[align=justify][size=medium]امروزه براي پخت غذا از روش‌ها و ظروف گوناگوني استفاده مي‌شود كه بر ماهيت غذا و ارزش ماده غذايي تأثيرگذار است. اكثر روش‌هاي پخت باعث كاهش چشمگير ويتامين سی(C) در ماده غذايي مي‌شوند. همچنين بر طعم و رنگ و مزه ماده غذايي تأثير مي‌گذارند كه ناشي از واكنش‌هاي شيميايي است كه درون غذا رخ مي‌دهد. در حين عمل پخت، تغييراتي در ميزان مواد مغذي موجود در ماده غذايي رخ مي‌دهد كه به روش پخت و حالت فيزيكي ماده غذايي بستگي دارد. روش‌هاي گوناگون پخت به اين ‌دليل كه در دماهاي مختلف انجام مي‌شود واكنش‌هاي شيميايي متفاوتي در پي دارد. [/size][/align]
[align=justify]مايكروويو يكي از وسايل پخت سريع غذاست كه در كوتاه‌ترين زمان ممكن غذاها را طبخ مي‌كند. در اجاق‌هاي مايكروويو، با تغيير فركانس‌ها و قطب‌هايي كه در اين اجاق ايجاد مي‌شود، حركت را به مولكول آب منتقل مي‌كند و چون تغيير قطب‌هاي مغناطيسي خيلي سريع است، باعث ايجاد گرما و پخت غذا مي‌شود. بنابراين، مواد غذايي كه آب بيشتري دارند سريع‌تر در اين اجاق‌ها پخته مي‌شوند.[/align]
[size=medium] [/size]
[size=medium]مايكروويو چيست ؟
مايكروويو نوعي از امواج الكترومغناطيسي است كه در واقع امواجي راديويي با فركانس بسيار بالا هستند. هر چه فركانس تشعشع بالاتر رود، طول موج آن كمتر مي‌شود و به همين علت به آن < مايكروويو > يعني امواج كوتاه مي‌گويند. اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش و X هم از امواج الكترومغناطيسي هستند اما طول موج آنها حتي از امواج مايكروويو هم كوتاه‌تر است .
اين امواج ممكن است در برخورد با يك ماده ، منعكس، منتشر يا جذب شود. مواد فلزي اين امواج را كاملا منعكس مي‌كنند. اغلب مواد غيرفلزي مثل شيشه و پلاستيك امواج را از خود عبور مي‌دهند و موادي كه جاري آب هستند مانند غذاها و حتي انسان، انرژي اين امواج را جذب مي‌كنند. اگر سرعت جذب انرژي يك ماده بيش از سرعت از دست دادن آن باشد، دماي آن ماده بالا مي‌رود.

آيا با مايكروويو فقط غذا مي‌پزند؟
اين امواج معمولا براي ارتباطات ماهواره‌اي، تلفن همراه، رادار، كمك به راه‌يابي در آسمان و دريا بكار مي‌رود. استفاده ديگر آن جهت گرم كردن در صنايع و درمان حرارتي در دياترمي است.

اين موج پز چگونه كار مي‌كند؟
در اين دستگاه يك وسيله الكترونيكي به نام <مگنترون> براي توليد امواج مايكروويو بكار مي‌رود كه فركانس 2/450 مگاهرتز دارند. امواج توليد شده وارد فضاي بسته اجاق كه فلزي است شده و از ديواره‌ها منعكس مي‌شود تا توسط غذا يا مايع داخل آن جذب شود. امواج در غذا نفوذ كرده و ملكول‌هاي آب داخل آن را تكان مي‌دهد و با ايجاد سايش مولكولي توليد گرما و افزايش سريع دما مي‌كند. به‌طوري‌كه دماي پخت در مايكروفر معمولا بسيار كوتاهتر از اجاق‌هاي معمولي است. ميزان گرما بستگي به رطوبت، شكل، حجم و توده غذاي حاضر دارد. به دليل وجود گرما بطور غير يكنواخت در بعضي غذاها، ممكن است سطح غذا گرم باشد اما دماي مركزي آن نزديك به جوش باشد. يا در بعضي غذاها ممكن است نقاطي كاملا پخته و نقاطي نپخته باقي بماند.
آژانس حفاظت از انرژي تابشي و هسته‌اي در استراليا كه ميزان تشعشعات زيان آور ناشي از مصرف انواع محصولات صنعتي را بررسي مي‌كند تا خطرات احتمالي آن براي سلامت انسان را تخمين بزند، به نكات مطرح شده توسط اين مركز درباره مايكروفرتوجه كنيد:

گرماي بيماري زا
قرار گرفتن در معرض ميزان بالاي امواج مايكروويو مي‌تواند ايجاد گرما كند كه اين گرماي بيش از حد در بافت انسان اثرات جدي بر سلامت او مي‌گذارد از جمله سوختگي‌هاي عميق بافتي و <هايپرترمي> ايجاد مي‌كند.

