امروزه روش های مختلفی برای درمان زخم مقعدی یا همان شقاق (فیشر) استفاده می شوند. که کاملا بستگی به پیشرفت بیماری دارند. اما سوال اینجاست که سریع ترین و بهترین روش درمان شقاق مقعدی چیست؟ این راه های درمانی در پزشکی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

درمان روش های جراحی (برای شقاق مزمن)
درمان با روش های بدون جراحی (برای شقاق حاد)

ممکن است روشهای جراحی را با نام “روشهای تهاجمی” نیز شنیده باشید. تفاوت آنها با روشهای بدون جراحی (خانگی، دارویی و…) این است که معمولا برای درمان بیماری هایی استفاده می شوند که ریشه نسبتا عمیقی در پوست داشته، روشهای دارویی یا خانگی جوابگو نیستند؛ یا فرد از آن ها نتیجه مطلوبی نگرفته باشد. عمل جراحی تهاجمی نتیجه قطعی تری داشته و طی مدت زمان کوتاه تری انجام می شود. در نتیجه دوره نقاهت فرد نیز کوتاه تر می باشد. اگر شما هم به این مشکل مبتلا بوده و هنوز راه درمان مناسب را نیافتید، در ادامه با ما همراه باشید.
عمل قطعی شقاق با لیزر

طبق گزارش سایت پزشکی mayoclinic لیزر درمانی یکی از به روز ترین روش های درمانی بوده که امروزه برای درمان بسیاری از بیماری ها (به خصوص بیماری های پوستی مانند شقاق) مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش با استفاده از پرتو درمانی و تاباندن اشعه، هر گونه عفونت سوزانده شده و از بین می رود. در نتیجه باعث التیام ناحیه آسیب دیده می شود.

پزشکان دلیل به وجود آمدن شقاق را فشار زیاد و اسپاسم عضلات مقعد می دانند که باعث ایجاد شقاق مقعدی می شود. اکثرا می دانند که درمان شقاق مقعدی اگر با استفاده از روش های جراحی انجام شود، همراه با درد، خونریزی یا بستری کوتاه مدت در بیمارستان خواهد بود. در صورتی که اگر درمان شقاق با لیزر انجام شود، هیچ کدام از این عوارض اتفاق نخواهند افتاد.
طی لیزر درمانی؛ تمامی بافت های آسیب دیده ترمیم می یابند و بیمار بدون تجربه کردن هیچگونه درد یا خونریزی بهبود می یابد.
درمان شقاق مقعدی با لیزر توسط پزشک متخصص در کلینیک های درمان بیماری های نشیمنگاهی به صورت سرپایی، در کمتر از نیم ساعت، بدون بیهوشی و خونریزی انجام می شود.
هزینه جراحی شقاق با لیزر

بسیاری از افراد این سوال را دارند که هزینه لیزر شقاق به چه صورت است؟ در رابطه با هزینه درمان شقاق مقعدی با لیزر باید متذکر شویم که به عوامل مختلفی از جمله محل قرار گرفتن عارضه، وسعت، عمق آن و کلینیکی که برای انجام عمل به آن جا اقدام می کنید، بستگی دارد. در نتیجه برای تعیین هزینه دقیق نیاز است که برای معاینه حضوری مراجعه کرده و سپس از قیمت آگاه شوید. ولی به طور کلی باید بدانید از آنجا که لیزر درمانی نسبت به سایر روش ها جواب قطعی تری دارد، در نتیجه هزینه عمل آن هم نسبت به دیگر روش های جراحی کمی بالاتر است.

مراقبت بعد از عمل لیزر شقاق

پس از لیزر بر خلاف دیگر روش های جراحی، بیمار نیاز به رعایت نکات خاصی ندارد. با این حال باید سلامت گوارش خود را رعایت کرده و مانع ابتلا به یبوست شود. در ادامه چند راهکار برای راحت تر سپری کردن این دوران آورده ایم که با عمل کردن به آنها می توانید از پیش آمدن این مشکلات جلوگیری کنید:

 • مصرف فیبر: مصرف روزانه حداقل 30 گرم خوراکی های فیبر دار می تواند به خوبی از ابتلا به یبوست جلوگیری کند. انواع میوه ها، سبزیجات، آجیل و حبوبات جزء این دسته می باشند.
 • نوشیدن آب به مقدار کافی : نوشیدن آب تاثیر بسیاری در نرم نگه داشتن مدفوع دارد. این میزان برای کودکان 6 تا 8 لیوان در روز و برای بزرگسالان 10 تا 12 لیوان آب در روز است.
 • رعایت بهداشت: تمیز نگه داشتن مقعد بسیار مهم است. اما این نکته را هم نباید فراموش کنید که شستن آن با استفاده از پاک کننده های عطری و به طور مکرر با صابون باعث حساس شدن پوست ناحیه و مستعد جذب عفونت می شود.
 • ملین ها: استفاده از ملین های طبیعی و دارویی باعث می شود تا از یبوست پیشگیری کنید. اما یادتان نرود که استفاده بی رویه تاثیر منفی خواهد داشت.
 • حمام سیتز: نشستن در آب گرم به مدت 20 دقیقه در روز می تواند به ترمیم زخم شما کمک کند.
 • اهمیت به سلامت دستگاه گوارش: زمانی که احساس دفع دارید آن را به تاخیر نیندازید یا زور نزنید. این کار باعث یبوست شده و سلامت دستگاه گوارش شما را به خطر می اندازد.
 • پوشیدن لباس مناسب : از پوشیدن لباس های تنگ و دارای الیاف مصنوعی یا پلاستیکی خودداری کنید. زیرا این لباس ها باعث شدت گرفتن بیماری می شوند.
 • کنترل درد : اگر پس از درمان شقاق با لیزر کمی احساس درد داشتید، می توانید از دارو های مسکن استفاده کنید. همچنین استفاده از کمپرس یخ می تواند تسکین دهنده باشد.
 • ورزش و تحرک : انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی های روزانه به مدت 30 دقیقه می تواند از اسپاسم مقعدی جلوگیری کرده و در بهبود بیماری به شما کمک کنند.

تجربه عمل شقاق پس از لیزر

یکی از تجریبات مراجعین عزیز: زمانی که احساس درد و سوزش در مقعدم داشتم، فکر می کردم که به مرور زمان از بین میره ولی نرفت و من به دکتر گوارش مراجعه کردم. دکتر تشخیص دادن که شقاق مقعدی دارم و پماد شقاق دیلتیازم برایم تجویز کردند. پس از چند ماه که قبل و بعد از اجابت مزاج از این پماد استفاده کردم، حس کردم که هیچ تغییری ایجاد نشده و مجدد به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کردم.

ایشون بهم پیشنهاد دادن که میتونم با لیزر به صورت سرپایی درمان بشم و دیگه لازم نیست که از پماد استفاده کنم. با مشورت و پرس و جو از چند آشنا که تجربه عمل مشابه داشتن، تصمیم گرفتم بالاخره با لیزر عمل شقاق انجام بدم.
بعد از عمل با لیزر طی یک هفته مشکل یبوستم کاملا برطرف شد و درد، سوزش و خارشم هم از بین رفت. الآن هیچ اثری از زخم شقاق نیست و به وضعیت عادی رسیدم.
بررسی دیگر روش های عمل جراحی شقاق

پیش از ورود روش درمان بیماری ها با لیزر در حوزه پزشکی؛ روش نسبتا قطعی برای درمان از عمل جراحی استفاده می شد. متاسفانه در این موارد بیمار مجبور به تحمل عوارض جراحی، بیهوشی، بستری در بیمارستان و دوره مدت نقاهت طولانی همراه با درد بود. این روش ها که امروزه به ندرت یا بهتر است بگوییم اصلا به کار گرفته نمی شوند، در ادامه توضیح داده شده اند:

جراحی اسفنکتروتومی

متداول ترین روش جراحی شقاق مقعدی ، اسفنکتروتومی داخلی است. این یک روش سرپایی است که اغلب در بیمارستان ، کلینیک یا مرکز جراحی انجام می شود. طبق آمار و گزارشات، در بین دیگر روشهای جراحی؛ اسفنکتروتومی نتیجه قطعی تری دارد.
از این روش برای شل کردن عضلات اسفنکتر مقعد استفاده شده که به مرور زمان باعث بهبود زخم می شود. اسفنکتروتومی با ایجاد برش در اسفنکتر داخلی (از خارجی ترین لبه مقعد) تا کانال داخلی مقعد ایجاد می شود. بهبودی کامل طی این روش درمان به طور معمول 6 تا 10 هفته طول می کشد ولی طی این مدت فرد می تواند به کارهای روزمره خود با احتیاط ادامه دهد.
یکی از خطرات نادر ولی احتمالی که در این روش درمان وجود دارد، این است که ممکن است فرد پس از جراحی اسفنکتروتومی دچار بی اختیاری در دفع گاز و مدفوع شود. این احتمال خیلی کم است ولی بهتر است به آن خوب فکر کنید.
جراحی فیشرکتومی

فیشرکتومی یکی از روشهای جراحی است که می تواند برای درمان شقاق مقعدی مورد استفاده قرار گیرد. این روش همان نتیجه اسفنکتروتومی را به همراه دارد، با این تفاوت که در طی این جراحی ، لبه های شقاق با استفاده از تیغ جراحی برداشته می شوند. سپس برای مهر و موم کردن کل ناحیه زخم از ابزاری برای سوزاندن آن قسمت استفاده می شود. در فیشرکتومی هیچ قسمتی از عضلات مقعد بریده نمی شوند.
Click here to enlarge
در حالی که فیشرکتومی یکی از روش های درمانی است که کمتر از اسفنکتروتومی جانبی استفاده می شود، مواردی از بیماران وجود دارند که ممکن است برای درمان این روش ترجیح داده شود. در حالی که درد پس از جراحی فیشرکتومی شقاق به تدریج کاهش می یابد ، بیمارانی که تحت عمل اسفنکتروتومی قرار می گیرند، اغلب کاهش درد زودتری دارند. احتمال عود کردن شقاق مقعدی با جراحی فیشرکتومی وجود دارد.
جراحی با روش دیلاتاسیون یا اتساع دریچه مقعد

روش دیلاتاسیون با باز کردن دریچه مقعد یکی از روش های پر عوارضی بوده است که در قدیم انجام می شده است. طی این روش بیماری تحت بیهوشی قرار میگرفت و پزشک با دانش لازم شروع به باز کردن دریچه مقعد میکرد تا مقداری از فشار وارد شده در آن قسمت کم کند. از آنجا که بی اختیاری در دفع و گاز روده دو نمونه از عوارض این روش درمانی بودند، دیلاتاسیون منسوخ شد و دیگر پزشکی از آن استفاده نمی کند.
فلپ پیشرفته

درمان به روش فلپ یکی از راه هایی است که چه در قدیم و چه امروزه به ندرت انجام می شد. این روش معمولا همراه با اسفنکتروتومی انجام می شود و شامل پیوند زدن تکه ای از پوست سالم بدن فرد به محل زخم شقاق برای التیام است.
آیا روش های جراحی سنتی عوارض دارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. اساسا با بررسی روش های بالا برای درمان شقاق مقعدی، خودتان می توانید به راحتی تفاوت بین روش های جراحی را درک کنید. همچنین از عوارض شایع این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن درد بعد از عمل جراحی
 • احتمال و خطر آلوده شدن زخم و عفونت
 • بی اختیاری در کنترل دفع یا گاز روده به شکل موقت یا دائمی
 • خارش و خونریزی از زخم
 • عوارض موقتی ناشی از دارو های بیهوشی

Click here to enlarge
مزیت درمان شقاق مقعدی با لیزر نسبت به سایر روش ها

عمل شقاق با لیزر بر خلاف روش های جراحی بدون ایجاد درد و خونریزی، زائده را برش داده، عفونت را از بین برده و عضلات مقعد را وادار می کند تا به طور منظم وظیفه خود را انجام دهند. اشعه لیزر با استفاده از پرتو درمانی قوی خود، باعث انسداد رگ ها شده و از پیش آمدن خونریزی جلوگیری می کند.

همچنین این روش با دقت بسیار بالا انجام شده و احتمال آسیب زدن به عضلات کناری مقعد وجود ندارد.
از مزیت های دیگر درمان شقاق مقعدی با لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز نداشتن به بستری در بیمارستان پس از عمل
 • انجام شدن در کوتاه ترین زمان ممکن و کمتر از یک ساعت
 • بدون درد و خونریزی
 • انجام شدن با بی حسی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی
 • بدون ایجاد عوارض خطرناک مانند بی اختیاری
 • احتمال حداقل خارش، سوزش یا التهاب زخم
 • قطعی بودن نسبت به سایر روش ها و عدم بازگشت بیماری

منبع: کلینیک اچ پی وی