آیا سگ‌ها باعث سلامتی صاحبان‌شان می‌شوند؟
[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]


داشتن سگ می‌‌تواند فشار خون را به اندازه یک دارو کاهش دهد.
به گزارش شبکه خبری "ان تی وی"؛ سگ ها نه تنها در همه شرایط همراهان وفادار هستند بلکه در سلامتی صاحبان‌شان نیز تأثیرات مثبتی دارند. اکنون نتایج مطالعات سیستماتیک ۷۰ ساله محققان نشان می‌‌دهد که سگ‌‌ها از صاحبان خود در برابر مرگ زودرس محافظت می‌‌کنند. کارولین کرمر، متخصص غدد درون‌‌ریز از دانشگاه تورنتو کانادا به سی ان ان گفته: خطر ابتلا به مرگ زودرس در صاحبان سگ، نسبت به سایر افراد، ۲۴ درصد کمتر است. در افرادی که سكته مغزی یا سكته قلبی را تجربه کرده‌‌اند، این اثر حتی بیشتر است.
مطالعات محققان سوئدی نیز نشان داده که صاحبان سگ بعد از یک بیماری قلبی عروقی شدید، سالم‌‌تر از سایرینی که سگ ندارند، زندگی می‌‌کنند.
در این میان، بسیاری از متخصصان قلب، به اثرات درمانی سگها اعتقاد دارند و حتی نگهداری از سگ را برای بیمارانشان تجویز می‌‌کنند. یک مطالعه نشان داده که فقط نوازش کردن سگ می‌‌تواند فشار خون را به اندازه دارو کاهش دهد.
هرچند صاحبان سگ‌‌ها فعالیت بدنی بیشتری دارند، با این حال به گفته محققان مطالعات متعددی نشان داده‌‌اند که فقط فعالیت بدنی نیست که زندگی با حیوانات را سالمتر می‌‌کند. مسئولیت‌‌پذیری و مراقبت از سگ‌‌ها است که قلب و عروق خونی را سالم نگه می‌‌دارد، استرس را کم کرده و احتمال بروز افسردگی را کاهش می‌‌دهد.