله می‌کنند؟ چقدر نان اضافی می‌گیریم؟ آیا در فصل‌های خاصی از سال اجازه داریم تا گندم در سیلوها بماند و اختلاط که لازمه داشتن آردی باکیفیت است صورت گیرد؟

  غیاثی با بیان اینکه ۲ برابر و بر اساس برخی آمار بیش از دو برابر استانداردهای جهانی نان مصرف می‌کنیم، بر ضرورت انجام کارهای فرهنگی در این موضوع تأکید کرد و گفت: آیا در موضوع قیمت نان اطلاع‌رسانی کافی صورت گرفته است؟

  وی ادامه داد: به وجود آمدن رقابت از طریق آزادسازی در دستور کار دولت است و قرار است تا پایان سال ۲۰ درصد نانوایی‌ها آزادسازی شود که در مقوله‌ی کیفیت نان مؤثر خواهد بود.

  رییس بازرسی داخلی صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه همه‌ی کارها با برخورد تعزیری و جریمه درست نمی‌شود بر دادن آموزش‌های لازم به متصدیان تأکید کرد و گفت: مردم باید در این زمینه همواره در معرض بمباران اطلاعاتی باشند که این ضرورت وظیفه‌ی صداوسیما، خبرگزاری‌ها و تمام مطبوعات را سنگین‌تر می‌کند و این نکات مهم باید در میزگردها، مصاحبه‌ها و گزارش‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرد و به اطلاع مردم رسانده شود.

  تهیه و تنظیم: مجید کیان، خبرنگار ایسنا، منطقه ایلام


  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟

  Arezoo از این خوشش آمد.
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 8. تشکرکننده: 1 نفر


 9. #24
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  تا پایان آبان ماه امسال 924 مورد فوت ناشی از حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5.7 درصد کاهش یافته است. به گزارش خبرگزاری مهر، تا پایان آبان امسال 924 نفر در تصادفات رانندگی استان جان خود را از دست داده اند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد تلفات رانندگی 979 نفر اعلام شده بود کاهش 5.7 درصدی را نشان میدهد.
  بر طبق این گزارش از کل کشته شدگان حوادث رانندگی در 8 ماهه امسال 754 نفر مرد و 170 نفر زن بوده اند.

  همچنین در این گزارش با اشاره به محل وقوع تصادفات منجر به فوت آمده است: بیشترین کشته شدگان با 671 مورد مربوط به تصادفات در معابر درون شهری است. پس از آن جاده های برون شهری با 233 مورد، معابر روستایی با 12 مورد و 8 مورد نیز نامشخص اعلام شده است.
  بنابر این گزارش تا پایان آبان ماه 24 هزار و 937 نفر از مصدومین حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کرده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش 4.6 درصدی یافته است. از کل مصدومین حوادث رانندگی در 8 ماهه امسال 17 هزار و 906 نفر مرد و 7 هزار و 31 نفر زن بوده اند.
  تعداد تلفات تصادفات رانندگی استان در آبان ماه نیز 115 نفر بوده است و 2 هزار 575 نفر نیز به دلیل مصدومیت در تصادفات به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کرده اند.

  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟


  Arezoo از این خوشش آمد.
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 10. تشکرکننده: 1 نفر


 11. #25
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از برنامه این وزارتخانه برای تامین بودجه بیمه زنان سرپرست خانوار کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، علی ربیعی در حاشیه برگزاری همایش "زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید بر برنامه ششم توسعه"، افزود: در آستانه برنامه ششم توجه زیادی به تحولات اساسی در حوزه اشتغال زنان شده است.
  وی، موضوع بازار کار و نیروی کار زنان را از موضوعات مهم در وزارت رفاه دانست و گفت:‌ در حال حاضر بسیاری از ساختارهای اجتماعی برای فعالیت زنان آمادگی ندارد و باید این موانع ساختاری دیده و لحاظ شود.
  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: نوع دیگر از تغییراتی که باید در توسعه اجتماعی و اقتصادی با ارتقای نقش زنان مورد توجه قرار گیرد، آماده‌سازی شرایط برای حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی است.
  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 2 میلیون زن سرپرست‌ خانوار یا خودسرپرست در کشور وجود دارد، گفت: تعداد زیادی از این زنان یا خود معتاد شده‌اند یا توسط همسران‌شان معتاد شده و طلاق گرفته‌اند.
  ربیعی با اشاره به اینکه هم‌اکنون در کمیسیون اجتماعی دولت طرحی برای اصلاح ساختار و فراهم شدن شرایط حضور زنان در جامعه پیگیری می‌شود، گفت: قصد داریم در قالب بکارگیری زنان در بخش تعاونی‌ها، به اشتغال آنها رونق ببخشیم.
  وی افزود: ‌یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم بیمه زنان سرپرست‌ خانوار است که این موضوع در بودجه پیش‌بینی شده است که البته موضوع اشاره شده با فراز و نشیب‌های بودجه‌ای روبه‌رو شده است اما بنا داریم با چانه‌زنی‌ها مختلف و جذب منابع، این موضوع را عملی کنیم.
  شعار پشت شعار از عمل خبری نیست
  دارن زیر بار سختی ها و مشکلات نابودن میشن
  اونوقت اینها تو جای گرم و نرم نشستن دارن از بهترین امکانات استفاده می کنند


