کراتوز سبورئیک، نوعی تومور پوستی است ولی سرطان نیست (خوش خیم). رنگ قسمت های برآمده این تومور می تواند از سفید به قهوه ای یا سیاه تغییر کند. کراتوزهای سبورئیک اغلب در قفسه سینه، بازوها، پشت یا قسمت های دیگری از بدن فرد ظاهر می شوند که در افراد بالای 50 سال بسیار شایع تر است، اما جوان تر ها نیز می توانند به این تومور مبتلا شوند.با افزایش سن، ابتلا به این بیماری نیز افزایش پیدا می کند.لایه خارجی پوست شما اپیدرم است. سلولهایی به نام کراتینوسیت قسمت عمده ای از این لایه را تشکیل می دهند. این سلول ها به طور منظم پوسته پوسته می شوند زیرا سلول های جوان جایگزین آنها می شوند.
چگونه متخصصین پوست کراتوز سبورئیک را تشخیص می دهند؟

در بیشتر موارد، یک متخصص پوست می تواند با دیدن آن به راحتی تشخیص دهد که تومور پوستی شما کراتوز سبورئیک است یا خیر. گاهی اوقات، کراتوز سبورئیک می تواند شبیه سرطان پوست باشد. در صورت ابتلا، متخصص پوست تومور را بر می دارد تا بتواند آن را زیر میکروسکوپ بررسی کند. این تنها راه تشخیص قطعی سرطان پوست است.
چگونه متخصصین پوست کراتوز سبورئیک را درمان می کنند؟

از آنجا که کراتوزهای سبورئیک بی خطر هستند، در بیشتر موارد نیازی به درمان ندارند. یک متخصص پوست زمانی ممکن است کراتوز سبورئیک را برطرف کند که:

  • که شبیه سرطان پوست است.
  • به لباس یا جواهرات تان گیر می کند.
  • به راحتی تحریک می شود.
  • از نظر بیمار ناخوشایند به نظر می رسد.
[/COLOR]
در بیشتر موارد، این تومور فقط باعث مشکلات زیبایی می شود. در بعضی موارد، اگر تومور ها جایی باشند که با لباس در تماس باشند، می توانند باعث تحریک و خارش پوست شوند.کراتوزهای سبورئیک سرطان محسوب نمی شوند. اما گاهی اوقات می توانند شبیه به تومورهای سرطانی به نظر بیایند. به همین دلیل، ممکن است پرسنل خدمات بهداشتی شما به گرفتن نمونه و بررسی تومور نیاز داشته باشد.

Click here to enlarge
[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه عواملی باعث ایجاد کراتوز سبورئیک می شوند. این تومور ها ممکن است در بعضی ها به صورت خانوادگی دیده شود، بنابراین ژن ها می توانند در این امر نقش داشته باشند.