در بسیاری از موارد مشتری های محترمی با ما تماس گرفته و از نحوه محاسبه قیمت پارتیشن های اداری پرس و جو می کنند و در بسیاری موارد شکایت از این موضوع دارند که گویا تفاوتی بسیار آشکار در نحوه متراژ یا محاسبه پارتیشن های شیشه ای با سایر مجریان عزیز دارند . نکته جالب در این موضوع این است که همانطور که پارتیشن های شیشه ای انواع گوناگونی دارند و هر مجموعه دارای تکنیک نصب و اتصالات مربوط به خود می باشد ، شرایط و نحوه محاسبه قیمت آن نیز کاملاً اختصاصی و تحت اختیار مدیران مجموعه های تولیدکننده این محصول می باشد . میزان مواد اولیه به کار رفته در پارتیشن های مختلف با هم یکسان نیست به همین دلیل قیمت جز و طریقه محاسبه آن نیز با هم یکسان نخواهد بود .


به طور مثال اغلب شرکت ها برای نصب پارتیشن های شیشه ای و اتصال آن به دیواره ها از پروفیل های آلومینیوم به عنوان یک قاب در اطراف شیشه ها استفاده می کنند این پروفیل ها که برای تولید کننده های اصلی معمولاً به صورت اختصاصی تولید می شوند در هر شاخه بر اساس ابعاد فریم ها دارای وزن متفاوتی هستند و از سوی دیگر آلیاژ آلومینیوم تولید شده در پروفیل های ایرانی بسیار متفاوت با پروفیل های وارداتی می باشند . جالب تر از همه وزن مخصوص آلیاژهای مختلف آلومینیوم با یکدیگر متفاوت می باشند .پروفیل های تولید شده در داخل اغلب برای پایین نگه داشتن قیمت و حالت رقابتی در بازار از مواد بازیافتی استفاده می کنند که مواد بازیافتی به لحاظ وجود نا خالصی های موجود در خود از جمله آهن منجر به متغیر شدن وزن مخصوص آنها می گردد و در سری تولیدهای مختلف ، هر شاخه پروفیل با سطح مقطع یکسان دارای وزن های گوناگونی می باشند .

با توجه به مثال فوق که وزن پروفیل را زیر ذربین بردیم نتیجه گیری می کنیم به هیچ عنوان نمی توان قیمت واحد و یا روش محاسبه دقیق و خاصی برای همه انواع پارتیشن های شیشه ای در نظر بگیریم ولی برای راحتی کار اکثر تولید کنندگان ، پارتیشن های شیشه ای اداری را به صورت متر مربع محاسبه و در معرض فروش قرار می دهند . قابل ذکر است متر مربع پارتیشن عبارت است از جمع طول تمامی قسمت های پارتیشن ضرب در ارتفاع آن که حاصل ضرب متراژ نهایی پارتیشن های شیشه ای را مشخص می نماید .

یکی از اصلی ترین تفاوت ها در فرآیند محاسبه پارتیشن های اداری در مقطع درب پارتیشن می باشد . درب به لحاظ ساختار فیزیکی و نیز وجود عناصری همچون چهارچوب ، لولا و دستگیره که همگی دارای قیمت جداگانه ای از بدنه اصلی خود هستند . بدنه پارتیشن هیچ نسبت مشخص و ثابتی با تعداد درب ها ندارد تا بتوان قیمت درب را بر روی پارتیشن تقسیم و محاسبه نمود و از طرف دیگر یراق آلات درب ها دارای تنوع جنس و همینطور قیمت بسیار متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند . عواملی همچون جنس ،کشور سازنده و یا کیفیت ساخت در قیمت یراق آلات دخیل بوده و تعیین کننده قیمت نهایی آنها می باشد .


Click here to enlarge

چهارچوب درب قیمتی چندین برابر بیشتر نسبت به سایر قطعات و پروفیل های پارتیشن داراست . سطح مقطع پروفیل به دلیل نصب لولاها بر روی آن و همچنین وجود دماغه که برای باد بند کردن و نیز عایق صوتی پارتیشن تاثیر فراوانی دارد ،بسیار متفاوت طراحی شده است از طرف دیگر تحمل وزن حدوداً 48 کیلو گرمی درب شیشه ای که بر روی چندین پیچ لولاها سوار می شود نیاز به استحکام بیشتری در سطح مقطع پروفیل چهارچوب درب پارتیشن بصورت کامل مشهود دارد و می توان گفت که این امر جز دلایل قانع کننده برای قیمت متفاوت چهارچوب درب به شمار می آید .
برخی المان ها وجود دارد که به صورت موردی و یا به درخواست کارفرما در پارتیشن های شیشه ای فریم لس مورد استفاده قرار می گیرند که می بایست از ابتدا محاسبه و در فاکتورهای مربوطه منظور گردد . برای آگاهی بیشتر شما عزیزان در ذیل به صورت اختصار به آنها می پردازیم .

1- پروفیل پلی کربنات :
برای تنظیم دو شیشه در کنار هم و همچنین پوشش دادن درزهای احتمالی از یک پروفیل H شکل از جنس پلی کربنات استفاده می شود که قیمت این مورد معمولاً به صورت شاخه ای و به ازای هر درز شیشه یک شاخه محاسبه می گردد .

2- پروفیل کشی آهنی :
در ابتدا باید عرض کنم که پارتیشن های شیشه ای در اصل نیاز به پروفیل کشی مضاعف ندارند مگر در مواردی بسیار نادر و یا استفاده از پارتیشن های با ارتفاع تا نیمه یا به اصطلاح کوتاه که در این مورد پارتیشن به سقف متصل نمی گردد . پارتیشن های شیشه ای به لحاظ قطر بسیار کمی که دارند یعنی حدود 10 میلیمتر ، نیاز مبرم به اتصال از بالا و پایین در آنها احساس می گردد . با توجه با این شرایط جهت نصب این محصول وجود کف و سقف محکم که امکان تحمل وزن پارتیشن را داشته باشند الزامی بوده و در صورتی که در پروژه در حال نصب سقف و یا کف کاذب داشته باشیم و تحمل وزن پارتیشن را نداشته باشد می بایست یک سقف یا کف جدید برای پارتیشن تعریف نمود . یکی از راهکار های بسیار منطقی و با صرفه اقتصادی استفاده از پروفیل های آهن می باشد که به دلیل اینکه اغلب ساختمان ها نیاز به این پروفیل کشی ندارند در صورت نیاز به صورت متر طول به قیمت پارتیشن اضافه می گردد . موارد ذکر شده فوق در خصوص پارتیشن های نیمه و یا پارتیشن های شیشه ای که به سقف متصل نمی شوند نیز صدق می نماید .


Click here to enlarge

3- فیلم مات کن و استیکر :
امروزه در بیشتر دفاتر کار اداری به لحاظ کنترل دید ، استفاده از پارتیشن های تک جداره شیشه ای بسیار شایع شده است . نکته قابل تامل آنجاست که در این قسم از پارتیشن ها با توجه به اینکه قسمت اصلی ساختار آنها از شیشه شفاف تشکیل شده است از سطح شیشه موجود در ساختار آنها به عنوان بستر مناسبی برای تبلیغات و یا مدیریت منابع انسانی با کمک فیلم های مات کن و استیکر استفاده می نمایند . قابل ذکر است مبالغ مربوط به این قسمت کار به علت اینکه در تمامی پروژه ها ثابت و طرح آن مشخص نیست به صورت یک فاکتور مجزا بررسی و قیمت گذاری می گردد.

منبع: پارتیشن ساز - partitionsaz.ir