1. ريزش روزانه موها نشان‌دهنده وجود بيماري خاصي در بدن است.

نادرست. معمولا بيشتر ما انسان‌ها حدود صد هزار تار مو داريم که ريزش نزديک به صد عدد از آنها در روز طبيعي است. فقط اگر احساس مي‌کنيد روزانه بيشتر از صد تار مو از دست مي‌دهيد، بايد به وجود يک بيماري در بدنتان مشکوک شويد و حتما به پزشک مراجعه کنيد. راستي يادتان باشد که ريزش موها هنگام شامپو يا شانه کردن هم کاملا طبيعي است و به طور حتم در روزهاي آينده، تار موهايي جديدتر و جوان‌تر جايگزين آنها خواهند شد.


2. بهتر است يک روز در ميان موهايمان را شامپو کنيم.

درست. بهتر است تمام افرادي که دچار مشکل پوستي خاصي نيستند و پوست و مويي معمولي دارند، يک روز در ميان موهاي خود را با شامپو بشويند اما به ورزشکاران، کساني که بيش از حد عرق مي‌کنند يا آنهايي که پوست و موي بسيار چربي دارند، توصيه مي‌شود موهاي خود را هر روز با شامپوهاي ملايم بشويند تا چربي موها، آنها را اذيت نکند. کساني هم که پوست و موي خشکي دارند، بهتر است دو يا سه روز در ميان موهاي خود را با شامپو بشويند و استفاده از نرم‌کننده‌هاي ملايم را هم فراموش نکنند.

3. اگر يک تار موي سفيد را از ريشه بکنيم، دو يا چند تار موي سفيد به جاي آن مي‌رويد.

نادرست. تارهاي مو وقتي سفيد مي‌شوند که ديگر رنگدانه‌اي در فوليکول‌هاي موجود در ريشه مو توليد نشود. وقتي يک تار موي سفيد را مي‌کنيد، باعث پخش شدن عامل سفيدکننده مو در سطح پوست سرتان نمي‌شويد. اصلا اين عامل کاملا دروني و ژنتيکي است و عوامل فيزيکي مانند قيچي کردن يا کندن نقشي در تشديد آن ندارد.


4. خانم‌هاي باردار هم مي‌توانند موهايشان را رنگ کنند.

درست. وقتي موهايتان را رنگ مي‌کنيد، مقدار بسيار کمي از مواد شيميايي موجود در رنگ از طريق پوست سر جذب مي‌شود و به داخل پوستتان نفوذ مي‌کند. بيشتر پژوهشگران بر اين باورند که ميزان جذب اين مواد شيميايي به قدري کم است که نمي‌تواند هيچ تهديدي براي سلامت مادر يا رشد جنين باشد. البته مادران باردار بايد حواسشان باشد که براي رنگ کردن موها حتما به سالن‌هايي بروند که تهويه مناسب داشته باشد و در طول زمان رنگ کردن موهايشان هم با ماسک مناسبي، بيني و دهان خود را بپوشانند. ضمن اينکه رنگ کردن موها با رنگ‌هاي گياهي مانند حنا هم در دوران بارداري مشکلي ايجاد نمي‌کند. بد نيست بدانيد که هنوز تحقيقات ثابت‌شده‌اي درباره زيان‌هاي رنگ کردن مو در دوران شيردهي هم منتشر نشده است.


5. براي درمان موخوره مي‌توان از داروها يا شامپوهاي مخصوص موخوره استفاده کرد.

نادرست. موخوره به دليل خشکي بيش از حد ساقه و نوک موها ايجاد مي‌شود و برخلاف باور عموم ربطي به سلامت يا رعايت نکردن نظافت موها ندارد. اگرچه برخي توليدکنندگان اصرار بر درمان موخوره موها با استفاده از محصولات کارخانه خودشان دارند اما واقعيت اين است که درمان آن چيزي جز کوتاه کردن موها نيست. يعني بايد براي از بين بردن تمام موخوره‌هاي مو، از آرايشگرتان بخواهيد موها را از جايي که تارهايشان دو يا چند لايه شده‌اند، کوتاه کند. بهتر است بدانيد که موخوره به هيچ وجه مسري نيست و امکان انتقال آن با قيچي يا شانه‌هاي مشترک موجود در سالن‌ها وجود ندارد. تمام افرادي هم که مدام موهايشان موخوره مي‌زند، مي‌توانند براي رفع مشکلشان پس از کوتاه کردن موها، بعد از هر بار استحمام، نوک موها را با روغن بادام تلخ يا روغن زيتون و نارگيل بدون بو چرب کنند.


6. بهتر است موهاي بلند را قبل از خوابيدن، ببافيم.

درست. خيلي از خانم‌ها علاقه زيادي به موهاي بلند دارند اما خوابيدن با اين موها برايشان خيلي سخت است. اين گروه از افراد مي‌توانند شب‌ها موهاي خود را خيلي شل ببافند تا ديگر مجبور به جمع‌وجور کردن آنها در طول شب نباشند. استفاده از سرپوش‌هاي توري نخي و نرم موجود در بازار هم براي جمع‌ کردن موهاي بلند پيش از خواب، کار ساده و مشکل‌گشايي است.


7. هرچه موهايمان را در طول روز بيشتر شانه کنيم، بهتر است.

نادرست. شانه کردن بيش از حد موها مي‌تواند به ريشه و حتي ساقه موها آسيب فيزيکي برساند و باعث ريزش بيش از اندازه موها يا موخوره شود. اگر فقط روزي يک يا دو بار موهاي خود را شانه کنيد، به حفظ لطافت و زيبايي آنها کمک زيادي کرده‌ايد. ضمن اينکه بهتر است در صورت امکان موهاي خود را پيش از خواب شانه کنيد تا موهاي مرده از سرتان جدا شوند و در طول مدت خواب روي رختخواب و بالشتان نريزند.


8. در دوران بارداري رشد موها سريع‌تر مي‌شود.

درست. ايجاد تغيير در ميزان ترشح هورمون‌هاي مختلف بدن در دوران بارداري باعث مي‌شود که موي خانم‌ها در اين دوران سريع‌تر رشد کند و کمتر هم بريزد. به همين دليل معمولا خانم‌هاي باردار موهاي پرپشتي نسبت به قبل دارند. اين حالت تا 6 ماه پس از تولد نوزاد هم ادامه پيدا خواهد کرد و از آن به بعد الگوي رشد و ريزش موها به حالت اوليه برخواهد گشت.

9.حتما شما هم شنيده‌ايد که مي‌گويند هرچه بيشتر و با فاصله زماني کمتري موهايتان را کوتاه کنيد، رشد آنها سريع‌تر خواهد شد
نادرست. متخصصان پوست و مو اين باور عاميانه را افسانه مي‌دانند: «چه ماهي يک بار موهايتان را کوتاه کنيد و چه سالي يک بار، روند رشد موهايتان افزايش نمي‌يابد». آنها معتقدند موها به‌طور طبيعي در هر ماه یک و نیم سانتي‌متر رشد مي‌کنند که البته اين رشد در فصل تابستان به دليل فعاليت بيشتر هورمون‌هاي بدن، کمي افزايش مي‌يابد