نحوه رمز گشایی نقاشی های کودکان را یاد بگیرید و کودک خود و شخصیت درونی او را بهتر بشناسید. روانشناسی نقاشی کودک می تواند چیزهای زیادی درباره ی ترس ها، شادی ها، آرزوها، امیدها و کابوس های آنها بگوید و به شما درک دقیقی از شخصیت آنها ارائه خواهد داد.

نقاشی کودک چه اطلاعاتی درباره او به ما می دهد؟
نقاشی یک راه ارتباطی می باشد و اثر هنری کودکان، نمایی از شخصیت آنها را نشان می دهد. نقاشی های کودکان منحصر به فرد هستند و اطلاعات دقیقی را درباره ی هنرمندان خردسال به ما می دهند. هر پدر و مادری آرزو دارد که در نقاشی کودک خود چیز معناداری پیدا کند. گاهی اوقات نقاشی ها فقط نقاشی هستند و چیزی به جز یک بازی و سرگرمی را نشان نمی دهند. اما گهگاهی، تفسیر نقاشی های کودکان به این معناست که شما لایه عمیقتری از احساس و تفکر آنها کشف خواهید کرد.
[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
بنابراین، چیز زیادی را از یک نقاشی برداشت نکنید، اما در عوض از کودک بخواهید به شما بگویند که نقاشی برای آنها چه مفهومی دارد. برای درک [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ] پرسیدن سؤالاتی مانند آدمها در نقاشی چه کاری انجام می دهند، می تواند چیزهایی را از دید کودک شما نشان دهد که ممکن است خودتان هرگز ندیده باشید.
معنای جنسیت و اولویت های رنگ در روانشناسی نقاشی کودک

جای تعجبی ندارد که تفاوت هایی میان چگونه نقاشی کشیدن و چه چیز را نقاشی کردن دختران و پسران وجود دارد. دختربچه ها معمولاً شکل های گِرد، مانند گُل ها و قلب ها را می کشند، در حالیکه زاویه ها، مکعب ها و خطوط صافتر و نیز ماشین ها، اتوبوس ها و غیره مختص نقاشی پسربچه ها می باشد.
به طور کلی، کودکان تمایل دارند که مطابق با جنسیت خود نقاشی بکشند. علاوه بر این، برخی از محققان گزارش کرده اند که دختران در نقاشی های خود، نسبت به پسرها به استفاده از رنگ های بیشتر و گرم تر (مانند صورتی) تمایل دارند و پسران تمایل به رنگ های سردتری دارند. ظاهراً انتخاب رنگ می تواند اهمیت داشته باشد:
سیاه و بنفش:
نشان دهنده ی تسلط می باشد و می تواند مورد علاقه ی کودکی باشد که نسبتاً طالب می باشد.
آبی:
محبوب کودکانی است که ذات دلسوزی دارند و از معاشرت با دیگران لذت می برند.
قرمز:
رنگ هیجان است، ممکن است به طور ویژه توسط کودکانی استفاده شود که نمی خواهند چیزی را از دست بدهند و یکی از محبوب ترین رنگ های مورد استفاده کودکان می باشد.
صورتی:
نشان دهنده ی نیاز به عشق و قدردانی می باشد و مورد علاقه ی دختران می باشد.
سبز:
رنگ کسانی است که می خواهند متفاوت باشند، طبیعت را دوست دارند و هنرمند و باهوش هستند.
زرد:
زرد نیز هوش و طبیعتی آفتابی را نشان می دهد.
وضعیت قرار گرفتن نقاشی بر روی صفحه

حال، نوبت وضعیت قرار گرفتن نقاشی روی برگه می شود، به طور واضح، سمت چپ صفحه، مربوط به گذشته و رشد می باشد. این قسمت همچنین مرتبط با مادران می باشد. سمت راست مربوط به علاقه به آینده و نیاز به ارتباط برقرار کردن می باشد. این قسمت مربوط به پدران است.
کودکی که نقاشی خود را با اندازه مناسبی بر روی صفحه می کشد، فرد متعادل و در امنیتی می باشد، در حالیکه، در مقابل، شکل های کوچک کشیده شده در پایین یا نزدیک به پایین صفحه، یا نزدیک به گوشه، احساس بی کفایتی یا ناامن بودن را بیان می کند.