  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟


  Arezoo از این خوشش آمد.
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 12. تشکرکننده: 1 نفر


 13. #26
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  یک چهارم جمعیت کشور اختلال روانی دارند

  نایب رئیس انجمن روانشناسان ایران با اشاره به اینکه نزدیک به یک چهارم جمعیت کشور اختلال روانپزشکی دارند، گفت: آخرین آماری که از بیماری های روانی در کشور وجود دارد حدود 23 درصد است که این آمار مطابق با آمار جهانی در کشورهای پیشرفته، درحال توسعه و توسعه یافته به یک نسبت پیشرفت داشته است.
  به گزارش بهارنیوز، دکتر مجید صادقی علوم پزشکی تهران توجه به بهداشت روان در کشور را در کاهش بروز بیماری های روانی بسیار با اهمیت دانست و گفت: بیماری های روانی بعد از بیماری قلب و عروق و تصادفات رانندگی جاده ای؛ بیشترین آمار را به خود اختصاص می دهد و از هر 4 خانواده یک خانواده درگیر بیماری روان است. وی با تاکید بر اینکه اضطراب و افسردگی تقریبا دو سوم بیماری روانی را تشکیل می دهند، خاطرنشان کرد: بیماری های روانی خاموش و بی سر و صدا هستند و اضطراب و افسردگی جزو شایع ترین بیماری روانی است که در زنان به دلیل تفاوت های فیزیولوژیک و نقش اجتماعی زنان در جامعه یک و نیم تا دو برابر بیشتر از مردان بروز می کند و ممکن است تا پایان عمر بیمار به آن مبتلا باشد.
  جوانی بیشترین خطر ابتلا به بیماری های روانی
  این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره جوانی را بیشترین زمان ابتلا به بیماری های روانی دانست و یادآور شد: بیماری های روانی باعث تغییراتی در مغز بیمار می شود و به شکل اختلالات روانی در بیمار بروز می کند که بروز این بیماری ها از دهه 2 و 3 عمر فرد که در اوج توانمندی و بالا بودن عملکرد است ایجاد می شود. همچنین در دوران سالمندی بیمار به زوال عقل و آلزایمر هم دچار می شود. صادقی با تاکید بر این مطلب که مبتلایان یه بیماری های روانی دچار بیشترین تغییر حالت در بدن می شوند، بیان کرد: تغییر در عملکرد، ایجاد افکار غیر معمول، تغییر در خلق و خو و خواب، بی اشتهایی، عدم تمایلات جنسی، افسردگی های بی جهت و خوشی های بی دلیل از عوارض ابتلا به بیماری های روانی است. همچنین در مواردی بیمار با علایم جسمی مانند سر دردهای غیر عادی، دل درد، سوء هاضمه، مشکلات قاعدگی و دردهای پراکنده در بدن به روانپزشک مراجعه می کند.
  مشکلات روانی در کودکان به صورت بیش فعالی بروز می کند
  نایب رئیس انجمن روان شناسان ایران بروز بیماری های روانی را در کودکان به صورت بیش فعالی دانست و افزود: بیش فعالی و کم توجهی بیماری است که در پسران بیشتر از دختران ایجاد می شود که باید درمان شود تا فرد در آینده با مشکل جدی مواجهه نشود. همچنین والدین روش های فرزند پروری را به شکل صحیحی اجرا کنند و با شناختن ظرفیت و توانایی های کودک خود و دیگران؛ توقع انجام فعالیت ها را از وی داشته باشند. وی با اشاره به این نکته که درصد قابل توجهی از این بیماران قابل درمان هستند، اظهار کرد: بسیاری از بیماری های دیگر مانند دیابت و فشار خون درمان نشده باعث بروز بیماری های روانی در فرد می شود و با کنترل، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج و درمان آنها می توان از مبتلا شدن فرد به بیماری های روانی جلوگیری کرد.
  مهاجرت عاملی موثر در افزایش بروز اختلال روانپزشکی
  این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران مهاجرت را عامل موثری در افزایش بروز بیماری های روانی دانست و گفت: مهاجرت از روستا به شهر و از شهرها به کشور های دیگر باعث افزایش بیماری های روانی و آسیب به فرد می شود. شهرنشینی و آلودگی هوا همدر بروز بیماری ها موثر است. صادقی تغذیه مناسب، تغییر در سبک زندگی، ورزش و وقت گذراندن با خانواده را راهکاری موثر در جلوگیری از بروز بیماری های روانی دانست و در پایان خاطرنشان کرد: بهتر است که به این بیماران روانی برچسب نزنیم، طردشان نکنیم و فکر نکنیم که باید از آنها دوری کرد زیرا آنها به دلیل ترس از برچسب خوردن در جامعه از مراجعه کردن به پزشک خودداری می کنند
  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟

  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 14. تشکرکننده: 1 نفر


 15. #27
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  رییس مرکز فوریت های اجتماعی بهزیستی کشور با بیان این که کودک آزاری بیشترین آمار را در مقوله آسیب اجتماعی به خود اختصاص داده است، گفت: روزانه در کشور 40 مورد تماس بابت ضرب و شتم کودکان با مراکز بهزیستی گرفته می شود.
  'حسین اسد بیگی' روز دوشنبه در حاشیه افتتاح ساختمان اورژانس اجتماعی استان البرز با بیان این مطلب، گفت: از این 40 تماسی که با مرکز اورژانس اجتماعی گرفته می شود سه مورد آن منجر به انجام ماموریت از سوی تیم های کارشناسان اجتماعی می شود.
  او با اشاره به این که بیشتر کودک آزاری ها از سوی والدین صورت می گیرد، گفت: دیگر تماس ها از طریق مشاوره تلفنی و ارایه اطلاعات اجتماعی لازم به والدین حل می شود.
  اسد بیگی، همسر آزاری، خشونت خانوادگی، اقدام به خودکشی و سایر خشونت ها را به ترتیب بیشترین موضوعات اجتماعی عنوان کرد که مردم با اورژانس اجتماعی برای رسیدگی به آنها مطرح می کنند.
  او گفت: سال گذشته 600 تماس با مرکز اورژانس اجتماعی کشور برقرار شد که 15 هزار مورد آن مربوط به کودک آزاری بوده است .
  رییس مرکز فوریت های اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه خط تلفن 123 را به عنوان پل ارتباطی مردم برای بیان مشکلات و موضوعات اجتماعی خود با کارشناسان بهزیستی عنوان کرد.
  او یادآورشد: اکنون 170 مرکز اجتماعی در این زمینه در کشور فعال هستند که مجهز به 300 خودرو ویژه خدمات دهی اجتماعی بصورت سیار بوده و کارشناسان اجتماعی پس از تماس تلفنی و اطمینان از صحت آن به درب منازل مراجعه می کنند.
  اسد بیگی همچنین یکی از مشکلات فوریت های اجتماعی کشور را در ارایه خدمات بهینه به مردم کمبود امکانات مالی و کارکنان در مراکز اجتماعی زیر پوشش این اورژانس خواند و گفت: در صورت افزایش نیرو و رفع مشکلات مالی قادر به برداشتن گام های موثرتری در رفع مشکلات کودک آزاری و همسرآزاری خواهیم بود.
  او درخصوص همکاری قوه قضاییه با اورژانس اجتماعی نیز یادآورشد: در بیشتر استانها از جمله استان البرز، همکاری خوب نهادهای اجرایی از جمله نیروی انتظامی و قوه قضاییه در پیشبرد اهداف اورژانس اجتماعی موثر بوده است.
  در این آیین یک پایگاه خدمات اجتماعی نیز علاوه بر ساختمان اورژانس اجتماعی استان البرز به بهره برداری رسید .
  فوریت های اجتماعی کشور از تابستان سال 92 فعالیت خود را در سطح استان البرز آغاز کرده است
  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟

  Shima از این خوشش آمد.
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 16. تشکرکنندگان: 2 نفر


 17. #28
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  دولتی ها مسایل زنان را چطور می بینند؟/ هشت چالش زنانه در ایران

  Click here to enlarge هرچند که هنوز در دولت یازدهم وزارت امور بانوان تشکیل نشده است، اما مسوولان ارشد دولتی، عمدتا بر ۸ دغدغه اصلی در حوزه زنان تمرکز کرده اند.

