تراشيدن موها کار ساده‌اي به‌نظر مي‌رسد که بيشتر مردم با روش‌هاي متداول آن آشنايي دارند اما نحوه صحيح اين‌کار، به‌گونه‌اي که موها ديرتر رشد کنند، کمتر به درستي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اگر مي‌خواهيد پوستتان نرم‌تر از هميشه باشد و مجبور نباشيد هر روز صبح موهاي زائد را بتراشيد، مي‌توانيد با تکنيک‌هايي که در «پوست‌ومو»ي اين هفته مورد بحث قرار مي‌گيرد، همراه شويد.1. استفاده از گوماژ نمک، يک روز قبل از اصلاح

گوماژ نمک باعث مي‌شود تمام سلول‌هاي مرده از روي پوست برداشته شود. براي اين منظور بايد نمک را با مقدار بسيار کمي آب کف دستتان بريزيد و دوراني روي پوست ماساژ دهيد. از قوزک پا شروع کنيد و بالا بياييد. اگر پوست حساسي داريد، مي‌توانيد به جاي نمک از ليف‌هاي لايه بردار هم استفاده کنيد. کارکرد اين دو تقريبا يکسان است.


2. حمام قبل از اصلاح

خيس شدن پوست و ترکيب آب با چربي روي پوست، عمل تراشيدن مو را تا 60 درصد راحت‌تر مي‌کند. البته شرط موثر بودن خيسي پوست در اصلاح اين است که فقط 2 تا 3 دقيقه روي پوستتان آب بريزد. اگر بعد از 15 تا 20 دقيقه ماندن در حمام بخواهيد موها را با تيغ اصلاح کنيد، کار بسيار دشوار مي‌شود چون تمام چربي از روي پوست برداشته شده است.


3. استفاده از کف اصلاح

برخي افراد از صابون براي ليز کردن پوست استفاده مي‌کنند اما صابون‌ مي‌تواند باعث خشکي پوست و تحريک بيشتر آن شود. بهترين کار اين است که از موس‌هاي مخصوص براي تراشيدن موها استفاده کنيد. ترکيب اين موس‌ها به نحوي است که نه‌تنها به اصلاح راحت‌تر کمک مي‌کند بلکه دوام آن را هم بالا خواهد برد و موها ديرتر از معمول رشد مي‌کنند.4. انتخاب تيغ مناسب

انتخاب تيغ مناسب کمک مي‌کند بدون خراشيدگي و التهاب تمام موها را از ته بزنيد. به محض آنکه احساس کرديد تيغ به اندازه کافي تيز نيست، آن را عوض کنيد. موها در افراد مختلف با سرعت‌هاي متفاوتي رشد مي‌کند اما بيشتر كساني كه دير به دير تيغ‌شان را عوض مي‌كنند و مثلا 10 بار اصلاح با يک تيغ دارند، اصلاح مطلوبي نخواهند داشت.


5. تراشيدن در جهت مناسب

در جهتي موها را بتراشيد که راحت‌تر هستيد. اگر تيغ به اندازه کافي تيز است، حتي مي‌توانيد اين کار را خلاف جهت رويش موها هم انجام دهيد. قبل از اصلاح کاملا با موس ناحيه را ليز کنيد و بعد بدون آنکه تيغ را محکم روي پوست بکشيد، با کمترين فشار و تا جاي ممکن طولاني‌تر خط اصلاح را ادامه دهيد. از انجام حرکات کوتاه و تکراري روي يک ناحيه از پوست خودداري کنيد.


6. نقاط حساس را در آخر بتراشيد

برخي نقاط مثل سر زانوها يا قوزک پا که استخوان به سطح پوست نزديک است، نقاط حساسي براي اصلاح محسوب مي‌شوند. اين کار را به آخرين مرحله موکول کنيد.


7. بعد از اصلاح پوستتان را خشک کنيد

بعد از اتمام تراشيدن موها پوستتان را آب بکشيد و آرام خشک کنيد. لازم نيست تمام رطوبت پوست را بگيريد. اجازه دهيد کمي رطوبت باقي بماند و روي آن از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنيد.


8. مرطوب‌کننده‌اي بدون اسانس بخريد

بعد از اتمام اصلاح با تيغ، براي چرب کردن پوست از روغن‌هاي گياهي طبيعي مثل روغن بادام يا روغن نارگيل استفاده کنيد تا آبرساني به پوستتان عمقي انجام شود. هر شب قبل از خواب اين کار را تکرار کنيد.9. تيغ را خشک کنيد

بعد از هربار تراشيدن موها با تيغ، آن را کاملا تميز کنيد و آب بکشيد و رطوبتش را با کاغذ بگيريد. تيغ را در محيطي کاملا خشک خارج از محيط حمام قرار دهيد. حتي اگر تيغ را خشک کنيد و در حمام قرار دهيد، رطوبت باعث کند شدن آن مي‌شود و نمي‌توانيد اصلاح خوبي داشته باشيد.


وقتي صورتمان جوش دارد، چگونه اصلاح کنيم؟

اگر صورتتان جوش دارد، از اصلاح موهاي آن در فواصل كوتاه خودداري كنيد و اين کار را خيلي آرام انجام دهيد تا جوش‌ها كنده نشوند. بايد امتحان كنيد اصلاح با تيغ برايتان خوب است يا با ماشين ريش‌تراش قابل‌تنظيم. معمولا بهترين روش، استفاده دوره‌اي از اين دو وسيله است. البته به هر ‌حال پوست متورم و دردناك ناشي از آكنه با هر روشي امكان دارد تحريك شود و گاهي هم تنها راه، گذاشتن ريش است تا بلكه با درمان‌هاي مناسب آكنه اوضاع پوست بهتر شود. گذاشتن ريش به‌خصوص وقتي فرد از موهاي فرورفته ريش در پوست خود در عذاب است و مدام به اين علت جوش مي‌زند، بهترين راه‌حل است. بعد از يك دوره ريش گذاشتن و بهبود وضعيت پوست، مي‌توان بدون ناراحتي و آزار پوست جوش‌دار، اصلاحي خوب داشت.