آيا غذا موجي شده؟!
تحقيقات ثابت كرده است، شواهد مستندي دال بر اينكه تشعشعات مايكروويو در هر سطح بتواند موجب ايجاد يا تحريك سرطان شود، در دست نيست. وقتي كه دستگاه خاموش مي‌شود، امواج در غذا يا اجاق باقي نمي‌ماند. بنابراين غذايي كه در مايكروفر پخته شده، ضرري ندارد.

آيا موج‌ها به بيرون نشت نمي‌كنند؟
همه مايكروفرها حداقل دو كليد قفل داخلي دارند كه به محض باز شدن در دستگاه، توليد امواج را متوقف مي‌كند. البته در حين روشن بودن، ممكن است مقداري از امواج از اطراف در، نشت كند. طراحي و ساخت مايكروفر بايد طوري باشد كه اين نشت را تا سطح مجاز استاندارد كاهش دهد. به همين منظور موسسات استاندارد آزمايشي براي بررسي نشت از ديواره اجاق طرح كرده‌اند تا با رعايت استاندارد و موارد احتياط اثري بر سلامت انسان نداشته باشد. بررسي‌هاي متعدد نشان داده كه سطح اين نشت در مايكروفرهاي استاندارد در حدي است كه اگر اجاق سالم بوده و درست استفاده شود، بي‌خطر است.

چه ظرف‌هايي را با موج بپزيم؟
ظروف پلاستيكي معمولي براي استفاده در مايكروفر ساخته نشده و ممكن است در اثر حرارت تغيير شكل يا تغيير رنگ بدهد. فقط از آن دسته از ظروف پلاستيكي كه مخصوص مايكروفر ساخته شده، استفاده كنيد. اغلب ظروف سراميكي، آركوپال و پيركس براي استفاده در مايكروفر مناسبند به‌جز ظروفي كه لبه‌هاي رنگي فلزي دارند. از دستورات سازنده اجاق در مورد استفاده از فويل آلومينيوم، پيروي كنيد. تماس فويل با ديواره اجاق مي‌تواند جرقه ايجاد كند.

با مايكروفر چگونه تا كنيم؟
هنگام استفاده به نكات زير دقت كنيد:
- سطح در اجاق نبايد خراب شده باشد.
- در بايد كاملا بسته شده و براحتي و نرمي بازو بسته شود.
- لولاي در بايد در وضع مناسبي باشد.
- اجاق بايد تميز باشد و بخصوص لبه‌هاي در و سطح داخلي نبايد از غذا يا مواد سوخته پوشيده شده باشد.
- خوردگي و زنگ‌زدگي روي در يا لولا يا سطح داخلي اجاق آشكار نباشد.

آيا مي‌توان خطر تشعشع را كم كرد؟
براي جلوگيري از خطر تشعشع در استفاده از مايكروفر موارد احتياط زير را رعايت كنيد.
- از دستورات سازنده اجاق در مورد بكارگيري و رعايت موارد احتياط در استفاده از اجاق پيروي كنيد.
- هيچ‌گاه دستگاه را دستكاري نكرده و قفل داخلي آن را از كار نيندازيد.
- هيچ گاه بدون استفاده از سيني مخصوص كه در داخل دستگاه است، دستگاه را روشن نكنيد مگر با اجازه و دستور توليد كننده دستگاه.
- هيچ گاه دستگاه را بدون گذاردن غذا يا آب در آن به كار نيندازيد مگر اينكه توليد كننده آن اجازه داده باشد.
- هيچ وقت ظروف غذا يا وسيله سنگيني را (هنگامي كه در باز است) روي در دستگاه قرار ندهيد.
- فضاي اجاق، در و دزدگير آن را با آب و ماده شوينده در فواصل منظم تميزكنيد، نبايد از اسكاچ و وسايل خراشنده استفاده كنيد. دستمال مرطوب و نرم بهترين وسيله براي زدودن غذاهاست.
- هنگام استفاده كودكان از مايكروفر، بر كار آنها نظارت كنيد.

