ایجاد دندان ضد باکتری با پرینتر سه بعدی


قدس آنلاین – رها واعظی: محققان در حال کار برای ایجاد دندان با پرنتر سه بعدی هستند.

[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
به گزارش گروه دانش و فناوری قدس آنلاین، محققان در تلاش برای ایجاد دندان هایی با پرینترهای سه بعدی هستند که ضد میکروب و ضد باکتری می باشند.
محققان قصد دارند با ایجاد دندان های مصنوعی ضد باکتری توسط چاپگر های سه بعدی، نیاز انسان به مسواک زدن را کاهش دهند.
آندریاس هرمان و همکارانش در دانشگاه گرونینگن، پلاستیک ضد میکروبی را توسعه داده اند که می تواند پس از تماس با باکتری ها، آن ها را از بین ببرد و از طرف دیگر برای سلول های بدن انسان مضر نمی باشد.
ترکیب این پلاستیک، تلفیقی از پلیمرهای سنتی رزین و نمک های آمونیومی ضد میکروبی می باشد.
در این ترکیب، نمک دارای بار مثبت و غشای کشنده ی باکتری ها دارای بار منفی می شود و مخلوط آن ها در یک چاپگر سه بعدی قرار می گیرد.
پرینتر سه بعدی از این ماده برای ایجاد دندان های مصنوعی استفاده می کند.
این دندان مصنوعی می تواند در زمان ترشح بزاق و تولید باکتری پوسیده کننده ی دندان از آن، بیش از 99 درصد باکتری ها را بکشد و 1 درصد دیگر را با استفاده از نمک های آمونیومی کنترل و از پوسیدگی دندان های موجود در دهان جلوگیری کند.
البته این دندان های مصنوعی تولید شده با پرینتر سه بعدی، تا کنون تنها 6 روز تست شده است و از این پس باید آزمایش های بیش تری بر روی آن ها صورت گیرد تا آثار آن در دراز مدت مشخص شود.
همچنین این دندان ها باید در مواجهه با خمیردندان های مختلف نیز تست شود تا اگر اثر تخریبی به همراه ترکیبات خمیر دندان ها ایجاد می کند، معلوم شود.