سوغات استان کرمان بسیار متنوع است؛ از انواع شیرینی‌ها و نان‌های محلی گرفته تا محصولات کشاورزی و طبیعی مثل داروهای گیاهی و پسته و انواع صنایع دستی از جمله پته‌دوزی و قالی. در این مقاله با چند نمونه از سوغات این استان، بیشتر آشنا می‌شویم.
[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ] و از استان‌های مهم تاریخی کشور است که بیش از ۶۵۰ اثر ملی ثبت شده و ۳ اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو دارد.
علاوه بر ویژگی‌های طبیعی، صنعتی و تاریخی، استان کرمان از نظر گردشگری نیز جزو برترین استان‌‌های کشور است که در کنار جاذبه‌های فراوان گردشگری از سوغات بسیار متنوعی برخوردار است.
کماچ سهن

در تهیه‌ی خمیر این شیرینی سنتی از جوانه‌ی گندم استفاده می‌شود، ویژگی دیگر کماچ، ادویه‌ی مخصوص آن است که علاوه بر ادویه مشهوری مانند دارچین و زیره، برخی از گیاهان دارویی نیز در آن وجود دارند. این ادویه هم به خمیر کماچ و هم به مواد میانی آن اضافه می‌شود. این شیرینی پرکالری را با این که هیچ افزودنی نگه‌دارنده‌ای ندارد، می‌توان مدت طولانی بیرون از یخچال نگهداری کرد و به همین دلیل، طرفداران زیادی دارد.
Click here to enlargeClick here to enlarge
کلمپه

کلمپه هم یک نوع کلوچه است که بیشتر در مناطقی مثل بم پخت می شود، در این کلوچه خمیر را باهل، گلاب و دارچین معطر می کنند و بعد مخلوطی از گردو و خرما را در داخل آن قرار می دهند. بعضی ها این کلوچه را با روغن حیوانی هم درست می کند اما در آخر روی همه ی آن ها باید پودر پسته و یا کنجد ریخته شود. مورد جالبی که در مورد این کلوچه جود دارد این است که می توان آن را با قالب های مختلفی درست کرد و به همین دلیل است که در شکل های مختلفی دیده می شود.
Click here to enlargeClick here to enlarge
زیره

حتما ضرب المثل زیره به کرمان بردن به گوشتان خورده است و می دانید که به کار بیهوده کردن اشاره دارد. بهترین زیره را می توانید در کرمان پیدا کنید چرا که آب و هوای خشک کرمان بهترین موقعیت را برای کشت زیره فراهم کرده است. کمتر کسی است که به گشت و گذار در اطراف شهر و مناطق بیابانی برود و بوی زیره به مشامش نرسد. از دیرباز این شهر به کشت زیره های مرغوب شهره ی خاص و عام بوده است . زیره در طب سنتی و آشپزی ایرانی جایگاه ویژه ای دارد و به دلیل طبع گرم و خواص نیرو زایی ، هضم کنندگی ، ضد نفخ بودن و رفع سوء هاضمه بسیار مورد توجه می باشد.
نوع مرغوب زیره با رنگ سیاه شناخته و از کوهستان ها جمع آوری می شود. در [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ] کوه جوپار به زیره اش معروف است و ۸۰ درصد تولید را به خود اختصاص می دهد.انواع دیگر زیره نیز در این شهر به چشم می خورد. زیره هفتاددم در دامنه ها و دره های کوه که هوای گرم تری دارد دیده و هفتاد روز پس از عید نوروز برداشت می شود. زیره نودم در ارتفاعات بالاتر می روید و نود روز پس از عید نوروز به بازار می آید. این نوع زیره درشت تر است و عطر بیشتری دارد. زیره کبکو درشت ترین نوع زیره است و معمولا در بازار وجود ندارد. این زیره ی بدون عطر ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متری و در نزدیکی یخچال ها وجود دارد و معمولا خوراک کبک های منطقه است.
Click here to enlargeClick here to enlarge
عرقیات

Click here to enlargeClick here to enlarge


عرقیات گیاهی یکی دیگر از محصولات خوراکی است که نام خود را به عنوان سوغات کرمان مطرح کرده است. مرغوب‌ترین این عرقیات از دامنه کوه‌های هزاره واقع در روستای لاله زار به دست می‌آید. از جمله این عرقیات طبیعی می‌توان به عرق زیره، گلاب، عرق نعنا و محصولات دیگر اشاره کرد. در مطالب پیشین سایت بخوانید:[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
گیاهان دارویی

گیاهان دارویی کرمان بسیار پر طرفدار هستند و از میان آنها حنا و سدر و کتیرا از شهرت خاصی در این استان برخوردارند. کمتر کسی است که از خواص مفید این گیاهان بی اطلاع باشد و اهمیت آنها را نداند . پس در کرمان از خرید این گیاهان غافل نشوید.


Click here to enlargeClick here to enlarge
قالی، گلیم و جاجیم

Click here to enlargeClick here to enlarge
در [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ] نیز مانند بیشتر استان‌های ایران صنعت فرش، گلیم و جاجیم بافی در میان مردمان بومی رونق فراوانی دارد. یکی از علت‌های شهرت قالی‌های کرمانی این است که منطقه کرمان پشم فوق‌العاده مرغوبی دارد که بسیار سبک و ظریف است. گلیم و جاجیم کرمان هم از جمله صنایع‌دستی مرغوب و با کیف در کل کشور است که توسط بانوان عشایر منطقه در فصل‌های که کار دامداری کم است تولید می‌شود و برای خرید آن‌ها می‌توانید به شهرهای سیرجان و بافت مراجعه کنید. هم‌چنین کالاهای بافتنی دیگری چون عریض دوزی، پته دوزی، حصیربافی و آجیده دوزی نیز در استان وجود دارد که محصولات آن را می‌توانید از بازارهای سراسر کرمان تهیه کنید. اطلاعات بیشتر:[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
گبر دوزی

یکی دیگر از صنایع دستی سنتی کرمان که به آن گبردوزی یا زرتشتی دوزی گفته می شود مربوط به زمان زرتشیان است که تاکنون در این استان رواج دارد و به عنوان یکی از جذاب ترین سوغاتی های کرمانی محسوب می شود. رنگ‌های مورد استفاده در گبردوزی، رنگ‌های روشن و زنده مانند سرخ، سفید و سبز است.


Click here to enlargeClick here to enlarge