  آرزو رستم‌زاد: حسن روحانی، رییس جمهور در روزهایی که خود را برای رقابت با کاندیداهای یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری آماده می کرد، جمله‌ای گفت که به کلیدی ترین سیاست تبلیغاتی او تبدیل شد. او صراحتا اعلام کرد که هر کس می خواهد وضع 8 سالی که گذشت ادامه یابد به او رای ندهد.
  این اظهارنظر روحانی در کنار انتقادهایی که به سیاست های فرهنگی، دیپلماتیک و داخلی دو دولت گذشته داشت، او را به کاندیدایی تبدیل کرد که در تمام سی و چند بند برنامه تبلیغاتی اش، تغییر و تحول حرف اول را می زد. تحولات حوزه زنان اگرچه تنها دو بند از این 36 بند را شامل می شد اما بار سنگینی را روی دوش دولت می گذاشت. روحانی گفته بود: «در این دولت زنان دارای حقوق اجتماعی برابر مردان خواهند بود و تمامی دختران و بانوان در محیطی امن به زندگیشان ادامه خواهند داد... من بیمه ویژه برای زنان آسیب دیده را تشکیل خواهم داد و همچنین یک وزارت امور بانوان در دولت تدبیر و امید پیش‌بینی کرده‌ایم تا حقوق تضییع شده را به آنان برگردانیم.»
  بازنگری طرح ها؛ بدون خروجی
  وزارت بانوانی که رئیس جمهوری وعده اش را داده بود، تشکیل نشد اما به جای آن، مرکز امور زنان ریاست جمهوری تبدیل به معاونتی شد که باید طرح های زنانه دولت های قبلی را به سرانجام می رساند. شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان ریاست جمهوری معتقد بود طرح های نیمه کاره دولت های قبل باید مورد بازنگری قرار گیرند و به شیوه ای متفاوت اجرا شوند. او مدتی قبل گفته بود: «برنامه های مرکز امور زنان متاسفانه در سال های گذشته به صورت نمادین، صوری و بدون اثر بخشی لازم اجرایی می شده است اما از ابتدای کار دولت تدبیر و امید تلاش شده که برنامه ها و فعالیت های حوزه زنان و خانواده به سمت کیفی شدن سوق داده شوند.»
  نتیجه این رویکرد، بازنگری در طرح هایی بود که دولتمردان قبلی با تبلیغات رسانه ای زیاد دنبال می کردند. از کاهش ساعات کاری زنان و تامین امنیت آنها گرفته تا بیمه زنان خانه دار و افزایش مرخصی زایمان. مولاوردی طرح هایی را به برنامه های معاونتش اضافه کرد که «کاهش نابرابری» و «توانمندسازی زنان» عبارت کلیدی بیشتر آنها بود.
  دفاع زنان حقوقدان دولت از هم جنس‌ها
  در دولتی که دو زن از سه زن کابینه فارغ التحصیل رشته حقوق هستند، اصلاح قوانین حقوقی مربوط به زنان اهمیت بیشتری پیدا می کند. به جز شهیندخت مولاوردی که شاید به خاطر دغدغه های حرفه ای سال های گذشته اش، بیشتر به حقوق زنان علاقه دارد، الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس جمهوری هم بخشی از تمرکز خود را بر اصلاح حقوق زنان گذاشته است. او مدتی قبل با اشاره به تغییر برخی قوانین حوزه زنان مانند قوانین مربوط به حضانت فرزند و ارث به ایلنا گفته بود: «اکنون در حال بررسی قوانین مربوط به زنان هستیم. ابتدا باید آسیب‌های این حوزه را بشناسیم و سپس برای رفع آنها اقدام کنیم.»
  امین زاده که از ابتدای کار، حقوق شهروندی را به عنوان یکی از مهم ترین پروژه های معاونتش معرفی کرد، درباره حقوق شهروندی زنان در منشور حقوق شهروندی گفته بود: «در بخش مربوط به زنان این منشور محورهایی چون حقوق قضایی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ویژه زنان در نظر گرفته شده است و منتظر هستیم، در زمانی که رئیس جمهور تعیین می‌کنند، این منشور را منتشر کنیم.»
  به اعتقاد دومین زن حقوقدان دولت روحانی، «اگر اعتدال‌گرایانه در حوزه زنان حرکت کنیم شاهد نتایج بسیار ثمربخشی در این حوزه خواهیم بود. هرگونه افراط و تفریطی می تواند آسیبی جدی برای این حوزه باشد.»
  هشت چالش زنانه در ایران
