منافذ زیادی روی پوست صورت وجود دارند که به نفس کشیدن پوست کمک می کنند. اگر این منافذ بزرگتر شوند، با چشم غیر مسلح قابل رویت می گردند. این منافذ بزرگ معمولاً روی پوست های چرب و ترکیبی مشاهده می شود زیرا این پوست ها مقادیر بیشتری روغن طبیعی پوست (سبوم) تولید می کند که به آنها اصطلاحاً منافذ باز پوست گفته می‌شود.
علت منافذ باز پوست

دلایل مختلفی برای ایجاد منافذ باز صورت وجود دارد که عبارتند از:
⛔ سطوح بالای تولید روغن (سبوم)
⛔ فولیکول های ضخیم مو
⛔ ژنتیک یا وراثت
⛔ کاهش تولید کلاژن در پوست، ناشی از افزایش سن
⛔ آسیب خورشید یا قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب
منافذ بزرگ شده در هر سنی و در تمام گروه های قومی دیده می شود. بعضی از اقوام خاص ممکن است منافذ پوستی بزرگتری داشته باشند، به ویژه آفریقایی ها و هندی ها. منافذ پوست اغلب با افزایش سن بزرگتر به نظر می رسند.داده های متناقضی در مورد اینکه آیا مردان یا زنان بیشتر در معرض منافذ بزرگ هستند وجود دارد. در زنان ، اندازه منافذ ممکن است در طول چرخه قاعدگی نوسان داشته باشد ، بیشترین اندازه منافذ در طول تخمک گذاری رخ می دهد.

بستن منافذ باز صورت

کرم برای منافذ باز پوست

رتینوئیدهای موضعی با از بین بردن لایه های رویی پوست اثر خود را می گذارند. تحقیقات نشان می دهد که آن ها می توانند ظاهر منافذ بزرگ را کوچک کنند.با این حال، رتینوئیدهای موضعی می توانند منجر به حساسیت نسبت به نور خورشید، قرمزی و خشکی پوست شوند. بیش از یک بار در روز از آن ها استفاده نکنید.
خاک رس برای منافذ باز پوست

استفاده از ماسک خاک رس برای سفت کردن منافذ شما توصیه می شود. این ماسک التهاب و ظاهر ضایعات را کاهش می دهد.این ماسک ها تمایل به خشک کردن سبوم از لایه های عمیق تر پوست شما دارند. این امر منجر به منافذ محکم تر و پوست محکم می شود.
بستن منافذ باز پوست با روغن

روغن های اساسی مانند روغن کرچک، روغن پوست دارچین خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارند. این روغن‌ها می‌توانند بافت کلی پوست را بهبود بخشیده، آن را محکم کنند و روشی موثر در درمان منافذ باز پوست صورت باشند.مخلوط کردن روغن با روغن حامل برای نتیجه بهتر توصیه می شود. اگر پوست چرب دارید، بیش از ۱۰-۱۵ دقیقه این مخلوط را روی پوست خود نگذراید.

منبع: [فقط اعضاي سايت مي توانند لينک ها را ببينند. ]