سمت چپ بدن، محل قرار گرفتن برخی از اندام های حیاتی بدن می باشد. در زیر و اطراف استخوان سینه، قلب، طحال، معده، پانکراس و روده بزرگ قرار دارند. و همچنین در قسمت سمت چپ بدن، ریه چپ و کلیه چپ قرار دارند که نسبت به ریه و کلیه سمت راست، در سطح بالاتری قرار گرفته اند. وقتی که شما در زیر سینه سمت چپ خود، دردی تجربه می کنید، دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که برخی از آنها ساده و برخی از آنها جدی هستند. در زیر به علل [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ] می پردازیم.
علل: قلب و قفسه سینه
1.حمله قلبی
از آنجا که قلب در سمت چپ و مرکز قفسه سینه قرار گرفته است – و به این دلیل که بیماری قلبی یک دلیل عمده ی مرگ در آمریکا می باشد – وقتی که درد زیر سینه سمت چپ در زنان اتفاق می افتد، حمله قلبی اغلب اولین چیزی است که به فکر مردم می رسد.
علائم
گرفتگی و فشار در قفسه سینه از علائم شایع هستند اما همیشه رخ نمی دهند. مطابق با مؤسسه ملی سلامت، یک سوم کسانی که دچار حمله قلبی می شوند، هیچ دردی ندارند. وقتی که درد وجود داشته باشد، ممکن است به مدت چند دقیقه طول بکشید و بیاید و برود. در مورد علائم هشدار دهنده ی حمله قلبی بیشتر بدانید.
دیگر علائم عبارتند از:

  • تنگی نفس
  • حالت تهوع و استفراغ (معمولاً در زنان بیشتر شایع است)
  • خستگی
  • ناراحتی در بازو، شانه و فک

[فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]
درمان

پزشک شما ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد. آنژیوپلاستی شامل استفاده از یک بالون برای بازکردن یک شریان کرونی مسدود شده، می باشد. یک استنت نیز ممکن است برای باز نگه داشتن شریان، تعبیه شود. در جراحی بای پس کرونری، یک رگ خونی سالم از جای دیگری از بدن برداشته می شود و برای بای پس شریان مسدود شده اهدا می شود.
پیشگیری
برای جلوگیری از درد زیر سینه سمت چپ در زنان یک رژیم غذایی سالم (رژیمی که سرشار از میوه ها، سبزیجات، گوشت، دانه ها، اسیدهای چرب امگا3 و لبنیات کم چرب می باشد) اهمیت دارد. این رژیم غذایی می تواند به پیشگیری از کلسترول بالا و فشار خون بالا کمک می کند و یک وزن سالم را ایجاد کند. غذاهایی را مصرف کنید که می توانند به پایین آوردن فشار خون شما کمک کنند.
فعالیت فیزیکی متوسط تا شدید می تواند اثرات مشابهی داشته باشد. مؤسسه ملی سلامت آمریکا توصیه می کند که 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش کنید. این کار می تواند به پیشگیری از بیماری های قلبی کمک کند.
مهارکننده های ACE می توانند به کاهش فشار خون و کاهش بار قلبی کمک کنند، در حالیکه استاتین ها می توانند تجمع پلاکت در دیواره های شریانی و کلسترول را کاهش دهند. این تجمع می تواند شریان های خونی را مسدود کند و موجب حمله قلبی شود.
2.پریکاردیت
پریکاردیت، التهاب پریکاردیوم، غشای دولایه ای و نازکی می باشد که قلب را در بر گرفته است. درد زیر سینه سمت چپ در زنان در زمانی رخ می دهد که غشای تحریک شده سابیده می شود. این عارضه می تواند ناشی از شماری از عوامل باشد – که برخی از آنها قابل پیشگیری، و برخی دیگر قابل پیشگیری نیستند. آنها می توانند شامل یک بیماری خود ایمنی (یک بیماری که در آن بدن با سلولهای سالم می جنگد) مانند لوپوس یا آرتروز روماتیسمی، عفونت، حمله قلبی یا آسیب به قفسه سینه باشد.
علائم
درد زیر سینه سمت چپ یک علامت شایع می باشد. درد در هنگام دراز کشیدن، سرفه یا قورت دادن غذا تشدید می شود. درد می تواند به کمر، گردن و شانه گسترش پیدا کند. خستگی و اضطراب نیز از علائم شایع پریکاردیت می باشند.
درمان
پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک ها، ضد التهاب ها (اگر دلیل باکتریایی باشد)، استروئیدها یا مسکن ها را تجویز کند. در برخی موارد، پزشک شما تخلیه هر گونه مایعی را در پریکاردیوم توصیه می کند.
پیشگیری
وقتی دچار درد زیر سینه سمت چپ می شوید، باید سریعاً، به دنبال درمان و استراحت باشید و برنامه درمانی خود را به دقت دنبال کنید. با دنبال کردن نکات بالا، خود را از بیماری های قلبی حفظ کنید. همیشه در ماشین از کمربند ایمنی استفاده کنید و یا در هنگام شرکت در ورزش های تماسی، از تجهیزات ورزشی محافظ مناسب استفاده کنید.
3.سندرم گرفتگی پریکوردیال
این شرایط که بیشتر در کودکان و جوانان شایع است، زمانی اتفاق می افتد که عصب های دیواره قفسه سینه گرفته یا فشرده می شوند. این عارضه بعلت آسیب دیدن قفسه سینه، جهش رشد یا حتی وضعیت بد بدن رخ می دهد. در حالیکه علائم سندرم گرفتگی پریکوردیال می تواند مشابه با برخی از علائم حمله قلبی باشد، این یک شرایط بی خطر می باشد که خود به خود برطرف می شود.
علائم

  • درد تیز و خنجر مانند، اغلب این درد زیر سینه سمت چپ در زنان حس می شود.
  • شروع ناگهانی
  • کوتاه مدت (3 ثانیه تا 3 دقیقه)
  • دردی که با نفس عمیق شدیدتر می شود.

درمان
پزشک شما ممکن است برای درد، مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن (تایلانول) را توصیه کند.