  ردپای معاونت امور زنان در یک سال و نیمی که از شروع فعالیتش می گذرد، در موضوعاتی که یک سر آن به زنان مربوط شود به چشم می خورد. مولاوردی کارش را در معاونت امور زنان با آسیب شناسی مسایل مربوط به زنان آغاز کرد و حالا شاید بتوان زمینه های فعالیتی این معاونت را در 8محور اصلی دسته بندی کرد. در جدول زیر برخی از مهم ترین موضوعات مورد بررسی معاونت زنان در دولت یازدهم و اظهار نظرهای اخیر مسئولان دولت را درباره آنها می خوانید؛ اظهارنظرهایی که گاهی رنگ و بوی کارشناسی دارند و گاهی شکل وعده و وعید به خود می گیرند:
  ردیف
  موضوع
  اظهار نظر
  1 اشتغال زنان ربیعی (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی): مشاغل در بخش خدماتی به سمت زنانه شدن پیش می‌روند اما حقوق زنان در محیط‌های کار رعایت نمی‌شود و آنها با دستمزد و حقوق کم و پایین استخدام می‌شوند.
  مولاوردی: لایحه‌ای تهیه و تقدیم مجلس شده که براساس آن قرار است زنان شاغل دارای فرزندان زیر 7سال و یا افرادی که در خانواده خود همسران یا فرزندان معلول دارند، براساس قانون مدیریت خدمات کشوری با انجام توافق با کارفرمایان خود حداکثر تا یک چهارم ساعات کاری خود را تقلیل دهند اما حقوق ماهیانه آن‌ها براساس ساعات کاریشان تنظیم خواهد شد.
  ربیعی: حدود 100 میلیارد تومان برای توسعه قالیبافی و صنایع دستی در روستاها اختصاص دادیم. توانمندسازی زنان در فرآیند توسعه کشور در برنامه ششم توسعه مدنظر است و مباحثی را درباره آن دنبال می‌کنیم.
  مولاوردی: ما موافق با کاری هستیم که زنان را از فضای تشکیلاتی خودش خارج نکند تا او از ارتقای جایگاه محروم نشود. آنچه مدنظر ما است ساعت کار شناور و منعطف برای زنان است.
  2 بیمه زنان خانه‌دار مولاوردی: فقدان امنیت اجتماعی و اقتصادی و نداشتن آینده‌ای امن برای زنان خانه دار هنگام بروز حوادث محتمل و قطعی نظیر از کار افتادگی، بیوگی، طلاق، بیماری، سالخوردگی، رها شدگی و ... به جهت تنگناها و نواقص سیستم تأمین اجتماعی فعلی و مطالبات زنان در این خصوص و از سوی دیگر نگاه نظام به جایگاه و نقش زنان خانه دار منجر به آن شده است که همواره موضوع چگونگی بهره مندی زنان خانه دار از نظام تأمین اجتماعی به عنوان یکی از دغدغه‌های دولت‌ها باشد.
  مولاوردی: متاسفانه هنوز ارزش فعالیت‌هایی که زنان خانه‌دار در طول روز انجام می‌دهند به طور دقیق روشن نشده است که همین امر چالش‌هایی را برای اجرایی شدن طرح بیمه زنان خانه دار به وجود آورده است.
  مولاوردی: در تلاش هستیم بیمه زنان خانه دار بخشی از مهریه شود.
  3 مرخصی زایمان مولاوردی: تعبیر نادرست دولت قبلی از مصوبه مرخصی زایمان، جامعه را به اشتباه انداخته است. این مصوبه با توجه به بار مالی زیاد از دستگاه های مختلف دولتی می خواهد که در صورت امکان نسبت به افزایش مرخصی زایمان زنان اقدام کند. برای صاحبان شرکت های دولتی یا خصوصی چگونه امکان دارد که با توجه به بار مالی زیاد، با مرخصی 9 ماهه زنان باردار موافقت کنند که علاوه بر بازنشستگی زودتر از موعد ممکن است در طول زمان خدمت به هزار بهانه محل کار خود را ترک کنند؟
  ربیعی: در مورد مرخصی زایمان و افزایش آن به ۹ ماه شاهد عدم تمایل به استخدام زنان و یا استخدام زنان متاهل خواهیم بود.
  مولاوردی: افزایش مرخصی زایمان را در قانون ترویج تغذیه با شیر مادر گنجانده ایم و قصد داریم اعتبارات این طرح را از منابع اختصاص یافته برای افزایش جمعیت تامین کنیم
  4 امنیت زنان مولاوردی: پیشنهاد ایجاد «مرجع ملی صیانت و حمایت از زنان در برابر خشونت» با متولی‌گری وزارت دادگستری و با همکاری معاونت امور زنان و خانواده در دولت فعلی ارائه شده که منتظریم در دستور کار کمیسیون لوایح دولت قرار گیرد.
  5 برابری حقوق زن و مرد امین زاده (معاون حقوقی ریاست جمهوری): در یازده سالی که از تدوین برنامه توسعه می‌گذرد برنامه مدونی برای زنان نداشته‌ایم. تحریم، جنگ و عدم اولویت به پرداخت نقش زن در جامعه از جمله مسائلی است که موجب شد نتوانیم آنگونه که باید به حوزه زنان توجه کنیم.
  مولاوردی: مهمترین ماموریت معاونت امور زنان و خانواده ایجاد توازن و تعادل جنسیتی در تمام جنبه‌های زندگی زنان است.
