فرانسه کشوری اروپایی است که به واسطه‌ی نژادها و ادیان مختلف، شامل تنوع فرهنگی زیادی می‌شود، پس سعی کنید پیش از سفر به این کشور با آداب و رسوم آن آشنا شوید.
فرانسه در اروپای غربی قرار دارد و با بلژیک، آلمان، ایتالیا، لوگزامبورگ، موناکو،اسپانیا و سوئیس، مرز مشترک دارد. این کشور به طور کلی زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی ملایم دارد. فرانسه از قرن هفدهم مرکز فرهنگ دنیا بوده و به انعطاف پذیری مردمش و حس زیبایی شناختی نسبت به سینما، غذا و البته مد مشهور است. فرانسوی‌ها از نژادها و ادیان مختلفی هستند، اما به هویت ملی و دستاوردهای مثبت فرانسه افتخار می‌کنند. تفاوت‌های منطقه‌ای در فرانسه مدرن در سنت‌های زبانی متنوع، پذیرش مذاهب، مد، ساختار خانواده، صنایع و غذاها به وضوح به چشم می‌خورد.
آداب غذا خوردن در فرانسه

Click here to enlargeClick here to enlarge
غذا یکی از بزرگ‌ترین علایق مردم [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ] به شمار می‌رود. آشپزی فرانسوی خیلی مدرن است و شامل آماده‌سازی دقیق، توجه به جزییات و استفاده از مواد اولیه تازه می‌شود. در مناطق مختلف، غذاهای متفاوتی سرو می‌شود که به شدت تحت تاثیر مواد اولیه همان محل قرار دارد. اگر به جایی دعوت شده‌اید، حتماً سر وقت برسید و تحت هیچ شرایطی بیشتر از ۱۰ دقیقه تاخیر نداشته باشید و از قبل این موضوع را تلفنی به میزبان اطلاع دهید. هر چه به مناطق جنوبی کشور می‌روید، زمان‌بندی منعطف‌تر و راحت‌تری دارند. در صورتی که به یک مهمانی بزرگ به خصوص در پاریس دعوت می‌شوید، صبح روز مهمانی گل بفرستید تا در زمان مهمانی در معرض دید عموم قرار بگیرد. فرانسوی‌ها اهمیت زیادی به نوع پوشش می‌دهند و لباس رسمی آنها معمولاً به راحتی لباس سایر کشورهای غربی نیست.
Click here to enlargeClick here to enlarge
در این کشور، چنگال در دست چپ و چاقو در دست راست نگه داشته می‌شود و در صورتی که برنامه‌ای برای جای نشستن داشته باشند، شما را به صندلی خاصی راهنمایی می‌کنند. تا زمانی که میزبان نگفته است «بفرمایید»، شروع به خوردن نکنید و آرنج خود را روی میز نگذارید، هر چند دست‌هایتان باید دیده شود و نباید آنها را روی پای خود بگذارید. حتماً نان را خرد کرده و بعد میل کنید، در انتهای غذای هم می‌توانید با یک تکه نان ته ظرف را تمیز کنید، البته بهتر است این تکه نان را سر چنگل بزنید و با دست این کار را نکنید. در مطالب پیشین سایت بخوانید:[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


Click here to enlargeClick here to enlarge
در صورتی که هر وعده غذایی در ظرف جدیدی سر می‌شود نیازی به تمیز کردن بشقاب نیست. غذای خود را تا انتها میل کنید و برای خوردن کاهو، نباید آن را با چاقو خرد کنید، بلکه باید به کمک چنگال آن را تا کرده و بخورید. برای خوردن میوه هم یادتان باشد که اول آن را پوست بکنید، بعد برش دهید و میل کنید. سعی کنید از اخبار محلی و داستان‌های ملی مطلع باشید تا هنگام صرف غذا در صحبت‌های سر میز شرکت کنید. از اینکه فرانسوی‌ها، دور میز غذا گفتگوهای سیاسی پرچالش داشته باشند، تعجب نکنید. در انتهای غذا نیز چاقو و چنگال را در طرفین بشقاب به صورت موازی قرار دهید.
هنر فرانسوی

[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]؛ به ویژه در پاریس و دیگر شهرهای بزرگ آن. همچنین، اثرات گوتیک، روکوکوی رومی (Roman Rococo) و همچنین کارهای نئوکلاسیک نیز در بسیاری از کلیساها و دیگر ساختمان‌های عمومی دیده می‌شوند. تعداد زیادی از هنرمندان مشهور تاریخ از جمله کلود مونه، ادگار دگا و کامیل پیسارو در پاریس در پی حس و الهام هنری بودند و به نهضت امپرسیونیسم شدت و شتاب بخشیدند.
موزه لوور در پاریس، در زمره بزرگترین موزه‌های جهان و مرکز بسیاری از آثار هنری معروف است؛ از جمله مونالیزا و ونوس میلو.
Click here to enlargeClick here to enlarge
تعطیلات و جشن‌ها

فرانسوی‌ها تعطیلات سنتی از جمله کریسمس و عید پاک را جشن می‌گیرند. آنها روز اول ماه مه یعنی روز کارگر را هم گرامی می‌دارند. همچنین، روز هشتم مه، به مناسبت «پیروزی در اروپا»، یادآور پایان دشمنی‌ها در اروپا در جنگ جهانی دوم است. روز باستیل نیز در روز ۱۴ ژوئیه جشن گرفته می‌شود؛ چون روزی است که مردم به قلعه باستیل یورش بردند و آغاز انقلاب فرانسه را رقم زدند.
برخوردهای اجتماعی


دست دادن موقع دیدن و خداحافظی معموله. اگه دست دادن بیش از حد محکم باشه یا خیلی تکون بدید، بی ادبی به حساب میاد. دوستا و آشناهای فرانسوی چه مرد چه زن همدیگه رو بوس میکنن. در حقیقت اونا فقط هر دو طرف گونه ها شونوبه هم میچسبونن و تو هوا بوس میکنن که ممکنه تا چهار بار هم ادامه پیدا کنه.


روز بخیر (Bonjour)، چطوری؟ (Comment allez-vous?) یا به حالت رسمی (Ça va?) از جمله های رایج این مواقعه که با اسم یا عنوان شغلی طرف ترکیب میشه و قبل از هر صحبت یا سوالی گفته میشه.


موقع خداحافظی میگن تا دیدار بعد (Au revoir) یا خودمونی تر بزودی میبینمت (À bientôt).
دوستان نزدیک همدیگه رو با اسم کوچیک صدا میزنن اما تو مواقع دیگه استفاده از عناوین شغلی مهم و مرسومه. و قبل از این عناوین هم اغلب آقای (Monsieur)، خانم (Madame) و یادوشیزه (Mademoiselle) گفته میشه.


رستورانای محلی مرکز ملاقاتها و زندگی اجتماعیه اما بیشتر مردم ترجیح میدن شبا رو تو خونه خودشون سر کنن و همیشه چشم به راه تعطیلات آخر هفته ان. تو دید و بازدید خیلی رسمی اند و اغلب بدون اطلاع قبلی خونه هم نمیرن. 15 تا 20 دقیقه دیر رفتن معمولیه اما بیشتر از اون بی احترامی به حساب میاد و واسه صاحبخونه اغلب یه بطری مشروب یا یه هدیه کوچیک میبرن.


صاحبخونه های فرانسوی احساس میکنن که اونا باید پاسخگو و مسئول سرگرمی، راهنمایی و سازماندهی و چیدمان مراسم باشن و رهبری گفتگوها رو دست بگیرن و غیره. از مهمونا انتظار میره که به میزبان احترام بذارن. بجز وقتی که اونا خیلی رفیق باشن، انتظار نمیره که مهمونا زیادی از خودشون پذیرایی کنن و به قولی به خودشون برسن.همچنین مهمه که از غذا و مشروبات تعریف کنن، چون آشپزی خوب موضوعیه که باعث غرور و افتخار هر خونه فرانسویه.بیشتر بدانید: [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
آداب هدیه دادن در فرانسه

Click here to enlargeClick here to enlarge
در صورتی که برای هدیه دادن در[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]، گل را انتخاب کردید حتما به تعداد فرد به جز عدد ۱۳ باشد که نشانه بدشانسی تلقی می‌شود. برخی از افراد مسن ممکن است گل‌های خاصی را نپذیرند نظیر زنبق سفید یا گل داوودی که در مراسم خاکسپاری به کار می‌رود، میخک قرمز که نشانه نیت بد است یا هر نوع گل سفیدی زیرا در مراسم عروسی به کار می‌رود. البته جوان‌ترها معمولا پیروی این قاعده نیستند و هر گلی را قبول می‌کنند. فرانسوی‌ها هنگام دریافت هدیه، آن را باز می‌کنند، پس تعجب نکنید.