نكات ايمني در استفاده از اجاق مايكروفر
-1 در صورت گرم شدن بيش از حد مايعات تا دماي بالاتر از نقطه جوش ممكن است بطور ناگهاني بجوشد و سر برود. حتي بعد از اينكه ظرف از اجاق خارج شده باشد. بنابراين بهتر است در ظرف را بپوشانيد و اجازه دهيد تا قبل از خارج كردن كمي خنك شود.
-2 لازم است يخ غذاهاي يخ زده را قبل از پخت كاملا آب كنيد.
-3 براي استريل كردن شيشه شير بچه يا ساير ظروف از مايكروفر استفاده نكنيد.
-4 قبل از مصرف غذاي آماده شده در مايكروفر آن را با قاشق هم بزنيد يا بگذاريد چند دقيقه بماند و سپس آن را بخوريد. بخصوص وقتي شيشه شير بچه را گرم مي‌كنيد، ممكن است سطح شيشه سرد بنظر برسد اما نقاط داغ در داخل شير، موجب سوختن دهان كودك شود. پس بهتر است قبل از استفاده، شيشه شير را محكم تكان دهيد تا گرما بطور يكنواخت پخش شود و حتما دماي شير را روي پوست دست خود امتحان كنيد.
-5 تنها از ظروف مناسب مايكروفر استفاده كنيد.
-6 از ظروف دربسته (كه در آن محكم چفت شده و چسبيده) استفاده نكنيد چون ممكن است بتركد.
-7 هيچگاه مايعات قابل اشتعال را در اجاق گرم نكنيد چون موجب احتراق يا انفجار مي‌شود.
-8 اگر آتش در داخل اجاق ايجاد شد، در آن را بسته نگهداريد، سيم را از برق بكشيد و به آتش‌نشاني زنگ بزنيد.
-9 هيچگاه داخل سيستم را دستكاري نكنيد و سعي نكنيد خودتان آن را تعمير كنيد چون ولتاژ بالاي آن ممكن است موجب مرگ شما شود.
-9 اگر اجاق شما خراب شده و فكر مي‌كنيد تشعشعات از كنار در آن نشت مي‌كند، از آن استفاده نكنيد و به مراكز مربوطه اطلاع دهيد.

چند كلمه هم بشنويد از سولا‌ردم، فرزند خلف مايكروفرها‌
سولاردم خوب غذا را مي‌پزد و به اندازه اجاق‌هايي كه تركيبي از انرژي‌هاي مايكروويو، گريل(كباب پز) و همرفت (كانوكشن ) هستند، كارآمد است اما شما بايد هزينه زيادي فقط براي نور هالوژن بپردازيد.
اگر آگهي‌هاي اجاق نوري سولاردم شما را جذب كرده باشد، احتمالا فكر مي‌كنيد كه اين اجاق با سرعت نور و تنها با استفاده از انرژي نور غذا را مي‌پزد.
وقتي <انجمن مصرف كنندگان استراليا> يكي از آنها را خريد تا ايرادات آن را بررسي كند، گزارش زير را ارائه كرد: بسيار متعجب شديم از اينكه فهميديم اين اجاق تنها يك تركيب ساده از اجاق‌هاي مايكروويو، گريل و كانوكشن است كه علاوه بر آن، يك لامپ هالوژنه هم دارد. برخلاف آنچه آگهي‌ها تبليغ مي‌كنند اين اجاق تنها با نور هالوژن غذا را نمي‌پزد بلكه هدف اصلي كمك گرفتن از آن براي سرخ كردن و گرم كردن به روش خودكار است.
مانند هر اجاق تركيبي مايكروويو- گريل - همرفت، شما مي‌توانيد از آن به عنوان يك مايكروفر، گريل يا كانوكشن به تنهايي يا با هم (بسته به چيزي كه مي‌خواهيد بپزيد) استفاده كنيد. مزيت هر اجاق تركيبي همه كاره بودن آن است. شما مي‌توانيد كلوچه، بيسكويت و غذاهايي را كه به طور معمول نمي‌توانيد در يك مايكروفر استاندارد قرار دهيد در آن پخته يا گرم كنيد. اين اجاق سريعتر از يك اجاق معمولي (كانوكشن) غذا را مي‌پزد و به همان اندازه زمان مي‌برد تا غذا را سرخ كند. آشپزخانه شما خيلي گرم نمي‌شود و شما در هزينه و انرژي صرفه جويي مي‌كنيد زيرا پخت سريعتر و كارآمد داشته‌ايد.