  مولاوردی: يكسري تبعيض‌ها هستند كه نانوشته‌اند و برگرفته از عادات، رسوم، عرف‌ها و فرهنگ هستند و هيچ جا نوشته نشده‌اند. اما بيشتر از قوانين، زندگي زنان را متاثر مي‌سازد. در حوزه سياست به آنها مي‌گوييم سقف‌هاي شيشه‌يي و نامرئي كه مانع از ارتقا و پيشرفت زنان مي‌شوند. سختي كار ما در مورد این تبعيض‌ها است و تلاش‌مان را مي‌كنيم كه در اين رابطه بيشتر همت به خرج بدهيم.
  مولاوردی: تبعیض جنسیتی در ایران زنان سرپرست خانوار را آسیب‌پذیرتر کرده است.
  6 زنان سرپرست خانوار ربیعی: اکنون بیش از ۲ میلیون ۵۰۰ زن سرپرست خانوار داریم که شناسایی شده‌اند و تنها توانسته‌ایم ۲۰۰ هزار نفر از این زنان را تحت پوشش قرار دهیم، جامعه به ایجاد نهادهای حمایتی نیاز دارد که مشاورین می‌توانند در این زمینه اقدام کنند.
  مولاوردی: تعداد قابل توجهی از زنان سرپرست خانوار سطح تحصیلی پایینی دارند و بسیاری از آنها به تنهایی یا با فرزندان خود زندگی می‌کنند. تصادفات جاده‌ای و حوادث ناشی از فوت از مهمترین عوامل زن سرپرستی خانوار است که با توجه به رشد روز افزون این زنان، لزوم بازنگری در سیاست‌های کلان و ایجاد برنامه ملی برای زنان سرپرست خانوار ضروری به نظر می‌رسد.
  مولاوردی: با یکپارچه سازی اطلاعات و تهیه بانک جامع اطلاعاتی می‌توانیم گام‌های خود را در حوزه زنان سرپرست خانوار به درستی برداریم و طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار حاصل زحمات شبانه روزی و قدم اولیه برای تحقق اهداف ما در حوزه زنان سرپرست خانوار است.
  7 آسیب های زنان ربیعی: در برخی آسیب‌های اجتماعی نوپدید و یا مسائلی همچون اعتیاد افزایش تعداد زنان بسیار جدی است هر چند که مردان همچنان در جرائم اخلاقی پیشگام هستند اما گسترش این مسئله در میان زنان هم قابل توجه است.
  مولاوردی: نرخ رشد اعتیاد در زنان بیشتر از مردان شده است. 10درصد معتادان را زنان تشکیل می دهند در حالی که این رقم در سال 85 پنج درصد بوده است. همچنین 70 درصد زنان معتاد به واسطه اعتیاد همسران خود معتاد شده و به خاطر فشار، تهدید، ترس یا همدردی همسران خود اقدام به توزیع یا مصرف مواد مخدر می کنند.
  ربیعی: در بحث زنان تن فروش سعی کرده‌ایم، اقداماتی را انجام دهیم تا در آینده‌ای نزدیک با ارائه خدمات حمایتی و اشتغال‌زایی تن‌فروشی به دلیل تامین معیشت را به صفر برسانیم.
  مولاوردی: اعتیاد، طلاق و افزایش زنان سرپرست خانوار، بیشترین آسیب را به زنان زده است.
  مولاوردی: بر اساس سرشماری سال 90، 12.1 درصد خانوارها زن سرپرست هستند و این آمار در پنج سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. در کنار این رشد، ویژگی‌های اجتماعی، ‌اقتصادی، ‌ترکیب سنی، تحصیل و میزان درآمد زنان سرپرست خانوار به طور قابل توجهی تغییر کرده است و زنان سرپرست خانوار به موضوعی اجتماعی از جنس آسیب تبدیل شده‌اند. همچنین در حال حاضر با الگوی نوظهوری مواجه هستیم، بالارفتن سن ازدواج و مجرد ماندن دختران موجب شده است که آنان را در زمره زنان سرپرست خانوار قلمداد کنیم.
  8 خشونت علیه زنان مولاوردی: مباحث زنان در کشور ما سیاسی شده و به عنوان یک پدیده امنیتی و انتظامی به آن نگریسته می‌شود که هر پیشنهاد و تدبیری که در حوزه‌ خشونت علیه زنان بخواهیم ارائه دهیم، تا جایی اجازه بروز و ظهور دارد که با نظر دستگاه‌های ناظر، با عرف و برداشتی که از شریعت وجود دارد، مطابق باشد.
  مولاوردی: در صورت امکان، لایحه‌ تامین امنیت زنان در برابر خشونت و سند امنیت زنان و کودکان در امور اجتماعی در هم ادغام می‌شود، تا یک قانون داشته باشیم.
  مولاوردی: باید همبستگی جهانی و ملی ایجاد شود به ویژه از سوی نیمی از جمعیت جهان یعنی مردان برای حمایت نیمی دیگر که زنان هستند. تا زمانی که این همکاری و مشارکت ایجاد نشود این روند رو به رشد خشونت علیه زنان ادامه می یابد و شاهد قطع این فرآیند نخواهیم بود.
  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟

  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 18. تشکرکننده: 1 نفر


 19. #29
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  متوسط نرخ طلاق در کشور/ آمار ناخوشایند آسیب‌های اجتماعی
  ایسنا

  مدیرکل دفتر مشارکت‌های اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: متوسط نرخ طلاق در کشور 35 درصد است یعنی از هر 10 ازدواج به طور متوسط 3.5 ازدواج منجر به طلاق می‌شود که بیشتر در چهار سال اول زندگی رخ می‌دهد. رضا حجتی در آئین افتتاحیه دومین دوره توانمندسازی منطقه‌ای سمن‌های جوان کشور در ساوه افزود: متوسط نرخ طلاق در برخی از استان‌های کشور بیشتر و در برخی از استان‌ها کمتر است. وی با بیان اینکه متاسفانه نرخ طلاق در کشور صعودی و افزایش‌یابنده است، اظهار کرد: انجام برنامه‌های کاربردی برای کاهش نرخ طلاق در کشور ضرورت دارد. وی از نرخ بالای آسیب‌های اجتماعی دیگر و روند صعودی آنها نیز خبر داد و افزود: متأسفانه آمار ناخوشایندی از بروز برخی از آسیب‌های اجتماعی نظیر درگیری و نزاع‌های جمعی و اجتماعی در سطح جامعه منعکس می‌شود و روز به روز نیز در حال افزایش است در حالی که اینگونه حرکات در شخصیت اجتماعی یک انسان مسلمان نیست. این مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان در ادامه با اشاره به وجود 25 میلیون جوان در رده سنی 14 تا 29 سال در کشور افزود: برطرف کردن مشکلات جامعه جوان کشور عامل مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی با توجه به کاهش سن بروز اینگونه آسیب‌هاست. وی با اشاره به مشکلاتی نظیر رشد اقتصادی منفی پنج درصدی، نرخ بیکاری 30 درصدی و عبور نرخ تورم از عدد 40 بنا بر اعلام مقامات رسمی در ابتدای دولت یازدهم تصریح کرد: این آمار منجر به تشدید مشکلات جوانان در بخش اشتغال، مسکن و ازدواج شده است. وی با بیان اینکه رفع بحران بیکاری منوط به بهبود رونق اقتصادی است، اضافه کرد: گردش چرخ اقتصاد در راستای دست یابی به رشد هشت درصدی است و برای کنترل بیکاری باید به طور متوسط 100 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید تعریف کرد. به گفته وی تحریم‌ها و کاهش نرخ نفت که عمده صادرات کشور ما را تشکیل می‌دهد متاسفانه چشم انداز های روشنی را در برابر ما ایجاد نکرده و باید نرخ جهانی نفت معقول بوده و تحریم‌ها رفع شوند که رونق اقتصادی شکل بگیرد. وی ادامه داد: یکی از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت‌های موجود در جامعه است و این مهم ممکن نمی‌شود جز با افزایش مشارکت ملی و دخالت دادن مردم برای حل مشکلات اجتماعی و این یک راهکار کاربردی است. وی به وجود 25 میلیون جوان در کشور به عنوان مستعدترین و آماده‌ترین نیروهای انسانی برای مشارکت اجتماعی اشاره کرد و افزود: قبلا تصور می‌شد یک دولت می‌تواند مشکلات را برطرف کند اما طی چند قرن گذشته مسلم و مبین شد که حل مشکلات اجتماع در اندازه بزرگی مانند کشور ایران جز با مشارکت قاطبه مردم امکان پذیر نیست. حجتی در ادامه با تقسیم‌بندی جوامع به دو شکل مکانیکی و ارگانیک اظهار کرد: در ویژگی مکانیکی افراد جامعه مانند اجزای خودرو در کنار هم قرار گرفته‌اند و با خراب شدن یکی از قطعات این خودرو و با جابجایی آن قطعه مشکل برطرف شده و هیچ خللی در کارکرد سایر اجزای دیگر خودرو به وجود نخواهد آمد. وی اضافه کرد: اما در سازه ارگانیک که واحد حیات است به عنوان مثال اگر یکی از اجزای بدن مانند دست درد بگیرد نمی توان آن را جابجا کرد و دست دیگری جایگزین کرد و تعویض برخی از اعضای بدن مانند کلیه براساس شرایط خاصی صورت می گیرد پس باید هماهنگی لازم برای پذیرش عضو جدید توسط سایر اعضا بعمل آید. وی تصریح کرد: به عبارتی سازه ارگانیک مصداق "بنی آدم اعضای یک پیکرند" است و لذا یک جامعه قوی یک جامعه ارگانیک است و در واقع در مشارکت اجتماعی به این نوع مشارکت توجه می‌شود و به مشارکت مکانیکی نباید اعتنا کرد. مدیرکل دفتر مشارکتهای اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان، مشارکت ارگانیک را لازمه حل مشکلات جامعه دانست و گفت: باید مشارکت نهادمند اجتماعی را بپذیریم تا یک جامعه قدرتمند و هدفمند داشته باشیم. وی لازمه تشکیل یک جامعه قدرتمند و قوی را احساس تعلق نسبت به یکدیگر دانست و افزود: شکل گیری این حس جز با ایجاد مشارکت نهادمند اجتماعی ممکن نیست. حجتی سمن‌ها را بسترساز ایجاد مشارکت نهادمند اجتماعی دانست و افزود: فعالیت سمن که یک سازمان غیر دولتی، غیر انتفاعی و غیر سیاسی است زمینه‌ساز این مشارکت است. وی با بیان اینکه متاسفانه نرخ توسعه‌ای سمن‌ها در کشور ما پائین است، افزود: در حالی که در برخی از کشورهای پیشرفته برای هر 100 نفر جوان یک تشکل وجود دارد اما در کشور ما برای هر 50 هزار نفر جوان، یک سمن فعالیت می کند. وی بر لزوم توسعه سمن‌ها به ویژه در حوزه جوانان تاکید کرد و افزود: متاسفانه بر اثر سیاست‌های اشتباه دولت گذشته تلاش برای طرد اجتماعی به یک اپیدمی تبدیل شد که لازم است با یک همگرایی و انسجام ملی به این مشکل فائق آئیم. این مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان با مهم دانستن برگزاری دوره های توانمندسازی سمن‌ها گفت: هدف از برگزاری این دوره‌ها کار تیمی و گروهی است و یکی از ویژگی‌های مناطق کمتر توسعه یافته ضعیف بودن کار جمعی است که با تضاد و اختلاف از هم فاصله می‌گیرند. حجتی خواستار فعالیت مستمر و موثر تشکل‌ها شد و افزود: تلاش در این قالب در بلوغ اجتماعی موثر است و سیاست دولت نیز مشارکت اجتماعی متعادل و همگن و نیز تاثیرگذار در جامعه به منظور تشکیل اجتماعی قوی است که تحقق آن فعالیت مستمر نسلی را می‌طلبد
  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟

  Arezoo از این خوشش آمد.
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 20. تشکرکننده: 1 نفر


 21. #30
  صاحب لیدی فروم shbrh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  شهرستان سیمرغ
  نوشته ها
  10,473
  تشکرها
  9,540
  تشکر شده 5,739 بار در 3,300 ارسال

  تابلوی مدالها

  پیش فرض پاسخ : و این قصه همچنان ادامه دارد.......

  ایران اکونومیست - بر اساس آخرین آمار مرکز آمار ایران، ایرانی‎ها در تابستان امسال 102 میلیارد و 410 میلیون تومان صرف سفرهای خارجی کرده‌اند.
  بیشترین بخش از این هزینه یعنی 46 میلیارد تومان صرف تور و گشت شده است و بعد از آن 20 میلیارد و 300 میلیون تومان هزینه حمل و نقل، 17 میلیارد و 170 میلیون تومان هزینه خرید سوغاتی، 5 میلیارد و 100 میلیون تومان هزینه ویزا و عوارض خروج از کشور، 3 میلیارد و 500 میلیون تومان صرف هزینه‌های خوراکی و دخانی، 2 میلیارد و 20 میلیون تومان صرف هزینه ‏های اقامت، 6 میلیارد تومان صرف هزینه‎های خرید کالا و لوازم، 600 میلیون تومان صرف هزینه‎های فرهنگی، تفریحی و ورزشی و 10میلیون تومان صرف هزینه‏‌های درمانی شده است.
  بر اساس این آمار، ایرانیان در تابستان امسال 425 هزار سفر خارجی داشته‎اند که بیشتر آن با هواپیما انجام شده است، اما بخشی از این سفرها هم با قطار، شناور، اتوبوس، مینی‎بوس،سواری، کرایه، وسیله نقلیه، شخصی و وسیله شخصی متعلق به دیگران انجام شده است.
  بر اساس این آمار هزینه سفرهای داخلی خانوارهای ایرانی در تابستان امسال هم 4387 میلیارد تومان اعلام شده است
  واین قصه همچنان ادامه دارد
  چه کسی پاسخگوست؟

  Arezoo و golbanu از این خوششان آمد.
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
  [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


  Hidden Content


 22. تشکرکنندگان: 2 نفرصفحه 3 از 13 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •