تاریخچه آب‌نما در فضاهای شهری

درمعماری ایران، سبک متداول آبنما همان حوض با فرم هندسی در میان منازل یا در باغها بود که یکیا تعدادی فواره در بین آن وجود داشت . این حوض در منازل اصولابا سطح وسیع و کمعمق به غیر از ایجاد جذابیت و شکیل بودن ، سبب ایجاد رطوبت و سامان دهی اوضاع واحوال محیطی در سرزمین هایی با آب و هوای گرم و خشک می شد. نمونه خطیآبنماهم در کانال هاییروان بود که در باغ هایایرانی جهت نشان دادن و راهنمایی آب به کار برده می شد و اصولا حرکت آب در آن هادر کنار فواره هایکوچک تحرک و جنب و جوش آن را زیادتر می کرد.
در معماری امروزه همزمان با مدرنیسم و دگرگونی های پس از آن، طراحیآبنماهاهم تحت تاثیر طراحی هایگوناگون قرار گرفت وفرم های تازه ای برای آن ایجاد شد . پس در زمان معاصر، گزینش شاخص ها در طراحیآبنمابه تاثیر و فرم تازه آن ها بستگی دارد. به غیر از عنایت به نوع جا و مکان قرار گیریآبنماو سطحی که به آن اختصاص داده می شود ، دقت به مقیاس انسانی هم در برقراری رابطه صمیمیبا آب یکی از قوانین طراحی مد نظر است. از سمتی ارتقای تکنیکی هادر حیطه بازیهایآبی به طراحان این امکان را داده است تا با طیف گسترده ای از انتخاب شکل و فرم رو بهرو باشند.
آبنما و زیبایی شهر

درعصر حاضر تاثیر مبلمان شهری در خدمت رسانی به شهروندان هر شهر بر همگان مشخص ومعلوم است و در این بین محارست از هویت و زیبایی شهری هم بیشتر از هر چیزی اهمیت واولویت دارد ؛ به این خاطر که زیاد شدن جمعیت باعث ایجاد شکل ناهنجار و اغتشاش درهویت و سطح شهر می گردد و در این بین شهرداری‌ها وظیفه مهمی را در جوابدهی بهاحتیاج شهروندان در کار خدمات شهری و محارست از هویت و زیبایی، به خصوص در مبلمانشهری دارند و در این بین آبنماها نقش مهمی را بازی می کنند. چرا که در قدیم گردشآب در دسته ساختار طراحی آبنماها قرار داده می شد اما هم اکنون با دقت به وجودآلاینده‌های زیست محیطی، مطلوب ترین تاسی آبنماها جهت تسکین روح و روان شهروندانمی باشد، از سمتی در حال حاضر شهرها به محیط های آرام احتیاج دارند تا قادر باشندحس خوبی را به شهروندان در زمان رفت و آمد های روزانه‏‌شان القا کنند،از سمتی آبنماها از نظر شاخص‌های دیداری قادرند در منظرسازی محیط و پیشرفت هویت آناثر گذار باشند.
شکیل بودن و زیبایی شهر بسیار مهم است به این خاطر که سبب ایجاد حسآرامش و خشنودی شهروندان شده و سبب ارتقای کیفیت زندگی در مکان های شهری می شود.
انساندائما تلاش می کند مکان زندگی خود از خانه تا کوچه و خیابان زیباتر و شکیل تربیاراید.در عصر حاضر که آهن و بتن جای عناصر طبیعی و درختان و سرسبزی ها استفادهمی شوند ، می شود با استفاده از عناصرغیرطبیعی اما جذاب ، آرامش از دست رفته انسانرا به آن برگرداند.
یکی از موثر ترین این موارد در به وجود اوردن منظره های شکیل و دلانگیز به کارگیری آب نما در مکان های گوناگون شهر است.
هم اکنون در اکثر شهرهای جهان آبنماهایی ایجاد شده است که سبب بهوجود امدن شور و شوق و آرامش شهروندان شده به این خاطر که به کارگیری آب نما درشهرها نشانه های از رودها، چشمه سارها و نهرهای جاری است که سبب ایجاد مناظر زیبادر شهر می گردد.
شرکت آبسان پرتو از بهترین شرکت های تولید انواع آبنما و اجرایانواع نورپردازی و روشنایی در اصفهان می باشد.با دریافت خدمات از آبسان پرتو نگرانزیبایی و کیفیت کار خود نباشید کارشناسان ما با دقت در طراحی و اجرای کار بهترینها را به شما ارائه می کنند.
آبنماگونه های مختلفی دارد که عبارتند از آبنماهای سنگی – آبنما شیشه ای – آبنما کلاسیک[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]آبنما سقفی ورومیزی.
یکی از زیبا ترین سبک های آبنما نوع موزیکال آن می باشد که در اینسبک آب نما تغییرات ارتفاع آب و تغییر نور پروژکتورها بر مبنای فراز و فرودهایموزیک در حال پخش است.
به کار گیری آبنما در سطح شهر به غیر از زیبایی و به وجود آمدن حسآرامش در تمیزی هوا هم موثر است.به این خاطر استفاده آبنما در مکان های شلوغ وشهرهای پرجمعیت بیشتر است.
به کارگیری آبنما را نمی شود به مکان های ویژه ای در شهرها محدودکرد.
اما اهمیت به وجود آوردن آبنما در برخی از مکان های شهر زیادتر استو در جایگاه ویژه ای قرار دارد. مثل میدان‌ها – بازارها – پارک ها واماکن دیدنی
با استفاده از آبنما در مکان های دیدنی شهرها می شود گردشگران خیلیزیادی را جذب نمود.
به کارگیری آب نما در پارک‌ها و مکان های تفریحی سبب می گردد کهجذابیت این مکان ها چند برابر شده و گردشگران لذت زیادتری از مناظر پیرامون خودببرند.
بودن آب در پارک ها سبب هماهنگ شدن دما شده و ازخشکی و یکنواختیمحیط پارک کم می کند.
به غیر از این به کارگیری آبنما از هدر رفتن آب پیشگیری می کند بهاین خاطر که در آبنما،آب در یک مدار بسته حرکت می کند.
استفاده از آب نما در نزدیکی مکان زندگی و محل رفت و آمد انسان هاسبب آرامش می گردد چرا که آب نمادی از پاکی و آرامش است.
مجموعهآبسان پرتو با بهره گیری از یک تیم متخصص و خلاق در زمینه زیباسازی محیطی و آمادهارائه خدمات انواع آبنما و نورپردازی تونل نور ،[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]،[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]،[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]و … به شمامشتریان عزیز می باشد.