حتما در بسیاری از تبلیغات کلینیک ها نام روش هایی با هدف جوانسازی پوست به گوشتان خورده است که اطلاعی از آن ها نداشتید. ما در اینجا به چند روش جوانسازی پوست اشاره می کنیم:
آفتاب، اختلالات پوستی، افزایش سن و حتی وراثت، می تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی در صورت و هر جای دیگر بدن شود. این مشکلات می تواند مانند چین و چروک و آکنه و خال به بافت صورت آسیب برساند. به علاوه پوست ممکن است استحکام بافت خود را از دست داده و شکننده تر شده و شفافیت و درخشانی خود را، که خاص پوست های جوان تر است، از دست بدهد. درمان های زیادی برای جوانسازی پوست و رفع آسیب های وارده به پوست وجود دارد.
برخی از انواع روش های جوانسازی پوست
• لیزردرمانی با IPL : از این روش برای تغییر رنگ پوست و استحکام پوست های ضعیف تر استفاده می شود.
• لایه برداری شیمیایی : اسیدهای لایه بردار مختلفی در ترکیب های متفاوت برای حذف لایه خارجی آسیب دیده پوست استفاده می شوند.
• جوانسازی پوست لیزر فراکشنال یا لیزر CO2 : از این نوع لیزر درمانی برای از بین بردن لایه خارجی پوست برای حذف خطوط و چین و چروک سطحی پوست استفاده می شود.
• لایه برداری مکانیکی پوست ( درم ابریژن ) : یک روش اسکراب با جراحی که به نرم تر و لطیف تر کردن سطح پوست کمک می کند.
• لایه برداری غیر تهاجمی پوست (میکرودرم ابریژن ، میکرونیدلینگ جای جوش ، لایه برداری با اسیدهای ضعیف): این روش ها به عنوان روش های کم تهاجمی نیز شناخته شده و برای تغییر رنگ خفیف پوست و از بین بردن اسکارهای سطحی مورد استفاده قرار می گیرد.
• فیلرهای پوستی : ترکیبات قابل تزریق در پوست برای زاویه دار کردن صورت.
• تزریق بوتاکس: فلج کردن اعصاب صورت برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک،
بوتاکس، ماده ای سمی است که وظیفه اصلی آن، فلج کردن عضله ناحیه تحت درمان است. این ناحیه می تواند پلک، دور چشم، گونه، پیشانی، واژن، فیشر، زیر بغل و ... است.
تزریق بوتاکس در هر یک از نواحی می تواند به درمان یکی سری از بیماری ها کمک کند. به گفته ى دکتر انگلمن اکثر عوارض جانبی مربوط به بوتاکس با روند تزریق همراه است، مانند خونریزى، کبودى، درد و تورم. پس از تزریق بوتاکس، سردردهای موقتی نیز ممکن است رخ دهد و در صورت تزریق نادرست، [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ] (افتادگی پلک) نیز ممکن است رخ دهد.
در قسمت هایى از پوست که سوزن سرنگ براى ترزیق بوتاکس وارد پوست شده است، لکه های قرمز ریز و کوچکی مانند گزش حشره ایجاد مى شود که چند ساعت پس از تزریق محو مى شوند.

هر بیماری، ویژگی های ژنتیکی و جسمانی خاص خود را دارد بنابراین، نوع درمان های جوانسازی پوست برای هر فرد، متفاوت است. بعلاوه آنکه سن افراد نیز مؤثر است. به طور کلی روش های زیادی برای درمان بیماری های پوست و رفع چین و چروک وجود دارد.
منبع: وبسایت مرجع مشاوره پوست و مو پوست پدیا (poostpedia.com)