بدون شک هر وسيله ي الکتريکي و مکانيکي نياز به نگهداري دارد تا با گذشت زمان، از کيفيت و کارايي آن کاسته نشود. ما با تجارب خود در اجاره خودرو ميخواهيم يک سري تو صيه هاي جالب را در اختيار شما بگذاريم ميتوان گفت که خودرو نيز از اين قاعده مستثنا نبوده و سهل انگاري در امر نگهداري اتومبيل حتي مي تواند به قيمت جان مالک و سرنشينان آن تمام شود و تنها با رعايت چد نکته جزئي مي توان از بروز خسارات مالي و جاني جلوگيري کرد.
خودروهاي امروزي با به کارگيري تکنولوژي مدرن و طيف وسيعي از امکانات رفاهي، هرقدر که رانندگي را آسان تر و لذت بخش تر کرده اند، به همان ميزان نياز به مراقبت دقيق تر و صرف هزينه بيش تري براي نگهداري دارند
سيستم برقي و گرمايشي خودرو


به طور مثال ديگر سيستم سوخت رساني خودروها در يک پمپ بنزين مکانيکي و کاربراتور با مکانيزم نسبتاً ساده خلاصه نمي شود که با يک آچار و تنظيم سوزن ژيگلور بتوان ميزان مصرف سوخت خودرو را تنظيم کرد.به خصوص خودرو هايي که در اجاره خودرو بکار ميروند به خاطر با لا بودن مدل ديگر نمي توان خودرويي را که باطري اش دشارژ شده را به راحتي با کابل روشن نمود و يا هل داد.


چراکه سيستم هاي حساس الکترونيکي موتور و سيستم ترمز و فرمان خودرو اين اجازه را به شما نمي دهند و حتي در صورت روشن شدن خودرو با اين روش، قطعاً خسارات محسوس و نامحسوسي به اتومبيل وارد خواهد شد.اين خسارت ها به مرور زمان در اجاره خودرو خود را به سرعت نشان داده و خودرو را مستهلک ميکند پس بهتر است برخي از عادات قديمي را دور ريخته و با سيستم خودروهاي امروزي هماهنگ و همگام شويم. البته اين نکته را نبايد از ياد برد که با توجه به توليد خودروهايي با تکنولوژي مربوط به چندين دهه گذشته در کشورمان، نبايد تمامي آن عادات قديمي را فراموش کرد! دراين قسمت رعايت چند نکته کلي را به شما توصيه مي کنيم که تمامي اين نکات مهم در خودرو هايي که در اجاره خودرو تحت فشار بودند به دست امده در زير به چند نکته اشاره خواهد شد.
چند نکته مهم


.1 حتماً دفترچه راهنماي استفاده و نگهداري خودروي خود را مطالعه کنيد. چرا که هر خودرو دستورالعمل نگهداري و استفاده منحصر به فرد خود را دارد و با اطلاع از اين موارد، شما تبديل به مکانيک زبده اتومبيل خود خواهيد شد. هنگام اجاره ماشين حتما اين دفترچه را از شخص اجاره دهنده طلب کنيد.


.2 فشار باد لاستيک ها را حداقل ماهي يک بار چک کنيد. البته اين کار در اجاره خودرو هر هفته به صورت منظم انجام ميشود ميزان فشار باد توصيه شده توسط کمپاني، اکثراً در پشت درپوش درب باک بنزين و يا داخل درب صندوق عقب و يا روي ستون وسط (B) سمت راننده نوشته شده است. در صورت لرزش فرمان در سرعت هاي بالا، مشکل مي تواند با بالانس کردن چرخ ها برطرف گردد. بهتر است هر سه ماه يک بار، قطعات جلوبندي، سيستم فرمان و سيستم تعليق توسط مکانيک بازديد شود. البته اين امر در اجاره ماشين هر 1 ماه به صورت منظم انجام ميشود که طبق دستورالعمل سازنده، تايرهاي خودرو را در زمان ذکر شده باهم جا به جا کنيد.


.3 روغن موتور خودرو را طبق توصيه سازنده و به موقع تعويض کنيد. ما در اجاره خودرو اي کار را هر 5000 کيلومتر انجام ميدهيم بهترين روش براي اطلاع از زمان تعويض روغن موتور، کيلومتر کارکرد خودرو و سنجيدن شرايط کارکرد موتور است. رنگ و ميزان چسبندگي روغن موتور ملاک دقيقي براي تشخيص زمان تعويض روغن موتور نيست. چراکه سياه نبودن روغن موتور، دليلي بر داشتن خواص اوليه آن نمي باشد.


.4 بر خلاف باور عموم، مايع ترمز (که يک فراورده نفتي است و نه روغني)، روغن هيدروليک، واسکازينگيربکس و ديفرانسيل، مايع سيستم خنک کننده موتور و مايع شيشه شور نياز به تعويض دارند.اي امر در اجاره ماشين تمامي اين نکات به درستي انجام ميشود وزمان تعويض آن ها نيز در دفترچه خودرو ذکر شده ولي به طور کلي حدود هر ??,??? کيلومتر يا يک سال مي باشد. فيلترهاي روغن، بنزين و هوا را نيز بايد در زمان مقرر تعويض نمود.


5.از تعويض تسمه تايم غافل نشويد. به ياد داشته باشيد که تعويض به موقع تسمه تايم مي تواند از بروز خسارات زياد و هزينه سنگين جلوگيري کند. معيوب بودن شمع و وايرها نيز در کارکرد موتور و افزايش ميزان مصرف سوخت تاثير بسزايي دارد. پس تعويض آن ها نيز در موعد مقرر در نهايت به نفع مالک خودروست.اين تعويض در اجاره خودرو و کرايه ماشين هر 2 ماه يک بار انجام ميشود.


6.حداقل سالي يک مرتبه قطعات لاستيکي و پلاستيکي خودرو را بازديد کنيد. شلنگ هاي آب، سوخت رساني و ترمز حتماً بايد بازديد شوند. لاستيک هاي سرکمک و گردگيرهاي کمک فنر ها و سرپلوس ها در صورت ترک داشتن و معيوب بودن بايد تعويض گردند.اين امر در شرکت هاي اجاره خودرو هر 6 ماه يک بار بايد چک شود.

به خودرو خود اهميت دهيد


به برق خودروي خود اهميت دهيد. از سيم هايي که روکش آن ها معيوب است به سادگي نگذريد چراکه به راحتي مي توانند يک فاجعه به بار بياورند. ميزان آب باطري خودرو را چک کنيد. به هيچ وجه در هنگام روشن بودن خودرو سرباطري ها را جدا نکنيد. اين کار باعث صدمه ديدن آلترناتور (دينام) و ECU خودرو مي شود. در صورت شستشوي موتور، تمام سوکت ها و شمع و وايرها را باد بگيريد و قبل از روشن نمودن اتومبيل خشک کنيد


منبع : [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]