كيفيت پخت چگونه است؟
ما 12 آزمايش با روش پخت‌هاي متفاوت انجام داديم، در اين آزمايش‌ها يخ تكه‌هاي گوشت و مرغ كامل را ذوب كرديم. پيتزاي يخ زده و يك غذاي نمونه را در بشقاب گرم كرديم. كلم بروكلي را پختيم، يك مرغ كامل را سرخ كرديم. سوسيس و نان تست را برشته كرديم. انواع كيك‌هاي اسفنجي، تارت ميوه‌اي و كلوچه پختيم. ما دستورات سازنده اجاق را مو به مو رعايت كرديم و غذاها خوب پخته شد به جز پيتزايي كه به طور خودكار گرم شده بود كه ته آن به اندازه كافي پخته و برشته نشده بود. پوست و تارت ميوه و سوسيس چروك و سفت شده بود. اگرچه با كمي آزمايش و خطا با تغيير و تنظيم زمان نيرو و دما (و در مورد پيتزا با گرم كردن اجاق قبل از پخت) مي‌توان اين اشكالات را نيز اصلاح كرد.
نان تست در گريل به طور ناهمگن برشته شده بود و اين نشان مي‌داد كه اجاق در دماهاي بالا و زمان كوتاه نمي‌تواند غذاها را خوب برشته كند
.
آيا با سرعت نور مي‌پزد؟
Lg ادعا مي‌كند اجاق سولاردم تا 4 برابر سريع‌تر از يك اجاق كانوكشن غذا را مي‌پزد. ما مرغ‌ها را با روش‌هاي مختلفي سرخ كرديم. سريع‌ترين آن 37 دقيقه طول مي‌كشد، يعني حدود نصف زماني كه اجاق كانوكشن زمان مي‌برد. در ضمن ما براي دو نفر سيب‌زميني آب‌پز كرديم. با استفاده از كليد Speed Out اين كار 15 دقيقه زمان برد و در حالي كه در اجاق معمولي 40 دقيقه طول مي‌كشد. اما مثل همه مايكروفرها هر چه تعداد سيب‌زميني‌زيادتر شود زمان بيشتري طول مي‌كشد تا بپزد. در صورتي كه در اجاق‌هاي معمولي زمان پخت به مقدار ماده غذايي بستگي ندارد. پس در سولاردم تنها زماني كه حجم خيلي كمي غذا پخته شود زمان پخت آن 4 برابر سريع‌تر از اجاق‌هاي معمولي خواهد بود. البته در هر صورت سولاردم سريع‌تر از اجاق معمولي غذا را مي‌پزد.

آيا ضرر كمتري براي سلامتي دارد؟
Lg ادعا مي‌كند غذاي پخته شده در اجاق سولاردم براي سلامتي بهتر است چون غذا را سريع‌تر و در دماي بالاتري مي‌پزد كه در اين حالت چربي كمتر و كربوهيدرات و پروتئين بيشتري در غذا نسبت به اجاق‌هاي معمولي باقي مي‌ماند. جداي از عمق سرخ شدن گوشت، روش پخت آن كمترين تاثير را در ميزان چربي و كلسترول آن دارد. و در ضمن پختن نمي‌توان ميزان پروتئين و كربوهيدارت را افزايش دهد. سبزيجات معمولا با مايكروفر و بخارپز بهتر مي‌پزند و مواد مغذي كمتري از دست مي‌دهند.

راي نهايي
سولاردم غذا را خوب مي‌پزد و استفاده از آن بسيار آسان است و مثل همه اجاق‌هاي فردار مركب از مايكروفر و گريل‌هاي معمولي يك اجاق همه كاره اما كوچك است و شما مانند اجاق فردار قابليت پخت همزمان در طبقات مختلف آن را نداريد. ممكن است بعضي افراد آن را براي خود كافي بدانند اما براي پخت غذاهاي خانوادگي به اندازه كافي بزرگ نيست و البته به جز لامپ‌ هالوژني كه به سرعت سرخ شدن غذا در آن كمك مي‌كند، هيچ مزيت ديگري نسبت به مايكروفرهاي تركيبي ندارد. البته بعضي مزيت‌هاي مايكروفرهاي تركيبي مانند گيرنده و حافظه پخت و گرم كردن را هم ندارد. گذشته از نياز به تعويض و سرويس لامپ هالوژن و هزينه آن، قيمت خود سولاردم نسبت به مايكروفرهاي معمولي بسيار گران است.[/size]